×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
25. aprīlis, 2014
Drukāt

Šveicē pirmizrādīs Kairiša filmu par Latgali

Ekrānšāviņš no youtube.comEkrānšāviņš no youtube.com

Skats no filmas "Pelikāns tuksnesī"

Pirmdien, 28. aprīlī pasaules pirmizrādi prestižajā dokumentālo filmu festivālā “Visions du Réel” Nionā (Šveice) piedzīvos “Studijā Lokomotīve” tapusī Viestura Kairiša kinolente “Pelikāns tuksnesi”, informē studijas pārstāvji.

“Pelikāns tuksnesī” ir dokumentāla filma, režisora Viestura Kairiša vizuāli poētisks un filozofiski ietilpīgs vēstījums par Latgali. Pastāvīgā reliģijas klātbūtne, cilvēku ikdienas dzīves ritums, dabas diženums, dzīvība un nāve – tas viss operatora Ginta Bērziņa gleznotajos skatos savijas ar Gustava Mālera mūziku, radot pieminekli zemei, ko režisors sauc par mūsu zūdošo Atlantīdu.

“Šī filma ir vēstījums par Austrumlatvijas novadu, valsti valstī, Latgali, kas ir zeme uz Eiropas Savienības tālākās austrumu robežas. Reizēm tā atgādina ūdeņiem ieskautu salu, bet reizēm tuksnesi, kurā ieputināts šķirsts ar izglābto cilvēci. Te valda visaugstākā garīgā spriedze Latvijā – šis ir katoļu reģions, pilns ar pareizticīgajiem, vecticībniekiem un sagrautiem jūdu dievnamiem. Šī zeme izzūd savā īpašajā pastāvēšanas veidā, kas gadsimtiem ilgi padarījis Latgali par savrupu un maģisku vietu. Filma ir vēstījums par kultūras un civilizācijas izzušanu, savas citādības zaudēšanu, kas ir dabiska parādība. Vienlaikus tas ir tādas zemes portrets, kuru veido cilvēki, dzīves garīgais un fiziskais ekstrēmisms un gluži kristīga augšāmcelšanās. Latgale ir ļoti reāla zeme, no kuras esmu cēlies. Vienlaikus tā ir zeme, kurā es slēpjos, attīstos un glābjos. Šī zeme man bieži kļūst par dziļi iekšēju un noslēpumainu procesu metaforu,” par filmu stāsta pats režisors.

Pēdējos gados Viesturs Kairišs aktīvi veidojis operu iestudējumus Latvijā un Vācijā, tādējādi “Pelikāns tuksnesī” ir atgriešanās pie dokumentālā žanra pēc ilgāka pārtraukuma – iepriekšējā režisora filma “Loengrīns no Varka Kruu”, kas veltīta Latvijas kamaniņu braucējam Mārtiņam Rubenim pabeigta 2009. gadā.

Uz filmas “Pelikāns tuksnesī” pasaules pirmizrādi festivālā un tai sekojošo tikšanos ar skatītājiem un kritiķiem dosies filmas producents Roberts Vinovskis: “Tas ir liels gandarījums, ka nozares profesionāļi augstu novērtējuši šo filmu, iekļaujot tik prestiža festivāla konkursa programmā – “Visions du Réel” ir svarīgs notikums pasaules dokumentālā kino vidē. Šis festivāls ir īpašs arī ar to, ka tradicionāli piešķir ļoti lielu nozīmi filmas veidotāju un skatītāju auditorijas domu apmaiņai, kurā diemžēl režisors šoreiz nevarēs piedalīties, jo aktīvi strādā pie jauna projekta. Ceru, ka filma uzrunās prasīgos Nionas festivāla skatītājus ar savu vizuāli un saturiski iespaidīgo vēstījumu, kas sniedz bagātīgu vielu pārdomām.”

Kopumā “Visions du Réel” skatītājiem piedāvā 175 filmas, 116 no tām tieši Nionā ir pasaules vai starptautiskās pirmizrādes. Veidojot programmu, festivāls tiecas atklāt jaunus režisorus un seko sevi jau apliecinājušu autoru gaitām, vienlaikus izvēloties filmas, kas iezīmē jaunus meklējumus mākslinieciskajā ziņā. Filmu programmu raksturo arī plašs ģeogrāfiskais areāls – šogad filmas pārstāv 51 pasaules valsti.

Latvijas skatītāji ar “Pelikānu tuksnesī” varēs iepazīties maija vidū, kad filma piedzīvos savu nacionālo pirmizrādi kinoteātrī “Splendid Palace”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+