Kultūra
Mūzika

Šveices noskaņas baroka mūzikas dienās Rēzeknē 16

Publicitātes foto

No 5. līdz 11. septembrim Rēzeknē un Lūznavas muižā notiks tradicionālais festivāls “Baroka mūzikas dienas Rēzeknē”, kuru šogad caurvīs Šveices mūzika un šveiciešu komponista Gaspara Frica 300. dzimšanas dienas svinēšana. Šā gada festivāls piedāvās trīs koncertprogrammas: dziesmu vakaru, neparastu jauniestudējumu un kamermūzikas koncertu.

Festivāls “Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” šogad norisinās jau 12. reizi – ik gadu festivāls sniedz iespēju klausītājiem dzirdēt skaņdarbus, kas rokrakstu formā gadsimtiem ilgi gulējuši bibliotēku plauktos – te skan mūzika, kas “klusējusi” vairāk nekā 200 vai pat 300 gadus. Šajā reizē dienas gaismā celta Šveices mūzika – tieši tur darbojas arī festivāla organizētājas, čellistes Ilzes Grudules vadītais ansamblis “Kesselberg Ensemble”.

Šveices dziesmu vakars, kas reizē būs arī festivāla atklāšana, notiks Lūznavas muižā, “Baroka mūzikas dienām Rēzeknē” sadarbojoties ar koncertciklu “Kamermūzika Lūznavas muižā”. Koncertā āriju programmu četrās Šveices valsts valodās atskaņos šveiciešu baritons Klaudio Danusers, bet āmuriņklavieres spēlēs Ieva Saliete. Cīrihes mūziķis K. Danusers pašlaik veido karjeru starptautiskā līmenī kā dziedātājs, diriģents un muzikologs – viņš ir arī ierakstu izdevniecības “Musiques Suisses” vadītājs. Īpašā K. Danusera repertuāra daļa ir Šveices komponistu darbi no visiem četriem valsts valodu reģioniem. Mākslinieku var dēvēt par Šveices kultūras vēstnieku, jo ar šādu repertuāru ir uzstājies dažādās pasaules valstīs – Zviedrijā, Havaju salās, Japānā, Ķīnā, Itālijā, parasti apvienojumā arī ar nelielu lekciju par Šveices mūziku – lekciju būs iespējams noklausīties arī pirms koncerta Lūznavas muižā, tā interesentiem pieejama bez maksas.

Baroka mūzikas dienu uzmanības centrā šogad nepelnīti aizmirstais un nenovērtētais šveiciešu vijoļvirtuozs un komponists Gaspars Frics (1716 – 1783) – komponistam šogad ir 300. jubileja. Skaņradis rakstījis simfonijas un sonātes, viņš ir arī šveiciešu pirmā vijoļkoncerta autors, sacerējis solo skaņdarbus vijolei un flautai. Pats studējis vijoļspēli Turīnā, dzīvojis un strādājis arī Londonā un Parīzē, taču lielāko dzīves daļu pavadījis Ženēvā, kur veicinājis vijoļspēles izglītību.

G. Fricam šogad veltīts Baroka mūzikas dienu centrālais notikums – muzikāls uzvedums “Re:Frics” Latgales vēstniecībā “Gors”, tā mākslinieciskā vadītāja – Ilze Grudule. Uzvedumu veido Bāzeles senās mūzikas grupa “Kesselberg Ensemble” un čelliste Ilze Grudule, sadarbojoties ar Šveices māksliniekiem: dziedātāju un komponistu Kristiānu Cenderu, “semplu” mākslinieku Vincentu Flikigeru, Argentīnas tango grupas “Plant-T” dejotājiem Lionelu Vircu un Liju Džeikeri. Radošajā komandā ir arī latviešu režisore Māra Zaļaiskalns, tērpu māksliniece Ināra Apele, scenogrāfe Daina Salmiņa un gaismu mākslinieks Ervīns Šaicāns.

Uzvedumu tā veidotāji nodēvējuši par muzikālu “pastičo”, kurā savīsies senā un mūsdienu mūzika, šveiciešu tradicionālā dziedāšana un krāšņa Argentīnas tango deja. Iestudējumā aizraujošā veidā sasaistīts senais un mūsdienīgais, mūzika, deja un režija. “Mūzikas un dejas mīļotāji ir laipni aicināti uz šo žanru robežas šķērsojošo dialogu starp tradicionālo un moderno,” aicina uzveduma veidotāji. Pastičo izrādes septembrī notiks arī Bāzelē, Šveicē,

Kā veltījums komponistam 10. septembrī “Gora” Mazajā zālē notiks arī kamermūzikas koncerts “Daudz laimes dzimšanas dienā, Gaspar!”. Te G. Frica mūziku atskaņos Lenka Torgersena (baroka vijole, Čehija), bet “Kesselberg Ensemble” koncertā pārstāvēs Ieva Saliete (klavesīns) un Ilze Grudule (baroka čells).

Baroka mūzikas dienas šogad piedāvās arī lekcijas, baroka vijoles, Argentīnas tango un virsskaņu dziedāšanas jeb modernās jodelēšanas meistarklases, kas pieejamas bez maksas.

 

Varbūt noder!!

5. IX 10.30 Rīgā Latvijas Mūzikas informācijas centrā (LMIC), lekcija par Šveices mūziku, Klaudio Danusers (Šveice), bez maksas

6. IX 15.00 Rēzeknē Latgales Kultūrvēstures muzejā “Šveices ziemas kūrortu vēsturiskie plakāti” atklāšana

7. IX 19.00 Lūznavas muižas Sarkanajā zālē Šveices dziesmu vakars (EUR 5 un 7)

8. IX 19.00 Latgales vēstniecībā “Gors” tango meistarklase (bez maksas)

9. IX 10.00 Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā meistarklase baroka vijoles spēlē, Lenka Torgersena (ieeja bez maksas)

9. IX 18.00 Latgales vēstniecībā “Gors” muzikāls uzvedums “Re:Frics” (EUR 10)

10. IX 11.00 Latgales vēstniecība “Gors” Kristiāna Cendera (Šveice) meistarklase virstoņu dziedāšanā (modernā jodelēšana)

10. IX 18.00 Latgales vēstniecības “Gors” Mazajā zālē “Daudz laimes dzimšanas dienā, Gaspar!” (EUR 7 un 10)

11. IX 18.00 Latvijas Radio Pirmā studija un tiešraide “LR3 Klasika” ēterā “Re:Frics” koncertversija

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

LA.lv