Kultūra
Mūzika

Sventājā svinēs Veļu laika beigas 16

Publicitātes foto

Rudens un sala laika mijā Rucavā un Sventājā viesosies Katlakalna folkloras kopa “Rāmupe”, jo 4.novembrī plkst. 16 Sventājas publiskajā bibliotēkā notiks improvizēts Veļu vakara uzvedums.

Savukārt Rucavas Tradīciju mājā sestdienas vakarā kopā ar mājas saimnieci Sandru Aigari un Rucavas sievām varēs iezīmēt Veļu laika beigas.

Veļu vakara uzvedumā Sventājā uzmanība tiks veltīta senajiem kurseniekiem. “Sventāja ir vieta ar īpašu tradīcijas vērsumu un ar īpašām dziesmām bagāta. Ar to mūs sola iepazīstināt vietējās kursenieku kopienas līderis un vēstures zinātājs Miķelis Balčus,” stāsta folkloras kopas “Rāmupe” dalībniece Gunta Saule.

Veļu laiks daudzviet beidzas līdz ar Mārtiņu atnākšanu. Saka, ka Mārtiņos ziemai vārti vaļā. Mārtiņus svin pēc dažādiem kalendāriem dažādi – pēc gregoriāņu kalendāra 10. novembrī ir Mārtiņu vakars, savukārt citi tradīcijas pētnieki vairāk uzticas Saules – Mēness kalendāram un pēc tā Mārtiņi ir otrajā Jaunmēnesī pēc Rudenājiem. Šogad tas bija 25. oktobrī, savukārt 4. novembrī būs jau pietuvojušās Katrīnas, kas kā sievu svētki tiek svinētas pilnmēnesī pēc Mārtiņiem.

Īpašas sakritības pēc sagadījies, ka Rucavas Tradīciju mājai šogad ir 16. gadskārta savukārt Rucavas sievas savu oficiālo dzimšanas laiku skaita jau sesto gadu šoruden. “Tad nu šai vakarā Rucavas tradīciju mājā šai reizē sanāks Mārtiņus svinēt, Katrīnu dzīt un arī rucavnieku gaviļu dienas godāt – tie nu būs tādi kā trejkārši svētki,” teic Gunta Saule.

LA.lv