Šūpuļtīkls – pirkts un pašu darināts 0

“Kā man tikt pie iekaramā šūpuļtīkla? Vai to var izgatavot saviem spēkiem? Kādi materiāli vajadzīgi, kur tos iegādāties?” 
Gita G. Vecumniekos

Reklāma
Reklāma

 

Pati vieglākā mēbele

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

No visām mēbelēm pati gaisīgākā ir šūpuļtīkls – no tīkla vai auduma izgatavots guļamais zvilnis. Izrādās, miegs tajā ir veselīgāks nekā gultā vai dīvānā, atpūtu labvēlīgi ietekmējot lēnā šūpošanās. Īpaši tā palīdzot cilvēkiem, kuri cieš no bezmiega vai pamostas no katra trokšņa. Veselīga dzīvesveida speciālisti rekomendē pat darbavietās stresa noņemšanai izmantot šūpuļtīklus, iekarot tos kaut vai starp diviem biroja galdiem. Šī mēbele kļūst arī prestiža. Modīgos sabiedriskos pasākumos, piemēram, modernās mūzikas festivālā Pozitivus iekārtota pat speciāla šūpuļtīklu zona!

Kaut arī vieglais guļamtīkls arvien biežāk redzams latviešu dārzos, neizsakāmi priecējot snaudējus un odus (tiesa, nopērkams arī moskītu tīkls!), mājās tas pagaidām ir retāk sastopams. Varbūt mums grūti noticēt, ka tādā nestabila vidē iespējams kārtīgi atlaisties? Toties ar šūpuļtīklu rāmo izplatību spēcīgi kontrastē to radinieku šūpuļkrēslu strauji augošā popularitāte. Tajos ir īpaši ērti sēdēt, iedobums tik pamatīgi ietver smaguma centru, ka izkrist nu nekādi nevar, turklāt pat liegāko ķermeņa kustību uz visām pusēm pastiprina speciāla atspere. No tīkla vai auduma izgatavoto šūpuļgultu un šūpuļkrēslu ienākšanu sadzīves mēbeļu pulkā ar bažām vēro klasisko gultu un dīvānu ražotāji…

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzveidīgais piedāvājums


Šūpuļtīklus izgatavo no dabīgas vai sintētiskas šķiedras auduma, var arī izpīt no tievām un resnākām auklām. Galvenais tiem ir nestspēja, kas solīdu firmu ražojumiem parasti norādīta uz iepakojuma. Jo platāks ir guļvietas audums, jo ērtāk tajā atlaisties. Šūpuļtīkls bez šķērskokiem ir tā saucamais Brazīlijas, ar šķērskokiem – Amerikas variants. Brazīliešiem ir vairāki izmēri – mini, klasika, komforts un lielais. Klasikai guļvietas platums ir 120 cm, komfortam – jau 140 cm, kaut arī tas domāts vienam cilvēkam. Lielais šūpuļtīkls ir 160 cm plats, ļoti ērts vienam, bet noder arī diviem. Īpaša ir draugu 180 cm versija, kas domāta īstiem šādas kopējas atpūtas cienītājiem.

Amerikas šūpuļtīkliem guļvietas auduma platums un šķērskoka garums parasti ir vienāds. Var būt arī laivas veida modeļi, kam audums ir platāks nekā šķērs­koki. Šāda konstrukcija ir ērtāka gulēšanai. Jo garāks šķērskoks un platāks audums, jo patīkamāk atpūsties, it īpaši – sauļoties. Klasiskajam amerikānim šķērskoka garums ir ap 80 cm, komforta versijai, kas ideāla vienam cilvēkam – 110 cm. Lielais šūpuļtīkls ir 140 cm plats, ērts diviem.

 

 

Uzstādīšanas nianses

Brīvā dabā šūpuļtīklus visbiežāk uzstāda, stiprinot pie kokiem, mājas sienām vai uz statīva. Arī pītie šūpuļkrēsli atsevišķos koka statīvos veido interesantas mazās arhitektūras formas, rotājot jebkuru dārzu. Telpās tos fiksē pie stiprinājumiem, rāmjos vai statīvos, ko izgatavo arī no metāla (tie ir stipri lētāki, toties koka ir izskatīgāki, un ir arī kombinētie!). Salonos gan nopērkami arī ļoti skaisti dizainiski metāla statīvi, piemēram, Mamuts, tiesa, tas vairs nav lēts.

Lai uzstādītu šūpuļtīklu vai krēslu, biežāk interjeros mēdz veidot rāmjus. Proti, pie sienas piestiprina koka sijas, uz tām – šķērssiju, kurā iekarina mēbeli. Veidojot šādai konstrukcijai stiprinājumus, jāatceras, ka katram mezglam jāiztur vismaz divas reizes lielāka slodze nekā tīkla vai krēsla nestspēja, kas norādīta pasītē. Un vēl – nostieptās auklas nedrīkst berzēties gar asām malām, zem tīkla vai krēsla nav vēlams turēt cietus priekšmetus!

