×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Jānis Kukainis: Nedrīkst zaudēt Latvijas kā uzticama NATO sabiedrotā reputāciju (4)

Foto - LETAFoto - LETA

PBLA priekšsēdētājs Jānis Kukainis

Amerikas Savienoto Valstu vadītās starptautiskās kaujas atbalsta speciālistu apmācības “Operation Summer Shield XII” Ādažos ir spilgts apliecinājums ASV un NATO iesaistei Latvijas drošības stiprināšanā. Tas vienlaikus ir arī atgādinājums par Latvijas saistību izpildi pret saviem sabiedrotajiem, uz kuru drošības garantijām mēs šobrīd paļaujamies.

Laikā, kad Krievijā valdošais režīms cenšas pārzīmēt Eiropas politisko karti, graujot Ukrainas teritoriālo integritāti, arī Latvijai, kurā tiek runāts par pirmajām Krievijas hibrīdkara izpausmēm, ir ne vien daudz nopietnāk jārūpējas par savu iekšējo un ārējo drošību, bet jāstiprina saites un uzticība NATO sabiedroto vidū, izpildot savas saistības, kas paredz valsts aizsardzības stiprināšanai novirzīt divus procentus no IKP.

Šobrīd Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) valdei un tās dalīborganizācijām pirmā prioritāte ir mūsu valsts drošība. Līdzīga rūpe ir visai latviešu tautai.

Latvija ir daudz drošākā situācijā nekā Ukraina, jo Latvija ir NATO dalībvalsts. Trimdas latviešu sabiedrība un organizācijas savulaik palīdzēja Latvijai atgūt neatkarību, palīdzēja panākt Latvijas uzņemšanu NATO. Šai kontekstā īpaši svarīgs bija Amerikas Savienoto Valstu – mūsu drošības garanta – atbalsts.

ASV dzīvojošie latvieši sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju sešus gadus izvērsa dažādas atbalsta akcijas, ieskaitot ASV kongresmeņu un senatoru lobēšanu. No viņu puses mums vienmēr tika uzdoti divi jautājumi – vai latvieši cīnīsies un vai viņi būs ar mieru maksāt dalības maksu par savu aizsardzību. Šogad, kad mūsu valsts piedzīvo lielāko drošības krīzi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, šie divi jautājumi ir kļuvuši aktuālāki nekā jebkad agrāk. ASV likumdevēji un izpildvara zina, ka Latvija bija uzticams ASV cīņu biedrs Afganistānā un Irākā, bet, lobējot Latvijas intereses, mums tūdaļ vaicā: “Kur ir jūsu solītie divi procenti savas valsts aizsardzībai?” Šādu jautājumu regulāri uzdod ASV politiķi un žurnālisti, un tas parādās ASV un ārzemju presē.

Vēl pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas Mičiganā dzīvojošie latvieši bija izveidojuši personīgus un profesionālus sakarus ar Mičiganas Nacionālās gvardes augstāko rangu virsniekiem. Kopš 1993. gada, kad Latvija un Mičigana iesaistījās ASV stratēģiskās partnerības programmā, Mičiganas Nacionālā gvarde sniedz nozīmīgu atbalstu un piedalās kopējos militāros projektos un apmācībās ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Būdami mūsu draugi un atbalstītāji, arī viņi mums atgādina, cik politiski svarīgi ir tie divi procenti. Šogad ASV Latvijas aizsardzībai atvēlētais budžets lēšams 69 miljonu dolāru apmērā, tajā skaitā 33 miljoni dolāru, kas tiks novirzīti bruņojumam un tehnikai, desmit miljoni ASV dolāru – Lielvārdes lidlaukam, deviņi miljoni – būvprojektiem Ādažos. ASV var sagaidīt, ka Latvija divkāršo savu aizsardzības budžetu no esošajiem 275 uz 550 miljoniem.

Vēlos uzsvērt, ka mēs, Latvijas valsts, nedrīkstam zaudēt Latvijas kā uzticama NATO sabiedrotā reputāciju. Esam gandarīti, ka pašreizējā drošības krīzes situācijā sešu gadu pakāpenisks aizsardzības izdevumu palielinājums līdz diviem procentiem tiek caurskatīts un to ir plānots samazināt uz četriem gadiem. Tomēr uzskatām, ka Latvijas valdībai un Saeimai ir jāgādā, lai jau visdrīzākajā laikā mūsu valsts iekšējās un ārējās drošības stiprināšanai tiktu piešķirts papildu finansējums, steidzami tiktu panākts aizsardzības budžeta pieaugums līdz diviem procentiem no IKP.

Trešās neatkarības mums vairs nebūs. Drošība ir mūsu valsts alfa un omega.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. ..................... Atbildēt

    ja tiks galā ar ekonomiskajiem noziedzniekiem, pat jākaro nebūs, tie paši teroristi jau vien ir

  2. Ja *** Lembergam, ir tik liela politiskā vara Latvijā, tad tēlaini izsakoties, baltais karogs virs prezidenta pils jau ir izkārts.

  3. precizāk būtu -kā lētu algotņu, lielgabalu gaļas reputāciju.

  4. Da nu tos 2% – rudajai vajag jaunu Q7 un bijušajām dekorācijām visādi labumi jānodrošina. Jo biežāk mūsu politikāņus tricinās ar tiem 2%, jo labāk. Cik var skaitīt to mantru, ka esam NATO un aizbildināties, ka citi arī nepilda 2% saistības? Kur palikuši tie pirmsvēlēšanu dedzīgie solītāji? Nesanāks mums nekādi 2%, kamēr pieļaus amatpersonu dienesta stāvokļa izmantošanu – pa sīkumam visi to naudiņu izsaimnieko.

Draugiem Facebook Twitter Google+