×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
31. janvāris, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Svešais vai savējais? (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Reinzemes–Pfalcas federālās zemes teritorijā esošais Kallštates ciemats, kas ir Donalda Trampa vecvecāku (pa tēva līniju) dzimtā vieta, tūlīt pēc viņa izvirzīšanas ASV prezidenta amatam piedzīvoja dažādu preses pārstāvju un visādu interesentu uzplūdus. Taču vietējie sajūsmu par to neizrādīja, drīzāk centās no negaidītās uzmanības apliecinājumiem atkratīties un uzsvēra, ka Tramps nekad nav spēris kāju šajā pusē.

Tāda pati atsvešināta attieksme manāma arī Rietumeiropas galvaspilsētās, kur Trampu kritizēja kopš viņa brāzmainā uznāciena uz politiskās skatuves. Vācijas prezidents Joahims Gauks, kurš stingri ierobežoto amata pilnvaru dēļ savos izteikumos parasti nemēdz pievērsties ārlietām, ASV vēlēšanu priekšvakarā neslēpa “bažas”, tomēr pauda uzticēšanos amerikāņu demokrātijai, kas neļauj Baltā nama saimniekam “rīkoties kā autokrātam”. Un kopumā šāda noskaņa Eiropā saglabājas joprojām. Tāpat kā neskaidrība par to, cik lielā mērā Vašingtonas ārpolitika pārņems Trampa tvītos un priekšvēlēšanu mītiņos izmestās bieži pretrunīgās, bet vienmēr eiropiešiem neglaimojošās tēzes, saskaņā ar kurām “Brexit” ir teju vienīgais Eiropas dzīvē gaišais notikums, “Francija vairs nav Francija” un Brisele ir teroristiem pilns “žurku midzenis”. Tiesa, pēc uzvaras Tramps kļuva piezemētāks, tomēr neapgrūtināja sevi ar daudzmaz izvērstākiem padziļinātiem izklāstiem. Arī pirmā plašā intervija Eiropas presei – vācu dienas avīzei “Bild” un Londonas “The Times” – neizceļas ar analītiskumu, taču palīdzēja saprast, kā Tramps uztver Eiropu.

Piemēram, uzzinājām, ka gluži emocionālā līmenī Vācija viņā raisa “lepnumu”, jo lietas tur esot labi sakārtotas. “Man patīk kārtība” un “man patīk arī spēks”, viņš sacīja. Lai gan Vācijas politiķi nu jau krietni sen kā cenšas no tāda prūsiska valsts tēla atbrīvoties. Trampam patīk arī mersedesi, bet, viņaprāt, ir netaisnīgi, ka amerikāņi tik daudz pērk vācu autiņus, savukārt vācieši vis nemīl iegādāties amerikāņu ševroletus, tāpēc katru Amerikas tirgū ievesto vācu ražoto mašīnu vajadzētu aplikt ar brangu (35%) nodevu. Vāciešus un Merkeli viņš ciena, taču kancleres “katastrofālā” bēgļu politika, cik noprotams, pārsvītro visas iepriekš minētās Vācijai izteiktās uzslavas. Turpretī Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības visnotaļ pelna atbalstu, un Londona tiks apbalvota ar izdevīgu tirdzniecības līgumu. (Tas īstenībā būtu juridiski apšaubāms, kamēr izstāšanās procedūra nav noslēgusies.) Britiem veltīto intervijas fragmentu Tramps papildināja ar lirisku atkāpi par dzimtas saknēm – no mātes puses – Skotijā un ar klišeju par skotu pieķeršanos naudai, kas piemīt arī viņam un lielas naudas apsaimniekošana reizēm sagādā “problēmas”.