Reklāma
Reklāma

Tīklu kopšana ir vienkārša – tos atsvaidzina 30 °C ūdenī ar maigiem mazgāšanas līdzekļiem, iepriekš saliekot abas cilpas vienā virzienā un sasienot, lai nesamudžinātu pinumus. Ķīmiski tīrīt nedrīkst!

 

 

Izgatavošana mājas apstākļos

Šūpuļtīklu vai šūpuļkrēslu var izgatavot arī mājās, izmantojot izturīgu mēbeļu audumu divās kārtas, kas ļauj mēbeli lietot vienam līdz 120 kg smagam cilvēkam. Ja nepieciešams izturēt lielāku svaru, vidū var iestrādāt arī biezāku brezentu.Malas nostiprina, nošujot piecas sešas reizes ar armētiem diegiem. Tik bieza pīrāga cauršūšanai nepieciešama spēcīga profesionāla šujmašīna vai arī nāksies strādāt ar rokām. Auklu ievēršanai auduma galos iestrādā 2 – 3 cm platas austas sintētiskas lentes cilpas, kam galus aizkausē ar liesmu, lai slodzes dēļ neizirst.

 

Šūpuļtīklu vai šūpuļkrēslu var izgatavot arī mājās, izmantojot izturīgu mēbeļu audumu divās kārtas, kas ļauj mēbeli lietot vienam līdz 120 kg smagam cilvēkam. Ja nepieciešams izturēt lielāku svaru, vidū var iestrādāt arī biezāku brezentu.

 

Šūpuļkrēslu mājas apstākļos iespējams darināt arī garāku, lai varētu izvilkt pagarinājumu kājām. Tad veidojas kaut kas līdzīgs divmetrīgai gultai. Kad konstrukcija sagatavota, šūpuļkrēslam var pievienot dažādus aksesuārus (bārkstis, mežģīnes, pušķus) vai arī atstāt to askētiski atturīgu. Izvilktās auklas nostiprina uz metāla riņķa, kurš appīts ar tādu pat auklu. Abus riņķus augšpusē nostiprina ar 100 – 110 cm garu šķērskoku, izmantojot tam jūras viļņu apgrauzta baļķēna fragmentu, vecas ābeles vai ozola zaru. Šo krēsla galveno akcentu katrs var izvēlēties pats, piemēram, sameklējot jūrmalā vai mežā kādu skaistu dekoru.

– Uz šūpuļkrēsla parasti novieto divus 70 x 70 cm un vairākus mazākus dekoratīvus spilventiņus. Ja ir izvelkamā kāju daļa, nepieciešams vēl viens 70 x 70 cm spilvens, ko nolikt zem tām. Spilveniem vienā malā var iestrādāt rāvējslēdzi vai līplenti, lai pārvalkus vieglāk iztīrīt, – iesaka SIA “AIX” vadītāja Aija Ozola, kas gatava arī konsultēt iesācējus (telefons 29109319).

 

 

Uzziņa

Šūpuļtīklu salonā “Vespucci” vienkāršs poliestera mini šūpuļtīkls (60 x 210 cm, notur 80 kg) maksā Ls 8,90. Ceļojumiem domātais neilona Moskito traveller (220 x 140cm, 100 kg) – Ls 24,90. Auduma šūpuļtīkls Romantica ar bārkstīm (230 x 160 cm, 160 kg) – Ls 49,90 (kaut arī nosaukums ir aicinošs, iekārtojoties tajā divatā, padomājiet par kopējo svaru!). Dārgākie modeļi, piemēram, Antiqua, jau maksā zem Ls 200.

– Tīkliem, kurus kontrolējuši vācieši (TUV!), izturība atbilst pasē ierakstītajiem parametriem. Ražotāji apgalvo, ka tie kalpo ap 10 gadu, ja vien pareizi lieto, – atgādina www. Vespucci.lv tirdzniecības vadītāja Edīte Kolomenska. – Katram gadījumam tomēr preces čeks jāglabā divus gadus!

 

Padoms

Ja nav īstas skaidrības par šūpuļtīkla piedāvātajām iespējām, var veikt izmēģinājumus, iegādājoties kādu pavisam lētu, un, ja iepatīkas, meklēt lielu un skaistu! Ķīnā ražotus amerikāņu stila šūpuļtīklus, ko piedāvā lielveikalos, arī “Yisk”, “K-rauta” un “Depo” un pat vietējā SIA “REMLR”, piemēram, 200 x 120 cm, kas iztur 100 kg, maksā tikai Ls 6,67, šūpuļkrēsls (100 x115 cm, 200 kg) – nedaudz dārgāk. Tāda noderīga lieta kā 3 m statīvs maksā tikai Ls 29 un notur 100 kg. Tomēr jārēķinās, ka Ķīnas produkcija nav testēta Eiropas sertifikācijas centros, tāpēc nav īsti ticamas garantijas par to izturības robežu.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.