×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
25. jūnijs, 2018
Drukāt

Svarīga informācija ogu un sēņu lasītājiem no VID par nodokļiem (9)

senes_tirgus

Par ienākumiem no savvaļas veltēm līdz 3000 eiro nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, informē Valsts Ieņēmumu dienests (VID)

Tuvojoties ogu un citu savvaļas velšu lasīšanas sezonai, VID atgādina – ja personas ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas gada laikā nepārsniedz 3000 eiro, šīs personas var nereģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicēji, tām nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no gūtā ienākuma un tirdzniecībā tām arī nav jāizmanto kases aparāts.

Minētie nosacījumi attiecas uz tām fiziskajām personām, kuras gūst ienākumus no šādām darbībām:

sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas un pārdošanas;

ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas;

ienākumiem no nemedījamās sugas indivīda — parka vīngliemezis (Helix pomatia) — ieguves.

Tomēr šīm personām ir jāveic uzskaite par gūtajiem ienākumiem. Tas nepieciešams, jo gadījumā, kad kopējie ienākumi no minētajām darbībām pārsniedz 3000 eiro gadā, personai piecu darba dienu laikā jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējai, jāinformē VID par to, kā tiks kārtota grāmatvedības uzskaite (vienkāršā vai divkāršā ieraksta sistēmā) un turpmāk jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Proti, ja ienākumi no minētajām darbībām pārsniedz 3000 eiro gadā, no tiem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis kā no saimnieciskās darbības ienākuma. Tas nozīmē, ka par 2018. gadā gūtajiem ienākumiem no ogošanas, sēņošanas vai citām minētajām darbībām, ja ienākumi gada laikā pārsniegs 3000 euro, laikā no 2019. gada 1.marta līdz 1.jūnijam ieskaitot būs elektroniski jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Svarīga informācija dabas velšu iepircējiem

Visos gadījumos, kad fiziska persona iepērk ogas vai citas dabas veltes, tai jābūt reģistrētai kā saimnieciskās darbības veicējai. Savukārt, ja fiziska persona iepērk ogas juridiskas personas vārdā, tai jābūt darba attiecībās ar šo juridisko personu.

Dabas velšu iepircējam, izmaksājot skaidru naudu par ogu, sēņu savvaļas ārstniecības augu, ziedu vai parka vīngliemežu iepirkšanu, jābūt izmaksu sarakstam. Tajā jānorāda tās personas vārds, uzvārds un personas kods, kura nodod ogas, sēnes un citas dabas veltes, preces nosaukums, mērvienība un daudzums, kā arī izmaksājamā skaidrās naudas summa.

VID aicina personas, kuras nodod minētās dabas veltes, pievērst uzmanību tam, vai dabas velšu iepircējs dod parakstīties izmaksu sarakstā, vai tajā norādītie dati par viņu ir korekti, vai izmaksu sarakstā norādītā informācija atbilst faktiski nodoto dabas velšu daudzumam, kā arī, vai izmaksu sarakstā norādītā skaidrās naudas summa atbilst faktiski izmaksātajai.

Izmaksu sarakstā norādītā informācija ir svarīga ne tikai dabas velšu iepircēja izmaksu aprēķināšanai, bet arī pašai fiziskajai personai, lai aprēķinātu gūto ienākumu un pierādītu iztikas līdzekļu izcelsmi gadījumos, ja VID lūgs sniegt informāciju par ienākumiem.

VID vērš uzmanību, ka dabas velšu iepircējam (ienākuma izmaksātājam) nodoklis izmaksas vietā nav jāietur, bet līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1.februārim (attiecīgi, par 2018.gadu – līdz 2019.gada 1.februārim) jāiesniedz VID paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām. Paziņojums nav jāiesniedz gadījumos, kad dabas velšu vācējam attiecīgā gada laikā izmaksātā neapliekamo ienākumu summa ir bijusi mazāka par 300 euro.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. Vai ne aru atnest atnest grozinu ar senitem nodoklu vieta?

  2. Vai VID nodoklus pienem ari grauda. Es samaksasu ar ogam . Katram ieredna mulim pa 1 litram mellenes. Lai tad sarijas uz nebedu un staiga ar melnam mutem jo sirdsapzinas ari ir melnas.

  3. Labāk pašiem lasīt ogas un sēnes,saglabājot rīcības un finansiālo brīvību un uzreiz saņemt skaidru[kaut nelielu]naudu,nekā stāties oficiālās darba attiecībās šajā rūpalā.

  4. Zagļi, zagļi,zagļi!

  5. ..kuš pieliks katram skaitītāju ,cik jau ierausis un kad STOP ?

  6. VID- am laba loģika- labāk lai sapūst mežā!

  7. vid juus tur esat debiili—kas maksas nodokllus-ka valsts ir galiigaa dirsaa uztureet veel iereednnus

  8. Labā datu aizsardzība. Es lai savu vārdu uzvārdu un personas kodu mētāju pa labi un pa kreisi! KUR IR GARANTIJA, KA DATI NENONĀK NEPAREIZĀS ROKĀS. Kuram tas interesēs, notēlos ogu uzpircēju un savāks vajadzīgos datus.

Draugiem Facebook Twitter Google+