×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
19. jūlijs, 2014
Drukāt

Arī medmāsai svarīgi ievērot higiēnu! (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vai medmāsa drīkst bērnudārzā aizvietot audzinātāju un strādāt par apkopēju? Zinu, ka teiksiet – ja ir iziets minimālās higiēnas kurss, drīkst. Taču medmāsa strādā ar cilvēka izdalījumiem (urīns, asinis), ar slimniekiem, vai viņa pēc tam var dalīt ēdienu? Vai tas atbilst higiēnas normām? 
INGRĪDA

Protams, drīkst! Ja cilvēks ievēro higiēnas normas, viņš apkārtējos neapdraud. Arī medmāsas, zobārstes un pavāres, tāpat kā jebkurš cilvēks, katru dienu lieto tualeti, mazgā grīdas un veic citus netīrus darbus, taču pēc tam kārtīgi nomazgā rokas, darbavietā uzvelk tīru halātu un dodas apkopt slimniekus, ārstēt zobus, gatavot ēdienu utt.

Veselības inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vīksna paskaidroja, ka neviens normatīvais akts neaizliedz medmāsai strādāt arī par apkopēju un aizvietot audzinātāju, ja tiek ievērotas higiēnas pamatprasības.

Atgādināsim, ka bērnudārzā medmāsa veic profilaktisko veselības aprūpi (piemēram, mēra bērnu augumu un svaru) un nepieciešamības gadījumā sniedz pirmo palīdzību, nevis ārstē. Bērnudārza grupā nedrīkst atrasties mazuļi ar akūtām saslimšanām, kuru veselības stāvoklis rada risku citu veselībai, līdz ar to medmāsa bērnudārzā neveic arī slimnieku aprūpi.

Ministru kabineta 2010. gada 23. marta noteikumos Nr. 277 “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe un pirmās palīdzības pieejamība izglītības iestādēs” noteikts, ka vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs medmāsa sniedz pirmo palīdzību. Ja izglītojamais saslimst, pirmsskolas iestādē un skolā medmāsa atbrīvo viņu no mācību stundām, lai sasirgušais dotos pie ģimenes ārsta. Medmāsa vai skolotāja par šo atbrīvojumu informē bērna vecākus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. tā arī ir higiena Atbildēt

    Linezera slimnīcā pirms vairākiem gadiem kādu rītu nolūkojos kā sanitāre uzpoš telpas. Viņai bija trauks ar šķidrumu, kas visticamāk bija ūdens sajaukums ar kādu dezinficējošu vielu. Sanitāre šajā šķidrumā pamērcēja upatu un ar to mazgāja grīdu. kad viņa nonāca līdz palātas durvīm, paņēma citu lupatu pamērcēja tajā pašā šķidrumā un nomazgāja durvju rokturi. Garām gāja nodaļas vecākā māsa un kad es viņai uz šo brēcošo higienas likumu pārkāpumu norādīju, viņa paraustīja plecus un noteica – tajā spainī ir tik koncentrēts šķidrums. ka neviens bacilis neizdzīvos.
    Bet kā tad ar netīrumiem un gružiem ko saslauka no grīdas. Vai tie garantēti nepielīp pie durvju roktura? Atbildi no vecākās nodaļas medmāsas nesaņēmu.
    Cēsu slimnīcā gulošajiem slimniekiem palātā pasniedza pusdienas. Tikko sākām ēst, tā palātā atgriezās sanitāre kura mums dalīja pusdienas ar divām palīdzēm un sāka aptīrīt kādu bezsamaņā gulošu slimnieku. Kad es aizrādīju ka mēs pārējie ēdam pusdienas un pietaisītu pamperu smaka nebūt neuzlabo apetīti viņa mani nolamāja un turpināja darboties.

  2. Ko nu mēs katrs saprotam ar higienu. Sen senos laikos kad dakteris atnāca vizītē pie slimnieka viņš vispirms novilka virsdrēbes, nomazgāja rokas un tikai tad tuvojās slimniekam. Šodien uz to velti gaidīts. Neatceros kad pēdējo 30 gadu laikā kāds dakterisbūtu lūdzis kur nomazgāt rokas, Kādreiz Rīgā bij 10 poloklīnikas rajona ārste pabāza galvu pa istabas durvīm, noprasīja par ko sūdzos un virtuvē uz galda izrakstīja biļetenu un receptes. Arī šodien ārsts neliek noģērbties , bet tāpat caur krekliem izklaušina plaušas un sirdi. Kad pirms 20 gadiem mums atdeva baznīcu kurā bija pārtikas noliktava telpās cūcība un netīrība bija vienkārši šasminoša un pat vēl šodien netiekam vaļā no noliktavas nelabās smakas, bet visādi SESi un citi dienesti nezin kāpēc neredzēja pilnīgo higienas trūkumu un mums bija jālieto no šādas cūkkūts piegādāti produkti. Bet šodien gribētos paprasīt aizdomu pilnajai mammai vai viņa pati0 ievēro kaut minimāli savaā ģimenē higienas prasības? Visticamāk ka i ne tuvu.

Draugiem Facebook Twitter Google+