×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
31. maijs, 2012
Drukāt

Suniski cilvēcīgi sapņi kažokos

sapnikazokos_km_4

Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē 1. jūnijā gaidāma šīs sezonas pēdējā pirmizrāde, kas uz teātri aicina pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnus. Gunitas Grošas lugā “Sapņi kažokos” režisore Liena Šmukste satuvina suņu un cilvēku pasaules, un, izrādās, abās ir vieta draudzībai, uzticībai un mīlestībai.

 

Gandrīz katrā mājā šodien ir kāds dzīvnieks no patversmes un drēbju skapī apģērba gabals no komisijas veikala. “Kuram vairāk paveicies: atradenim vai atradējam?” jautā izrādes veidotāji. Lugas varoņi – dzīvnieku kopēja Lāsma (Sandra Zvīgule), bezšķirnes kucēns Dūrainis (Ģirts Krūmiņš), toiterjera kucīte Parisa (Jana Čivžele) un visuzinošais Zirneklis – satiekas un atklāj cits citam savus slēptākos sapņus.

Režisorei Lienai Šmukstei pašai mājdzīvnieku nav, toties vecāku mājās mīt suns un kaķis. Režisore teic, iespējams, izrāde ir tiem bērniem, kas neatlaidīgi lūdz vecākus dāvināt sunīti, kaķīti. “Lai padomā, kā tas ir, kad tas sunītis atnāk mājās, tu viņu sabužini, samīļo, bet tad pēkšņi vairs negribi vest viņu ārā, rūpēties par viņu. Tas nav viegls darbs. Protams, tā “tieši” mēs to izrādē nesakām un ar pirkstu nebakstām. Šis drīzāk ir stāsts par draudzību, mīlestību, vientulību – mūsu suņi ir ļoti cilvēcīgi.”

Savu lomu izrādes tapšanā spēlējusi dzīvnieku patversmju tēma sociālajos tīklos, portālos.

 

“Katru dienu tik daudz lasām par dzīvnieku patversmēm, kam nepieciešama palīdzība, par suņiem un kaķiem, kas izmesti uz ielas. Gribu pievērst bērnu uzmanību tam, ka dzīvnieki nav rotaļlietas, ko var vienkārši paņemt, pamīļot un tad aizmirst, vienīgi mūsu stāsts drīzāk nav par to, ka jāņem dzīvnieki no patversmēm, bet – viņi nav jāpamet.”

 

Suņa, takšu meitenes, īpašnieks ir arī aktieris Ģirts Krūmiņš. Viņš atzīst, tādēļ suņa ādā iejusties neesot grūti, jo astoņus gadus ikdienā iepazīti četrkājaiņa stiķi un niķi. “Šajā lomā man noteikti ir lielākas atļaušanās iespējas nekā cilvēkam,” smaida aktieris. “Kucēnam Dūrainim dzīvē viss notiek pirmo reizi. Viņš, tāpat kā bērns, iepazīstas ar dzīvi, sastop cilvēku pasauli, satiek suņu meiteni, izjūt pirmo mīlestību un iekuļas piedzīvojumos, mēģinot saprast, vai viņam jāpiemērojas cilvēku pasaulei vai tomēr jāmeklē pašam savs izturēšanās ceļš. Pašam jāizpēta, cik sāpīgi vai mazāk sāpīgi tas varētu būt.”

Ar lugas autori Gunitu Grošu režisore savulaik sastrādājusies, kopā iestudējot Ziemassvētku izrādi “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” Jūrmalas Alternatīvajā skolā. “Kad uztaisīju izrādi “Prezidentes”, meklēju jaunu materiālu. Tad radās doma, ka varētu veidot izrādi bērniem, taču gribēju iestudēt latviešu autora darbu, un tad Gunita izstāstīja par savu ideju,” stāsta Liena. Jaunā izrāde taps komiksa stilistikā. “Iestudēt izrādi bērniem ir ļoti interesanti, iespējams, pat grūtāk, nekā radīt izrādi pieaugušajiem – jāmāk uz visu paskatīties bērna acīm: kā to, kas notiek uz skatuves, uztvers bērns, ko viņš domās par redzēto.”

 

Uzziņa

Režisore – Liena Šmukste.

Māksliniece – Kristīne Vītola.

Dziesmu autori – Ģirts Koknēvičs un Ingus Baušķenieks.

Lomās – Sandra Zvīgule, Jana Čivžele, Ģirts Krūmiņš un Varis Piņķis.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+