×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
1. augusts, 2014
Drukāt

Suns evolūcijas sacensībā apsteidzis cilvēku, uzskata zinātnieki (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Autore – Signe Koļcova, žurnāls “Planētas Noslēpumi”

Zinātnieki uzskata, ka uz tā dēvētās evolūcijas kāpnēm suns visnotaļ tālu apsteidzis cilvēku. Pēdējo gadu laikā strauji uzplaukusi tieši suņu ģenētikas izpēte. Izrādās, lai arī cilvēka un suņa gēnu skaits ir aptuveni vienāds, pati genoma uzbūve tomēr ir pārsteidzoši atšķirīga. Piemēram, cilvēkam šūnā ir 46 hromosomas, bet sunim to ir 78, lai gan tajās faktiski glabājas aptuveni vienāds informācijas apjoms. Noskaidrots, ka kaķi savā ziņā ir vairāk līdzīgi cilvēkam, bet suņi gluži otrādi – ļoti atšķirīgi. To apliecinot arī novērojumi suņu selekcijas laukā, jo, lai izveidotu pilnībā jaunu suņu šķirni, nepieciešami vidēji tikai 100 gadi, un tieši tāpēc šobrīd pasaulē ir aptuveni 400 suņu šķirņu, no kurām katra ir savstarpēji nesalīdzināmi atšķirīgāka par jebkādām cilvēku populāciju atšķirībām.

Neskatoties uz to, cilvēks un suns tomēr ir savdabīgi radinieki. Pētnieki pauž, ka jauni dzīvo radību veidi rodas, pateicoties genoma mutācijām. Vidēji divu miljonu gadu laikā notiek viena hromosomas mutācija. Bet suņiem tādas bijušas vairāki simti, tātad – neticami lielā ātrumā! Tāpēc, ja raugāmies no ģenētikas viedokļa, mēs esam vairākkārt primitīvāki par suņiem, tostarp arī par pelēm. Mūsu genoms ir vairāk līdzīgs kaķa, cūkas vai roņa genomam.

Mūsdienu zinātnei suņa genoma īpatnības ir interesantas arī ar to, ka tās varētu atbildēt uz daudziem gluži cilvēciskiem jautājumiem. Piemēram, par gēnu lomu tādu smagu slimību attīstībā, kas pagaidām nemaz tik viegli nepakļaujas efektīvai ārstēšanai – vēzis, aklums, kurlums un sirds un asinsvadu, autoimūnās un neiroloģiskās slimības. Sevišķo suņa genoma apgabalu (SINE) izpēte jau devusi iespēju labāk izprast dažu šķirņu pārmantojamo slimību raksturu. Viena no tādām ir miopātija – pakāpeniska muskuļu atrofija. Līdzīga kaite mēdz piemeklēt arī cilvēku, un pagaidām tā nav ārstējama. Iemācoties ārstēt suņus, iespējams, zinātnieki spēs palīdzēt arī cilvēkam.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kas raksta un kas publicē šādus bezsaturiskus rakstus?

Draugiem Facebook Twitter Google+