×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. marts, 2014
Drukāt

Novados svarīgākais – ceļi un cilvēki 
 (1)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Mūsu ilggadējiem lasītājiem jautāju, kā viņi vērtē novadu reformu, ko no tās ieguvuši un ko – zaudējuši.

Arvīds Morozs Alsviķu pagastā: “Uz novada centru Alūksnē tagad ir grūtāk izbraukāt, bet par to man galva nesāp, jo pašvaldības vadību man vajag reti. Dzīve kļūst grūtāka galvenokārt tādēļ, ka gan pagastā, gan visā Alūksnes novadā cilvēku skaits samazinās. Alūksnē ir palikusi viena aptieka un tikai daži veikali. Ja nav vairs konkurences, kāpj arī cenas. Kultūras dzīve uz vietas gan pašlaik ir tāda pati kā agrāk, arī bibliotēkas darbojas. Tikai ceļi ir kritiskā stāvoklī.”

Jānis Lukstiņš Vecpiebalgā: “Vecpiebalga ir pašpietiekama gan ceļu izvietojuma, gan attālumu ziņā no citām lielākām mazpilsētām. Ar novada vadību mums ir laimējies – domes priekšsēdētāja Ella Frīdvalde-Andersone ir vietējā jau paaudzēs. Taču vienu es zinu skaidri – mūs nevar apvienot ar Jaunpiebalgu. Tas nekad nav izdevies, arī padomju gados ne.”

Juris, dzīvo kādā Kurzemes novadā: “Es atceros, cik sarežģīta un ilga bija šī reforma, bet, ja novada vadības galvās sarosās ambīcijas, patvaļa, savstarpēji kašķi un pašlabuma meklēšana, zinošam un godīgam priekšsēdētājam strādāt ir ļoti grūti. Taču cilvēku trūkst, ir jāstrādā ar tādiem, kādi ir. Nomaļākie ciemi burtiski iznīkst. Vai glābs jauna reforma un vēl lielāka apvienošana? Nezinu. Man šķiet, ka nomales pamirs vēl straujāk. Vai arī mūsu valsts būtu par mazu?”

Ansis Iesalnieks: “Novadu sadures punktos ir daudz neskaidrību. Esmu mantojis tēva mājas Skultes pagastā, kas tagad ir Limbažu novadā, bet pats uzbūvējis māju tuvīnajos Saulkrastos, kas atrodas Saulkrastu novadā un kur ietilpst arī Zvejniekciems. Tādēļ neizprotami, kāpēc Zvejniekciema stacija un maza daļiņa Zvejniekciema iedalīta Limbažu novadam, lai gan iedzīvotājiem ērtāk ir nokļūt uz vietējo pasta nodaļu Zvejniekciemā, kas skaitās Saulkrastu novadā, nevis uz Limbažu novada pasta nodaļu Mandagās, kas atrodas 6 – 7 km tālu. Bet manām tēva mājām pastu piegādā no 15 km attālās Lēdurgas, lai gan daudz tuvāk būtu no Mandagām, kas atrodas tikai 5 km tālu. Vai iedzīvotāji un “Latvijas Pasts” nebūtu ieinteresēti novadu robežas nedaudz pamainīt, lai visiem būtu ērtāk?”

Silvija Pīrāga Sunākstes pagastā: “Man tīri emocionāli patiktu, ja vairāk runātu par Sēlijas novadu kultūrvēsturiskā aspektā, bet, vai novadu reforma ir izdevusies vai ne, es neesmu kompetenta spriest. Uz novada centru Jaunjelgavā darīšanās es ne reizi neesmu bijusi, mums uz vietas ir ļoti laba pagasta pārvalde. Būtībā man vienalga, vai mūs pievieno Rīgai, Ņujorkai vai Briselei, ka tik ir labi ceļi un internets. Ceļus jau kopj, bet braucam mēs ar diezgan nolietotām automašīnām, taču jābrauc vien ir, ja negrib zaudēt ļoti daudz laika un būt atkarīgi no sabiedriskā transporta. Mums pagastā ir brīnišķīgi atjaunots Saieta nams, kur notiek plaša kultūras pro­gramma. Spēj tik izmantot!”

Fakti 


* VARAM izstrādājusi un parlaments pirmajā lasījumā apstiprinājis grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai atvieglotu pašvaldību apvienošanos.

* Izmaiņas likumā rosinātas tāpēc, ka pēc administratīvi teritoriālās reformas ir samērā daudz nelielu pašvaldību, kas nespēj patstāvīgi realizēt savas funkcijas.

Avots: LETA

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. CEĻI,JĀAA,JO NO TĀM SUMMIŅĀM PALIEK PRĀVA SUMMA SAVĀ KABATĀ
    CILVĒKI-NU GALĪGI GARĀM
    SOC.DIENESTĀ ZIEMĀ SNIEGU NEIZPRASĪSI,KUR NU VĒL KĀDU PALĪDZĪBU

Draugiem Facebook Twitter Google+