×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
14. janvāris, 2014
Drukāt

Svara vērotāji minčiem

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Mūsu runcis pēdējā laikā kļūst arvien resnāks. Veterinārārsts iesaka dot dzīvniekam mazāk ēst. Mūsu lauki ir netālu no Rīgas, un varam sagādāt visu nepieciešamo, bet nepārzinām sausās barības klāstu.
Ilma Vasiļjeva Baložos

Lauku garfīldiem


Kaķi aptaukojas nevis barības sastāva, bet
lielākoties pārbarošanas dēļ. Ķekavas veteri-nārās klīnikas ”Bufo” un Ulbrokas veterinārās klīnikas ”Sapo” veterinārārste Anna Avgustoviča stāsta: – Nevajag katru reizi, 
kad kaķis jums pievērš uzmanību, dzīvnieku ēdināt. Tā ir daudz nopietnāka problēma pretstatā otram cēlonim – vielmaiņas traucējumiem.

Lauku minčiem liekais svars no govs piena nerodas, ja to senči vairākās paaudzēs bijuši laucinieki un to dzēruši. Kaķi izskrienas pa āru un sev noderīgās vielas, piemēram, taurīnu, uzņem, nomedījot peles (to aknas satur daudz taurīna). Taču ar zivīm nevajag pārcensties, jo tādējādi dzīvnieka organismā nonāk par daudz fosfora un kalcija. Ja tomēr gribas uzcienāt, vajag dot nevis reņģes, bet gan baltās jūras zivis, piemēram, heku, zandartu utt.

Mājās dzīvojošie kaķi slaidu augumu var atgūt ar speciālas, zooveikalos nopērkamas barotavas starpniecību. Ķeksējot graudiņu pa graudiņam, dzīvnieks ir spiests izkustēties.

Pareizs barības sastāvs


Ne vien pilsētas, bet arī lauku kaķu ēdienkartē lielu daļu veido sausā barība, tāpēc svarīgi ir izvēlēties barību ar dzīvniekam piemērotu sastāvu. Vēlama super premium un premium klases sausā barība, kuras sastāvā procentuāli visvairāk jābūt gaļai, piemēram, 62% jēra gaļas un 28% jēra buljona. Kaķis ir plēsējs un gaļēdājs, tāpēc nav ieteicama barība, kur gaļa iekļauta blakusproduktu sastāvā un ir procentuāli nelielā daudzumā. Gan sausajā barībā, gan konservos apmēram pusei no visiem produktiem jābūt gaļai.

Veterinārārste Anna Avgustoviča piebilst: – Jāskatās, kāda barība kaķa organismam ir vispiemērotākā. Pēc pieredzes varu teikt, ka, piemēram, vienas kaķu šķirnes audzētavas dzīvnieki ēd dažādu sauso barību.

Trešās šķiras sausā barība ir sapresēti, krāsaini graudiņi. Piemēram, koši oranžos graudiņus uzskata par burkāniem. Taču, loģiski domājot, dārzeņi sarežģītajā pārstrādes procesā nevar saglabāt košo krāsu. Turklāt trešās šķiras sausajā barībā ietilpst nevis gaļa, bet gan tās milti.

Vairākums laucinieku un daļa pilsētnieku savu mīluli ēdina ar naturālo barību, tomēr arī te der ievērot dažas nianses. Maltītē jābūt 2/3 gaļas (visatbilstošākā ir vistas, liellopa, truša vai medījuma gaļa), 1/3 graudaugu (rīsi, griķi, mieži vai reizi nedēļā – prosa) vai arī dārzeņi (burkāni, ķirbji, kāposti, kabači utt.). Dzīvniekiem nav ieteicama cūkgaļa, auzu pārslas, kartupeļi, kukurūza, pākšaugi, makaroni un citi miltu izstrādājumi. Jāpiebilst, ka tik ierasts ēdiens kā mannas putra ir trekna, ko dzīvniekam dod tikai pēc ārsta norādījuma.

Kaķus var ēdināt, miksējot sauso un naturālo barību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+