Publicitātes foto

Svarīgākā ir izpratne par mīlestību. Jūrmalā atklās izstādi “Wiser: Viedļaudis” 0

2. augustā Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā durvis vērs mākslas foto izstāde “Wiser: Viedļaudis”, informē Memorioālo muzeju apvienība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Projekts aizsākās dažādu iemeslu dēļ, bet viens no tiem – skaudra atklāsme, ka cilvēki savā starpā vairs nesarunājas: “Mēs visu jautājam internetam, sociālajiem portāliem, it kā tas būtu vienīgais zināšanu avots. Ar saviem vecvecākiem, ģimeni mēs runājam par ēdienu, laikapstākļiem un labākajā gadījumā nejēdzībām politikā, bet tad, kad ir jau par vēlu, attopamies, ka nezinām, par ko ir sapņojuši, pēc kā ilgojušies un kas ir sāpējis mūsu vecākiem un vecvecākiem, un tad ir ļoti, ļoti nepatīkami saprast, ka esam nodzīvojuši reizē, bet ne kopā,” stāsta viena no projekta autorēm Madara Lazdiņa.

Projekta autores Agnese Aljēna un Madara Lazdiņa jau vairāk nekā pusotru gadu fotografē vecākā gada gājuma cilvēkus ne tikai Latvijā, bet arī Norvēģijā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Francijā, Šveicē un pat Indijā un Vjetnamā. Šī gada pavasarī “Wiser” fotoizstāde tapa Lielbritānijā, kur sadarbībā ar organizāciju “Initiatives of Change United Kingdom” fotogrāfes portretēja organizācijas vecākā gada gājuma cilvēkus, lai saglabātu viņu stāstus un atmiņas. Projekta turpinājumā izstāde tiek veidota Latvijā, un tajā tiek iekļauti gan Latvijas, gan ārvalstu viedļaužu stāsti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“”Wiser: Viedļaudis” ir ne tikai mākslas, bet arī zinātnes projekts, tā mērķis ir iedrošināt paaudzes komunicēt, uzzināt citai par citu, beidzot tā pa īstam iepazīties un sajust dziļu, dvēselisku sarunu burvību,” stāsta projekta autores.

Projekta pilnais formāts paredz ne tikai melnbaltu mākslas portretu, bet arī rokraksta un balss ieraksta paraugu, kā arī atbildes uz dažādiem jautājumiem, kas aptver tādas tēmas, par kurām dzīves skrējienā sarunāties šķietami neatliek laika – par vērtīgākajām dzīves pieredzēm, uzvarām un sāpēm, atmiņām un sapņiem.

“Mēs dzīvojam mūsu pašu jaunajā, vēl nenobriedušajā pasaules uztverē un mēs gribam ienest cilvēku viedumu digitālajā pasaulē,” stāsta Agnese, kas sava vectēva pēdējā vasarā pirms 15 gadiem sāka ierakstīt abu sarunas: “Mēs runājām par viņa dzīvi, viņa pieredzi un ko es varētu no tā visa paņemt. Viedākā atziņa, ko esmu ieguvusi no tās vasaras sarunām, bija: “Vērtīgākais, ko vari atstāt šajā dzīvē, ir mīlestība”.” Agneses vectēvs bija inženieris un būvēja tiltus, bet daudz svarīgāk par tiltiem un ceļiem viņam likās aiz sevis atstāt patiesu izpratni par mīlestību un tās nozīmi.

“Mēs gribētu, lai projekts “Wiser: Viedļaudis” kļūtu par kustību un katrā ģimenē notiktu dziļa saruna starp paaudzēm, iemūžinot atmiņas, pieredzes un dzīvesziņu. Gribētu apkopot stāstus no visām pasaules malām – lai uz tiem pašiem jautājumiem atbild, piemēram, omīte no Aļaskas, Peru, Latvijas un Austrālijas. Gribētu salīdzināt rezultātus kvalitatīvi un kvantitatīvi, lai tā būtu ne tikai māksla, bet arī iespēja paskatīties uz to no antropoloģijas un socioloģijas perspektīvas. Ceram, ka šī izstāde būs iedvesmas avots vismaz kādam tā kārtīgi izrunāties ģimenē un beidzot pa īstam iepazīties,” aicinot uz izstādi, uzsver fotogrāfes.

Reklāma
Reklāma

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā būs skatāmas ne tikai Agneses un Madaras, bet arī Indras Ingersones, Toma Pāvila un Raivja, Inga un Gitas Kiseļu uzņemtās fotogrāfijas.

Izstāde būs skatāma līdz 30. augustam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.