Foto – Shutterstock

Suņu pajūgā pie ārsta. Cik maksā ārstēšanās ārzemēs pēc slēpošanas traumas 0

Pēdējos gadus Latvijā īstu ziemu baudīt neizdodas, tāpēc slēpošanas cienītāji to aizvien vairāk izbauda sniega trases ārvalstu kūrortos. Ņemot vērā, ka ceļojumu galvenais mērķis ir ziemas sporta veidu baudīšana, diemžēl ceļojuma laikā atpūtnieki nereti gūst dažādas traumas, kas reizē nozīmē arī neparedzētas izmaksas. Gjensidige Latvija informē, ka slimību vai traumu ārstēšanas cenas valstīs var atšķirties pat vairākas reizes un savainojumus guvušie tautieši ārzemēs par ārstēšanas pakalpojumiem parasti samaksā vairākas reizes lielāku summu nekā Latvijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

“Vienu un to pašu slimību vai traumu ārstēšanas izmaksas dažādās ārvalstīs vienmēr atšķiras. Kūrortu zonās ir daudz privātu ārstniecības iestāžu, kas piemēro individuālus medicīnas pakalpojumu cenrāžus. Šo pašu taktiku izmanto arī transportlīdzekļi, kuru pakalpojumi nepieciešami, lai nogādātu cietušo cilvēku uz ārstniecības iestādi. Valstis, kurās ārstēšana tūristu slēpotājiem izmaksās visdārgāk, ir Francija un Šveice. Šo valstu medicīnas pakalpojumu cenas slēpošanas kūrortos ir pat vairākas reizes augstākas par ārstniecības iestāžu cenām Latvijā. Austrijā un Itālijā medicīnas pakalpojumi izmaksās nedaudz zemāk nekā dārgākajās slēpošanas valstīs,” skaidro Gjensidige Latvija Personu apdrošināšanas produktu grupas vadītājs Kārlis Eberhards.

Visvairāk traumu – no Livinjo

Eksperts vērš uzmanību, ka kūrortu reģionos lielākā daļa ārstniecības iestāžu ir privātas, bet paziņojumus par apdrošinātajām personām no valsts iestādēm apdrošinātāji saņem ļoti reti. “Slēpošanas kūrortos visbiežāk cilvēki tiek nogādāti tuvākajās ārstniecības iestādēs, kas lielākoties ir privātas klīnikas, tāpēc cena par pakalpojumiem šādās vietās ir augstāka nekā valsts slimnīcās,” stāsta apdrošinātājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valstis, kur ārstēšanas pakalpojumu tarifi līdzinās Latvijas medicīnas pakalpojumu izcenojumiem, ir Ukraina, Čehija un Slovākija. “Jāpievērš uzmanība, ka kūrortu zonās ārstēšana vienmēr maksās par vairākiem desmitiem procentu dārgāk, salīdzinot ar citām tās pašas valsts pilsētām,” skaidro Kārlis Eberhards.

Pēc Gjensidige Latvija rīcībā esošās informācijas, visbiežāk Latvijas iedzīvotāji traumas gūst Itālijas Livinjo kūrortā, kuru jau vairāk nekā piecus gadus īpaši iecienījuši mūsu valsts slēpošanas mīļotāji. Francijā Latvijas iedzīvotāji ar gūtām traumām pēc palīdzības visbiežāk vēršas Trīs ieleju slēpošanas reģionā, bet Austrijā – Insbrukā un Zalcburgā.

Nogādāšana līdz mediķiem – pat ar suņu pajūgiem

Pēc eksperta teiktā, ja notiek nelaime vai gadās slēpošanas trauma, cietušajam cilvēkam visbiežāk nepieciešama kombinēta transportēšana, lai nonāktu līdz klīnikai. Parasti cietušie slēpotāji mediķu rokās tiek nogādāti, izmantojot ragavas, helikopteru, neatliekamās palīdzības automašīnu un Sarkanā Krusta palīdzības brigādi. Bijuši arī gadījumi, kad pat nācies izmantot suņu pajūgus kalnu kūrortos, jo tas bijis visefektīvākais cietušā pārvietošanas veids. Pārvietojot cietušo ar helikopteru, viena minūte vidēji izmaksās 90 eiro. Visbiežāk cietušo pārvietošana ilgst 30 minūtes, tāpēc tikai vien par nogādāšanu līdz mediķiem nākas maksāt prāvu summu.

Apdrošinātājs min arī gadījumus, kad cietušo transportēšanai ir nepieciešama speciāla medicīniskā lidmašīna, ņemot vērā mediķu rekomendācijas. Šādā lidojumā nepieciešami arī pavadošie medicīnas darbinieki un pakalpojuma cena transportēšanai no slēpošanas kūrortiem uz Latviju svārstās no 13 līdz 20 tūkstošiem eiro. Tādos gadījumos cietušo jau lidostā gaida mūsu valsts neatliekamās palīdzības automašīna ar mediķu brigādi, lai pārvestu slimnieku uz vietējo ārstēšanas iestādi. Šis pakalpojumus parasti izmaksā līdz 1000 eiro.

Reklāma
Reklāma

Kārlis Eberhards vērš uzmanību, ka dārgi izmaksās arī gadījumi, kad pēc traumas steidzami nepieciešama operācija un stacionāra ārstēšana.

Dažādās valstīs – katru reizi cita traumas cena

Ir iespējams salīdzināt arī konkrētas traumas cenu. Piemēram, piedzīvojot spieķkaula lūzumu Francijā, ārstēšanas vidējā cena sasniegtu gandrīz 2000 eiro, bet, ja šī trauma gūta Austrijā vai Itālijā, par tās ārstēšanu nāktos samaksāt vidēji 700 eiro. Tikmēr Amerikas Savienotajās Valstīs tādas pašas slēpošanas traumas ārstēšana var izmaksāt pat līdz 8000 eiro.

4 veicamie soļi, ja nelaime piemeklē slēpošanas laikā:

1. Pēc iespējas ātrāk izsauciet palīdzību, vērsieties tuvākajā medicīnas iestādē un fiksējiet gadījumu.
2. Tiklīdz variet, glābējiem un ārstniecības iestādei norādiet apdrošināšanas sabiedrības kontaktus.
3. Ja par medicīnas pakalpojumiem vēlaties maksāt paši, paņemiet visus savus finanšu un medicīnas dokumentus no medicīnas iestādes.
4. Par negadījumu paziņojiet apdrošināšanas sabiedrībai un rīkojieties pēc tās norādījumiem.

Balstoties uz Gjensidige Latvija statistiku, 2017.  gada visaktīvākajā slēpošanas mēnesī – janvārī, vidējā atlīdzība par medicīnas pakalpojumiem bez transportēšanas sasniedza 556 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.