Publicitātes foto

Sv. Ģertrūdes baznīcas atjaunotās krustapuķes – skaistas un vieglākas 0

Pēc 150 gadiem atjauno Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskās baznīcas dekoratīvās krustapuķes, aģentūrai BNS pavētīja būvniecības un restaurācijas uzņēmuma “Būvuzņemums Restaurators” sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Riņķis.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Lasīt citas ziņas

Gandrīz 150 gadu vecās baznīcas ēkas fasādei pašlaik notiek vērienīgākā restaurācija kopš uzcelšanas. Par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu tiks uzstādītas atlikušās 37 dekoratīvās krustapuķes un pilnībā atjaunoti tās balstošie jumta un fasādes dekoratīvie tornīši.

Pirmajā restaurācijas posmā baznīcas draudzei pietika līdzekļu tikai veco krustapuķu demontēšanai, tehniskā risinājuma atrašanai un 28 krustapuķu izgatavošanai. 2009. gadā uzlika atpakaļ trīs krustapuķes, savukārt 2011. gadā uzlika vēl 25.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jumta dekoru restaurācija atsākās 2014. gadā, kad izgatavotas atlikušās 37 krustapuķes. To uzstādīšanas laikā atklājās, ka sākotnēji Ģertrūdes baznīcai bijušas vēl divas krustapuķes, kuras sākotnēji projektētāji nebija ievērojuši. 2015.gada maijā, noslēdzoties fasādes restaurācijas trešajam posmam, dievnams būs atguvis 67 atjaunotas vēsturiskās krustapuķes un dekoratīvos tornīšus.

Visas jaunās krustapuķes pārklātas ar speciālu betona virsmu kristalizējošu materiālu, kas nodrošina jauno jumta dekoru virsmas ūdens necaurlaidību. Jumta dekori padarīti daudz vieglāki. Sākotnēji lielāko oriģinālo betona krustapuķu svars bija aptuveni 200 kilogramu, bet kopā ar betona tornīti – pat 500 kilogramu. Savukārt atjaunotās krustapuķes svars ir daudz mazāks – tikai aptuveni 100 kilogramu.

Vecā Ģertrūdes baznīca celta pēc arhitekta Johana Daniela Felsko projekta laikā no 1864. līdz 1866.gadam. Celtne ir tipisks eklektisma paraugs izkoptās neogotikas formās, kas ir būvēta kā trīsjomu pseidobazilika ar īsu transeptu. Baznīcas ārējā veidolā vērojama vertikālā dominante. To akcentē daudzi dekoratīvie tornīši ar krustapuķēm to galos, kas grezno pākāpienveida zelmiņus, kontroforsus un torņa smailes pakāji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.