Eiropiešu problēma, šķiet, būs Trampa vienkāršotie priekšstati un biznesam raksturīgais stils. Pastāv šaubas, vai tas atmaksāsies. Pagalam naiva izklausās spriedelēšana par Maskavai piemēroto sankciju atcelšanu apmaiņā pret Krievijas kodolbruņojuma samazinājumu. (Sankcijas tomēr ieviesa par Krimas aneksiju un agresiju Donbasā.) Putins labprātāk ielaistos Jaltas darījumam līdzīgas uz militāro dūri balstītas jaunas pasaules kārtības apspriešanā. Tāpēc Kremlī ar lielāku prieku uztver Trampa prātojumus par “novecojušo” un terorismu pienācīgi neapkarojošo NATO, kur Eiropa ērti iekārtojusies uz amerikāņu rēķina un kur tikai piecas valstis “maksā tik, cik jāmaksā”. Bet nav ļaunuma bez labuma. Viņa sacītā iespaidā pat Ziemeļatlantijas alianses pēlējs Franks Valters Šteinmeiers nu ir pasācis aizstāvēt NATO. Vācijas ārlietu ministrs arī reiz diezgan nīgri izteica cerību, ka jaunais ASV prezidents neaprobežosies ar paziņojumiem tviterī, jo ārpolitisko koncepciju nevar iekļaut simt četrdesmit zīmēs. Vispārējās nostādnes gan jau lietpratēji sacerēs, taču konkrētās rīcības izpausmes un sekas pagaidām neviens, laikam ieskaitot pašu Trampu, nespēj paredzēt. Vai pilnībā atskārst, kas īsti nosaka viņa lomu politikā un uzskatus, ja viņam tādi ir. Mēs jebkurā gadījumā nedrīkstam bezdarbīgi gaidīt līdz brīdim, kad tie atklājas.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. ” …Svešais vai savējais?… ”
  Naš !

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Ja nav iespējams mainīt jebko, kas nešķiet gana ideāls, bet no kā nav iespējams izvairīties – atliek vienīgi izmantot iespēju manīt attieksmi pret to.”

  Un, arī: “Nav jēgas “ķert kreņķi” par divām lietām – par to, ko var labot (tāpēc, ka VAR to mainīt), un par to, ko nevar labot (tāpēc, ka nav jēgas “cepties” par to, ko NEVAR ietekmēt).”

  =======

  Mediju ziņa (20.01.2017.): _Internetā esot “noplūdināts ziņojums”, ko esot “sagatavojis kāds bijušais Lielbritānijas izlūkdienesta darbinieks, kura identitāte neesot aktualizēta un kurš izsaka aizdomas, ka Kremlis, iespējams, jau vismaz 5 gadus varētu būt aktīvi veidojis sadarbību ar Trampu”. “Taču pats Tramps to noliedz un uzsver, ka Krievijā viņam nav pilnīgi nekādu biznesa interešu”, liecinot “vēl kāda cita informācijas avota internetā nplūdinātas ziņas”. Savukārt, “balstoties uz šādu u.c. taml. pa interneta pažobelēm sagrābstītu “informāciju”, tiek ģenerētas arvien turpmākas tādas pašas visnotaļ diskutablas kvalitātes un uzticamības “ziņas”, kas tiek izplatītas tā dēvētās “rietumdemokrātiski orientēto sabiedroto bloka dalīblocekļu” kontrolētajos masmedijos, tajā skaitā arī šajā valstī – piemēra pēc: “Parādi, kas ir tavi draugi, un es pateikšu, ka esi tu pats – ja šo kritēriju piemēro Donaldam Trampam, tad kļūst skaidrs, ka jaunievēlētais ASV prezidents ir cilvēks, kas nekautrējas vairot savu bagātību, ņemot talkā šaubīgas izcelsmes krievu naudu. Tramps apgalvo, ka nekad klātienē nav ticies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, taču uzskata, ka mācēs atrast kopīgu valodu ar Kremļa saimnieku. (2017. gada) 20. janvārī Tramps stāsies ASV prezidenta amatā, un viņš apņēmies ievadīt jaunu laikmetu ASV un Krievijas attiecībās. Runas par iespējamo Trampa un Putina draudzību izraisa pamatotu satraukumu Latvijā un citās Krievijas kaimiņvalstīs, liekot uzdot jautājumu, cik gan ciešas bijušas Trampa līdzšinējās saites ar Maskavu. (u.t.t., u.t.j.pr.)” – šīs konkrētās “ziņas” autors ir kāds “Ģirts Kasparāns”, kas šo “ziņu” ir publiskojis masmedija “latvijas avīze” (tautā dēvēta arī par “LA-vīzi”) apgādā…_
  ——-
  .
  “SVEŠĀ valstī mainās vara – ko lai MUĻĶU zeme dara!?!…”
  ( aktuālais prātuļojums – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “āmurikā” mainās vara ~
  Ko lai “krīzes šokā” dara,
  Tie, kas iepriekš “līda… (ķēķī)”,
  CITAM “bosam”, ilgu strēķi???…

