×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
4. novembris, 2013
Drukāt

Šūpuļdziesma attīsta valodu, fizisko un intelektuālo attīstību (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Pat neko nezinot par šūpuļdziesmu iedarbību uz bērna attīstību, visā pasaulē tās ir gadsimtiem izkopta prasme satuvināties ar mazuli, viņu nomierināt un ieaijāt.

Sociālantropoloģe Aivita Putniņa uzsver, ka šūpuļdziesmas sastopamas visās kultūrās, taču dažādām tautām tās ir atšķirīgas, tāpat kā šūpuļdziesmas atšķiras no citām dziesmām.

Diemžēl Rietumu pasaulē tās dzied aizvien mazāk, lai gan šūpuļdziesmas palīdz attīstīties mazuļa smadzenēm, mudina klausīties un apgūt valodu. Speciālisti nobažījušies, ka mūzikas ierakstu atskaņošana (nevis dzīvā dziedāšana!) arī ir viens no iemesliem, kādēļ bērniem aizkavējas valodas attīstība.

Turklāt pētījumi rāda, ka dziedāšanas talanta trūkums kādam no vecākiem vēlāk nemazina bērna muzikālās spējas. Tieši otrādi – muzikāli ir pat tie bērni, kuriem vecāki šūpuļdziesmas ir dziedājuši šķībi, jo daudz svarīgāk ir dzirdēt vecāku balsi un tajā ieliktās emocijas, nevis klausīties kvalitatīvus mūzikas ierakstus. Tad dziedāšana tiek uztverta kā dabiska aktivitāte, un, protams, latviešu tautasdziesmas ģimenē stiprina nacionālās identitātes pamatus.

Mūziķe un folkloras skolotāja Ilga Reizniece izceļ šūpuļdziesmu ietekmi arī uz bērna emocionālo, fizisko un intelektuālo attīstībā, jo dziedāšana jau gaidību laikā topošajiem vecākiem ļauj veidot īpašas attiecības ar bērniņu. Pēc tam bērns pazīst mātes balsi un nomierinās. Dziesmas un vecāku balsis bērna pirmajos dzīves mēnešos ir svarīga saziņas sastāvdaļa, un atmiņā nogulsnējas visu mūžu.

– Dziedāšana, ritmiskas kustības un mūzika bērnos veido ne tikai muzikalitāti un radošumu – spēju klausīties, izpildīt un radīt mūziku, bet veicina arī citus talantus. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem ir vecāku un bērnu ciešākas attiecības un savu ģimenes rituālu veidošana, – pārliecināta A. Putniņa.

Šūpuļdziesmu dziedāšana ir skaņu terapija, tādēļ mierina ne tikai bērnu, bet arī māti. Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena aicina: – Dziediet pat tad, ja esat noguruši no dienas darbiem!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+