×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. janvāris, 2016
Drukāt

Sveicam “Klasiku” dzimšanas dienā!

Foto - LETAFoto - LETA

Rītvakar – Zvaigznes dienā – ar vērienīgu koncertu Lielajā ģildē 20. dzimšanas dienu svinēs vienīgā klasiskās mūzikas raidstacija Latvijā – Latvijas Radio 3 “Klasika”.

“Mūsu raidstacijas klausīšanās ir viena no retajām iespējām, kā līdzsvarot sevi laikā, kad pasaule griežas trakā paātrinājumā,” teikusi tās direktore Gunda Vaivode (attēlā). Pirmais raidījums “Klasikas” ēterā patstāvīgā frekvencē izskanēja 1996. gada 1. janvārī.

Jubilejas koncerta pirmajā daļā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Jura Karlsona īpašais veltījums “Klasikas” dzimšanas dienai – Koncerts čellam, klavierēm, sitaminstrumentiem un orķestrim. “Darbs bija ļoti saspringts un laika – maz, arī partitūra – liela un komplicēta. Visu vasaru savās lauku mājās Piebalgas “Zosēnos” pavadīju pie instrumenta. Pamatā strādāju no desmitiem rītā līdz trijiem dienā, pēc tam bija jāiet ravēt gurķus,” Latvijas Radio 3 “Klasika” raidījumā 2. janvāra rītā atcerējās komponists.

Vēl programmā – Luija Andrīsena opusa “Bēthovena deviņas simfonijas” pirm­atskaņojums Latvijā. Savukārt koncerta otrajā daļā iekļauta to komponistu mūzika, kuri savulaik strādājuši Latvijas Radio kā skaņu režisori, ansambļu un orķestru vadītāji un mūziķi – Ringolds Ore, Elga Īgenberga, Romualds Kalsons, Romualds Grīnblats, Ģederts Ramans, Edmunds Gold­šteins, Jānis Ivanovs un Raimonds Pauls. Vīsies un virknēsies spilgtas tēmas no kinofilmām, operetēm, fragmenti no koncertžanra darbiem un arī tā sauktā vieglā žanra repertuāra, kurā 60. un 70. gados jo spilgti izpaudās mūsu profesionālie skaņraži, džeza un populārās mūzikas elementus ieaužot savā oriģinālmūzikā.

Koncertā piedalīsies “Klasikas” pastāvīgie sadarbības partneri un draugi mūzikā: Kristīne Blaumane (čells), Agnese Egliņa (klavieres), Elīna Endzele (sitam­instrumenti), Inga Šļubovska-Kancēviča (soprāns), Ieva Parša (mecosoprāns), Jānis Kurševs (tenors), Rihards Mačanovskis (basbaritons), komponists un pianists Raimonds Pauls, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, bet pie diriģenta pults būs Andris Poga.

Koncerta režisors un videosižetu autors – Juris Pakalniņš, scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis, gaismu māk­slinieks – Mārtiņš Feldmanis. Koncertu vadīs “Klasikas” ētera personības Gunda Vaivode, Orests Silabriedis un Edgars Raginskis. Latvijas Radio 3 “Klasika” 20 gadu jubilejas koncertu 6. janvārī plkst. 19 būs arī iespēja klausīties šīs raidstacijas ēterā tiešraidē no Lielās ģildes.

Projekta “Zvaigžņu nakts” ietvarā Latvijas Radio studijā jau no 1. janvāra ik vakaru mēneša garumā izcilu mākslinieku sniegumā skanēs visu laiku skaistākās šūpuļdziesmas, serenādes un citas naksnīgas miniatūras. Zvaigžņu vidū – Elīna Garanča un Raimonds Pauls, Egils Siliņš un Agnese Egliņa, Iveta Apkalna un Reinis Zariņš, Marina Rebeka un  Laila Holberga, Dita Krenberga un Arturs Maskats, Elīna Šimkus un Vestards Šimkus, Egīls Šēfers un Toms Ostrovskis, Ēriks Kirš­felds un Herta Hansena, Elīna Bukša un Elīna Bērtiņa un citi mākslinieki.

Savu jubileju “Klasika” jau kopš oktobra ieskandina ar aizraujošu raidījumu ciklu, kura nosaukums patapināts no LR3 moto – “Mode mainās. Klasika paliek”. Te soli pa solim tiek izstaigāta Latvijas Radio un “Klasikas” muzikālā vēsture.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+