  ‘Jeņķos’ “polit-haoss” valda:
  “Waitenhauzē” – TRUMPIS galdā,
  “obanānam” – “vilka pase”,
  “masmēdekļi” – ‘fišku masē’.
  “Protrestanti” lasās baros,
  Klīst pa ‘štrāsēm’ novakaros,
  Ķērcot “F..ING!!!”, unisonā,
  Ko šiem suflē megafonā.
  “twitter”bedrē – lumpeņkaujas:
  ‘Frīki’ “mellām mutēm” raujas,
  Caurām diennaktīm ar spamu,
  TRUMPI gānot – ne…(“blekbamu”).
  “deRmoliberastu” skapī,
  “aktīvisti” – rīstās knapi,
  “pasīvisti” – ziepē… (speķi):
  “Wow – kam TAGAD līst zem deķa?…”

  “Austrumkrajā” – šampis dzirkstī,
  ‘Pontus veijerā laiž pirksti’,
  Diskusijās – ‘mēles saldas’:
  “Jeņķos BEIDZOT ‘korišs’ valda!!!
  TAGD – ‘sabīdīt var štelles’,
  Lai (vairs) fōna lupatlelles,
  “Bosiem” nemaisās pa kājām ~
  Kā sen (Jaltā) “sarunājām”!!
  “obanāns” – lai rāpjas palmā:
  Turpmāk CITA “Bosa” galmā,
  Vērts būs ‘fektēt’ “domubiedrus”,
  Nevis – liet pa tukšo sviedrus!…”

  (G)ejrōpā – ‘iet biezā sviestā’,
  Katrā sīkā “zarnumiestā”,
  Un (pat) “vadošajā blicē”,
  Rukšķi, kas pie SILES ‘zicē’:
  Esot “ienākusies baža” ~
  “Brexits” JAU ir baigā ‘laža’,
  TAGD – TRUMPIS vēl nāk virsū?!
  ‘Ordnungs’ pasaulē = ‘pa (t)irsu’!!!
  Ko lai ‘štuko’, kur lai ‘deso’?
  Par ko iespringt, dēļ kā stresot??
  Kam drīkst ticēt, kuru(s) klausīt
  (Bet – BEZ ‘riskiem ķert starp ausīm’)???…”

  “eurolatv(ĀN)ijai” = ‘šaize’:
  “SVEŠA “jeņķu” kalpu maize,
  Gadiem diņģēta un grauzta ~
  Vai tiks “tradīcija lauzta”?!
  Ko lai TAGAD glu(m)ie dara,
  JA vairs nebūs “hibrīdkara” ~
  Kas šai “valstī” turpmāk “bankos”,
  SVEŠOS OKUPANTU tankos?…
  Tie, kas “hibrīdpropagandā”,
  ‘(P)iziepējās’ “bamšļa bandā” ~
  Ko lai APMELO un lamā,
  “masmēdekļu” lumpeņspamā??
  Kā lai TAGAD “slāvus” gānī,
  JA – šiem (kopā!) briestot plāni,
  “Pokerā ar ‘jeņķu’ trumpjiem” ~
  ‘Piegriezt krānu piķa pumpjiem’?!?
  Kam lai TAGD bučo… (kājas),
  JA no jeņķu “baltās mājas”,
  “Signāli” nāks “pretrunīgi” ~
  Kan lai vergo, padevīgi?!???…”

  SVEŠĀ(s) zemē(s) mainās vara ~
  Diez – ko MUĻĶU zeme dara,
  Vai “bez ziepēm (…) lien” un kauna,
  SVEŠIEM “saimniekiem”, no jauna?…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” un taml. necilu “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 3. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 4. Nu re, Amerika tagad ir vienā līmenī ar Eiropu. Visādu krāsu žurnālisti tagad tur lamā prezidentu un valdību tāpat kā Eiropā: cik visi slikti un cik liberāļi labi, tie ļauj pazemot un aizskart citu cilvēku cieņu.
  Tas pie mums skaitās augstākais demokrātijas iekarojums, ka avīžnieki un pārējie žurnālisti var pat ar tiesas atļauju paņirgāties par citiem… sabiedrības vārdā! Viņi taču visu dara mistiskās sabiedrības dēļ. Tas nekas, ka pie mums nevis sabiedrība, bet indivīds ir pasludināts par augstāko vērtību. Tas ir augstākais vārda brīvības lidojums pasaulē! Līdzīgi, kā te viens visu laiku komentos ņirgājas par Latvijas valsti un tās vadītājiem, piesaucot utopistu Orvelu .

Draugiem Facebook Twitter Google+