epa04562090 Pedestrians are reflected in a stock market indicator board in Tokyo, Japan, 16 January 2015. Japan’s benchmark Nikkei 225 Stock Average stocks plunged 2.8 percent in the morning session as export-oriented issues were hurt by a stronger yen, triggered by a surprise Swiss decision to stop supporting a minimum exchange rate with the euro. The Nikkei lost 480.64 points, or 2.81 percent, at the end of the morning session.  EPA/FRANCK ROBICHON
epa04562090 Pedestrians are reflected in a stock market indicator board in Tokyo, Japan, 16 January 2015. Japan’s benchmark Nikkei 225 Stock Average stocks plunged 2.8 percent in the morning session as export-oriented issues were hurt by a stronger yen, triggered by a surprise Swiss decision to stop supporting a minimum exchange rate with the euro. The Nikkei lost 480.64 points, or 2.81 percent, at the end of the morning session. EPA/FRANCK ROBICHON
Foto: LETA/EPA

Šveices centrālo banku par franka kursu kritizē gan savā valstī, gan ārvalstīs 0

Šveices centrālā banka piektdien izpelnījās kritiku gan savā valstī, gan ārvalstīs pēc tam, kad atcēla savus centienus apturēt franka kursa kāpumu attiecībā pret eiro, kas izraisīja problēmas pasaules tirgos un vairāku valūtas maiņas darījumu veicēju bankrotu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 164
Lasīt citas ziņas

Valūtas brokerkompānija Lielbritānijā un vēl viena Jaunzēlandē jau ir pasludinājušas maksātnespēju, bet Šveicē eksportētāji brīdināja, ka Šveices Nacionālās bankas pēkšņā lēmuma dēļ viņi var zaudēt savu biznesu.

“No ekonomikas viedokļa šis solis pašlaik ir neizprotams,” paziņoja Šveices Uzņēmējdarbības federācija, brīdinot, ka cietīs valstij svarīgās eksporta un tūrisma jomas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šveices laikraksts “Le Temps” savā komentārā paziņoja, ka centrālā banka “ir vainīga naivumā”, un jautāja, vai tā ir aizmirsusi stabilizējošo lomu, kādu tai vajadzētu īstenot tirgos un ekonomikā.

Centrālā banka “ir apdraudējusi savu uzticamību”, paziņoja laikraksts, bet avīze “Tribune de Geneve” norādīja, ka Nacionālā banka “slīcina Šveices ekonomiku”.

Šveices biržā akciju cena piektdien turpināja kristies un saruka par 4% pēc tam, kad ceturtdien piedzīvoja kritumu par 8,7%.

Ceturtdien Šveices Nacionālā banka pārsteidza tirgus nesagatavotus, paziņojot, ka izbeidz minimālās maiņas likmes 1,20 franki par eiro uzturēšanu. Banka kopš 2011.gada septembra aizstāvēja kursa grīdas noteikšanu, cenšoties aizsargāt valstij nozīmīgo eksporta jomu, tostarp tā arī uzpirka lielu daudzumu ārvalstu valūtas.

Franka kurss pret eiro tūlīt pēc paziņojuma pieauga par nepilniem 30%, līdz nostabilizējās apmēram līdzvērtīgā abu valūtu attiecībā, kas joprojām ir par 15% augstāk nekā trešdien.

Nelielas pulksteņu ražošanas kompānijas “H. Moser & Cie” vadītājs Eduārs Meilans atklātā vēstulē Šveices centrālās bankas prezidentam Tomā Žordānam brīdināja, ka viņam tāda bankas soļa dēļ varētu vajadzēt savu biznesu pārcelt uz citu valsti.

“Vairāk nekā 95% mūsu pulksteņu tiek pārdoti cilvēkiem ārpus Šveices, un tajā pašā dienā jau pirmie mazumtirgotāji zvanīja, lai atceltu savus pasūtījumus,” viņš rakstīja par ceturtdienas notikumiem. Kompānijas, kurā strādā 55 cilvēki, vadītājs atzina, ka ir iedomājies par to, “kādēļ gan nepārcelties uz vien divus kilometrus attālo Vāciju un neturpināt biznesu ierastajā ritmā Eiropas Savienībā”.

Reklāma
Reklāma

Pulksteņu ražotājus Šveices centrālās bankas paziņojums skar jo īpaši, jo tas izplatīts tieši pirms ikgadējā luksusa pulksteņu gadatirgus, kad pircēji dodas uz Šveici, lai veiktu pasūtījumus visam gadam.

Neapmierinātību pauda ne tikai eksportētāji, bet arī vietējie mazumtirgotāji, jo lielās franka kursa vērtības dēļ patērētāji dodas uz kaimiņvalstīm Franciju un Vāciju, lai iegādātos lētākas preces, tostarp pirmās nepieciešamības preces.

Arī Šveices Darba devēju organizācija brīdināja, ka tāds “iepirkšanās tūrisms” varētu sasniegt nepieredzētu apmērsu.

Šveices banku milzis UBS aplēsis, ka centrālās bankas lēmums iedragās ekonomikas izaugsmi, un samazināja savu iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi šim gadam līdz 0,5% pretstatā iepriekš lēstajiem 1,8%.

Lēmums ir skāris arī ārvalstu brokeru kompānijas: Lielbritānijas kompānija “Alpari UK” paziņoja par maksātnespēju pēc tam, kad klientu zaudējumi saistībā ar krasi Šveices franka kursa pieaugumu ietekmēja kompānijas darbību. Arī Jaunzēlandes biržas brokeru kompānija “Global Brokers NZ” paziņoja, ka beidz darbību saistībā ar to, ka lielākā daļa klientu franka kursa dēļ cieš zaudējumus, kas pārsniedz viņu kontu likviditāti.

Vēl viena valūtas tirdzniecības kompānija FXCM brīdināja, ka nespēs izpildīt noteiktas regulatora prasības par kapitālu, jo tās krlientu zaudējumi sasniedza 225 miljonus ASV dolāru (190 miljonus eiro).

Polijā, kur 700 tūkstoši hipotekāro kredītu jeb 40% no to kopējā apmēra ir frankos, mājokļa īpašniekiem draud ievērojami augstāki mēneša maksājumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.