×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
17. jūnijs, 2015
Drukāt

Svaigi, mājās malti milti. Izmēģinām dažādas miltu maļamās ierīces!

1. Tikko maltos pilngraudu miltos ir papiln

1no3
Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida
Svarīgi

Pilngraudu kviešu miltus var uzglabāt 2–3 mēnešus, pēc tam tie kļūst rūgti, jo oksidējas grauda dīglī esošās eļļas.

Uzziņa

Starp rupja maluma un pilngraudu miltiem ir būtiska atšķirība. Nereti milti, kurus veikalā piedāvā kā veselīgus rupja maluma miltus, ir ražoti no baltajiem, slīpētajiem graudiem, tikai nav samalti tik smalki. Grauda ārējais apvalks un dīglis ir atdalīts, tāpēc tie vairs nesatur šķiedrvielas, B grupas vitamīnus, dzelzi, folijskābi. Savukārt pilngraudu milti var būt smalka vai rupja maluma, un tajos saglabājušās visas graudā esošās vērtīgās vielas.

Latvijā tikpat kā nevar iegādāties miltu maļamās ierīces mājsaimniecības vajadzībām. Citviet Eiropā un arī Amerikā to piedāvājums ir ļoti plašs. Uzņēmums “Rāmava” piedāvā divus mazākus rūpnieciskos modeļus par samērā pieņemamu cenu, taču virtuvē tie nav lietojami trokšņa, izmēru un putekļu dēļ. Ar mazāko (Milly motora jauda ir 1,2 kW, cena – 235 eiro) var samalt 200 kg, ar otro (Baby jauda ir 1,5 kW, cena 524 eiro) – 300 kg stundā. Turklāt maluma pakāpe maināma skrūvējot: apgāž ierīci otrādi un noskrūvē iepriekšējo sietu, lai varētu pielikt vēlamo, bet saimniecei tas nebūt nav viegli izdarāms. Tāpēc preces, iespējams, der pasūtīt no ārvalstīm, jo īpaši šajā gadījumā, kad Latvijā piemērotu piedāvājumu nav. Vistuvāk dažādas miltu maļamās ierīces plašā klāstā var iegādāties Vācijā, tāpēc eksperimentam izvēlējāmies vienu no tām.

Koka dzirnaviņas

Virtuvē labi iederas kā interjera priekšmets, turklāt neaizņem daudz vietas (ap 35 cm augstas un 25 cm platas). Pieejami dažādi modeļi, kuriem ir atšķirīgas jaudas motori. Izmēģinot praksē, jāatzīst, ka vislētākajām dzirnaviņām motora jauda ir samērā maza (360 W), darbs tik raiti nesokas, jo graudi mēdz iesprūst. Vispirms jāieslēdz motors, un tikai tā darbības laikā piltuvē var iebērt graudus. Iestatot smalkāko maluma pakāpi, ierīce reizēm niķojas, iesprūst. Tāpēc labāk izvēlēties vismaz vidējas jaudas modeli (600 W). Abu ierīču cena atšķiras aptuveni 100 eiro robežās. Ar mazajām mājsaimniecības dzirnaviņām minūtē var samalt 125–220 g graudu. Pilnīgi pietiekami, lai maizīti ikreiz ceptu no svaigi maltiem miltiem. Mazas jaudas elektriskās koka dzirnaviņas maksā, sākot no 250 eiro, vidējas jaudas – aptuveni 380 eiro. Tās var meklēt Vācijā (www.hawos.de, angļu, krievu un vācu valodā) un interneta vietnē (www.mukomolka.ru, krievu valodā), kā arī plašajā internetveikalā www.ebay.co.uk.

1. Ierīcei ir gana liela piltuve (1100–1500 g) graudiem, un samalto miltu pietiek paprāvam maizes klaipiņam. Graudi caur atveri birst brīvi un maļot nemēdz iesprūst.

3. Maluma pakāpi regulē manuāli, ar roku horizontāli bīdot sviru, – tas jādara, kad ierīce ir izslēgta.

2. Tikai jaudīgajās dzirnaviņās graudus var bērt pirms motora ieslēgšanas. Mazajām pietrūkst jaudas, un tad ierīce jāizjauc, lai izdabūtu starp dzirnakmeņiem sabirušos graudus.

4. Malšanu nodrošina korunda keramiskie akmeņi, bet pati sistēma ir no izturīgas plastmasas.


  1. Tikko maltos pilngraudu miltos ir papiln
  2. Ja izmanto blenderi
  3. Alternatīvas • Mehān

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+