Eiropa

Šveices vides aizstāvji vēlas ierobežot imigrāciju 16

Foto-LETA/AFP

Grupa Šveices “zaļo” piektdien iesniedza likumprojektu, kas paredz ierobežot imigrāciju, lai tādējādi apturētu iedzīvotāju skaita pieaugumu un pasargātu apkārtējo vidi.

Iniciatīvas grupa “Ecopop” (“Ekoloģija un populācija”) zem attiecīgās petīcijas savākusi 120 700 parakstu, tādējādi ievērojami pārsniedzot 100 000 robežu, kas noteikta likumprojekta nodošanai referendumam.

Ja “Ecopop” iniciatīva pārvarēs arī visus administratīvos un juridiskos šķēršļus, tā tautas nobalsošanai tiks nodota, domājams, 2015.gadā.

Lai gan “Ecopop” apgalvo, ka iestājas pret jebkāda veida ksenofobiju un rasismu, tā norāda, ka Šveicei jāierobežo imigrācija, lai izvairītos no urbanizācijas, tādējādi pasargājot lauksaimniecības apvidus un neskartās dabas teritorijas.

Tomēr analītiķi norāda, ka “Ecopop” tādējādi, domājams, atsvešinās savus tradicionālos sabiedrotos – kreisi noskaņotos “zaļos”, to vietā piesaistot labējos populistus.

“Ecopop” savas idejas pamatā aizguvuši no ASV biologa Pola Ērliha un viņa pretrunīgi vērtētās 1968.gada grāmatas “The Population Bomb”.

Iniciatīvas grupa uzskata, ka ikgadējais iedzīvotāju skaita pieaugums, kas saistīts ar imigrāciju, nedrīkst pārsniegt 0,2%. Tikai tad tas būtu “savienojams ar ilgtspējīgu dabas resursu saglabāšanu”.

“Šveicē šobrīd ir viens no lielākajiem iedzīvotāju blīvumiem uz planētas, [valsts] vidienē sasniedzot 480 iedzīvotājus uz kvadrātkilometru,” norāda “Ecopop” līderis Abdreass Tomens, piebilstot, ka iedzīvotāju skaita pieauguma līdzšinējais temps nav ilgtermiņā uzturams.

Saskaņā ar oficiālās statistikas datiem uz šī gada augustu no aptuveni astoņus miljonus lielā Šveices iedzīvotāju kopskaita 1,8 miljoni bija ārvalstnieki, kas ir par trīs procentiem vairāk nekā pirms gada.

“Ecopop” uzskata, ka situāciju pasliktinājuši 2007.gada likuma grozījumi, kas atviegloja Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem apmešanos uz dzīvi Šveicē.

Šobrīd no Šveicē dzīvojošiem ārvalstniekiem 1,77 miljoni ir ES pilsoņi. Viņu vidū visvairāk ir itāļu, vāciešu un portugāļu.

Saskaņā ar laikraksta “20Minuten” nesen veikto interneta aptauju 75% šveiciešu atbalsta “Ecopop” iniciatīvu, kamēr pret to iebilst tikai 20% respondentu.

LA.lv