×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. jūnijs, 2015
Drukāt

Šūpuļzirgs karalim. Amatniecības brīnumi “TehnoAnnas pagrabos” (3)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš
Vērtējums

Vilnis Kazāks, RTU asociētais profesors un Latvijas Amatniecības kameras Goda prezidents: "Alvim galva un rokas ir īstajā vietā. Viņš bija mans students Latvijas Universitātē laikā, kad mācījās par darbmācības un mākslas skolotāju. Tātad var teikt, ka viņa pedagoģiskais nervs parādījās jau agri. Alvis šobrīd darbojas arī Amatniecības kameras Rotaļlietu sekcijā un būtu jau labi, ja viņš tur uzņemtos līdera funkcijas. Viņam ir īsta meistara kodols. Nav, kā mēdz teikt amatnieki, zīmulis, jo neaizraujas ar pārmēru garu zīmēšanu, toties tik rūpīgi nostrādā savus darbus, ka to nevar nepamanīt. Viņa potenciālās iespējas nebūt vēl nav izsmeltas."

Dizaineram un pirmā bērnu zinātnes centra Baltijas valstīs veidotājam Alvim Balodim ir plašs vēriens. “Visa cilvēka sasniegumu lieta ir saknēs,” apgalvo mākslinieks, “kā vecāki ievirza un kādus gēnus bērnam iedod, tā viņš attīstīsies. Man bija tā laime padzīvoties mājās auklītes uzraudzībā. Reizēm mani pieskatīja arī kāds vīrietis, izbijis mākslinieks, kurš man mācīja zīmēt un atraisīties radošajam garam. Arī vecāki mani vienmēr atbalstīja un uzmundrināja. Reiz viņi neiebilda, kad es piektā stāva dzīvoklītī taisīju ķīļlaivu, sevišķi neuztraukdamies par to apstākli, ka paprāvo laivu no dzīvokļa vajadzēs arī dabūt uz ielas.”

Pēc pamatprofesijas būdams drēbnieks, Alvis kā dizainers nonāca modes biznesā. Mīlestība uz kokapstrādi un kustīgām rotaļlietām padarīja viņu par Amatnieku kameras biedru un šūpuļzirgu misionāru.

Zvaigznes “TehnoAnnas pagrabos”

Bērnu zinātnes centra “Tehno Annas pagrabi” aizsākumi meklējami 1995. gadā, kad tehniskās jaunrades nama “Annas-2” skolotāji noorganizēja izklaides pasākumu bērniem, kas ieguva milzīgu popularitāti. Pirmo ekspozīciju veidoja kustīgas koka rotaļlietas. Nākamajās ekspozīcijās rotaļlietām pakāpeniski pievienoja ar zinātni saistītus eksponātus, videokaleidoskopu, “milzu fotoaparātu”, “elektronisko cilvēku” u. c. Pakāpeniski “TehnoAnnas pagrabi” pārtapa par pirmo bērnu zinātnes centru Latvijā un (iespējams) Baltijā. Centrā bērni jau no divu gadu vecuma dažādās izzinošās atrakcijās un spēlēs var iepazīt sevi un apkārtējo pasauli. Tur darbojas arī objekti, kas ļauj iepazīt cilvēka maņu orgānu darbību – greizie spoguļi, māja bez sienām, kaleidoskopi un planetārijs.

Latvijā ir spēcīgas zvaigžņu vērošanas tradīcijas. Alvis panāca to, ka no Japānas šurp atceļo planetārijs un no Spānijas – planetārija kupols. Vēl pagrabā izdevās savākt to, kas bija palicis pāri no kādreiz populārā lielā planetārija Brīvības ielā Pareizticīgo katedrālē. Sākumā planetārijā seansus vadīja pats Alvis, tad mēģinājuši piesaistīt profesionālu astronomu. Tomēr bērni ir bērni un viņi ātri nogurst no smalki zinātniskā stāstījuma dziļuma. Tā kā Alvis apmeklējis daudzus planetārijus citur pasaulē, viņš ievērojis, ka tur stāstījums par zvaigznēm tomēr vairāk balstīts uz teikām, piemēram, par Mazo Lāci un Lielo Lāci, lai mazos klausītājus emocionāli saviļņotu. Tad, kad mazajam cilvēkam būs pamodusies īsta interese, astronomijas zinātnei būs vieglāk viņu ievirzīt nopietnākā izziņas darbā. 2000. gadā “TehnoAnnas pagrabi” atjaunoja planetāriju, kas suģestē ap simts bērnu nedēļā. Katru gadu pastāvīgo ekspozīciju apmeklē ap 6000 apmeklētāju.


Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Jā, tur tiek tikai izredzētie un bezdarbnieki, jo darba laiks ir Otrdien, Trešdien, Ceturtdien 10:00-16:00.

  • NONONO teikts, ka:

   Grupu un individuālie apmeklējumi ar obligātu savlaicīgu pieteikšanos:

   Otrdienās, Trešdienās, Ceturtdienās: 10:00 – 16:00

   Telefons: +371 27071059

 2. kur ir vairāk info par tiem pagrabiem? Cēsu zinoo centru ik pa laikam reklamē, šo retu reizi ar pusvārdu piemin. Tur tiek tikai izredzētie bērni?

Draugiem Facebook Twitter Google+