Pasaulē
Eiropa

Šveicē notiks referendums, kas valsti var pārvērst “mediju tuksnesī”3

Foto – LETA/Reuter

Šveicē svētdien notiks referendums par obligāto sabiedrisko raidorganizāciju licences nodevu atcelšanu, kas varētu apdraudēt gan nacionālās raidorganizācijas SBC, gan vairāk nekā 30 vietējo radiostaciju un televīzijas kanālu finansēšanu.

Kā apgalvo tā dēvētās “No-Billag” iniciatīvas atbalstītāji, neesot godīgi, ka ikvienam jāmaksā 471 franku (408 eiro) lielā gada nodeva neatkarīgi no tā, vai viņš patiesībā klausās radio un vai viņš skatās televīziju.

Viņi norāda, ka 1,37 miljardi franku, ko ik gadu šveicieši tērē raidorganizāciju licencēm, varētu tikt izdoti patēriņam un ka SBC kļūtu neatkarīgāka, ja vairs netiktu finansēta no nodevām, kuras šobrīd nodrošina aptuveni 75% no nacionālās raidorganizācijas budžeta.

Atlikušo budžeta daļu SBC nodrošina ar reklāmām.

Tajā pašā laikā subsidētā reģionālā televīzijas kanāla “TV Ostschweiz” (TVO) direktors Andrē Mešs, kurš ir arī iniciatīvas pretinieku komitejas “Nein zum Sendeschluss” (“Nē apraides izbeigšanai”) loceklis, norāda, ka nodevu atcelšana nopietni apdraudētu Šveices nacionālo vienotību.

Viņš brīdina, ka valsts pārtaps “mediju tuksnesī” un tas nopietni apdraudēs Šveices tiešās demokrātijas sistēmu.

Tomēr aptaujas liecina, ka vēlētāji noraidīs “No-Billag” iniciatīvu.

Saskaņā ar sabiedriskās domas pētniecības uzņēmuma “Gfs” aptauju, kas veikta pēc SBC pasūtījuma, 65% šveiciešu balsos pret sabiedrisko raidorganizāciju licences nodevu atcelšanu.

Salīdzinājumā ar janvārī veikto aptauju atbalsts nodevu atcelšanai sarucis par pieciem procentpunktiem.

Arī aptauja, ko veicis laikraksta “Tages-Anzeiger” izdevējs “Tamedia”, liecina, ka pārliecinošs vairākums pilsoņu – 58% – iestājas pret nodevu atcelšanu, kamēr to atbalsta tikai 37% aptaujāto.

Atbalstu nodevu atcelšanai izteikusi labējā Šveices Tautas partija (SVP), kā arī Šveices Mazo un vidējo uzņēmumu federācija.

Saistītie raksti

Tajā pašā laikā gan valdība, gan visas pārējās parlamentā pārstāvētās partijas iestājas par līdzšinējās sabiedrisko mediju finansēšanas kārtības saglabāšanu, norādot, ka nodevu atcelšana apdraudētu SBC pastāvēšanu.

Pirmsreferenduma kampaņa kļuva īpaši nokaitēta pēc februāra sākumā notikušajām debatēm SBC politisko diskusiju raidījumā “Arena”, kad abu nometņu pārstāvjiem tviterī tika izteikti fiziskas izrēķināšanās draudi.

LA.lv