Foto – Shutterstock

Svešiniece dzemdē – spirāle: ieguvumi un zaudējumi sievietes ķermenim 3

Kontracepcijas spirāli uzskata par vienu no drošākajiem sargiem pret nevēlamu grūtniecību. Tā piemērota veselai sievietei ar pastāvīgu un uzticamu partneri. Daudzām labākā izvēle ir hormonālā spirāle, kas palīdz izvairīties no lieliem asiņu plūdiem mēnešreižu laikā. Kas jāzina, ja dod priekšroku šim kontracepcijas līdzeklim?

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Daudzas sievietes negrib lietot hormonālās pretapaugļošanās tabletes, taču vēlas efektīvu kontracepciju. Tad par labāko, turklāt ekonomiskāko variantu uzskata spirāli, kuru ginekologs ievada pacientes dzemdes dobumā. Tā ir piemērota jebkurā reproduktīvā perioda posmā. Vienīgi daudz rūpīgāk šī izvēle jāapsver meitenēm, kuras vēl tikai meklē partneri, jo spirāle var paātrināt iekaisuma veidošanos, ja inficējas ar seksuāli transmisīvajām slimībām.

“Spirāle sargā no nevēlamas grūtniecības, traucējot apaugļotajai olšūnai ieligzdoties dzemdē un attīstīties,” stāsta ginekoloģe Ieva Daize. Turklāt tā sabiezina dzemdes kakla gļotas, apgrūtinot spermatozoīdu pārvietošanos, un palēnina olvadu saraušanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kontraceptīvs efekts tiek nodrošināts arī tādējādi, ka organisms uz spirāli reaģē kā uz svešķermeni – ap to sapulcējas bioloģiski aktīvas vielas prostaglandīni, baltie asinsķermenīši leikocīti, un veidojas tīra iekaisuma reakcija. Spirāle pasargā no grūtniecības aptuveni 99% gadījumu.

Reizēm tā noder arī kā avārijas kontracepcijas metode. Ja radušās aizdomas par nevēlamu grūtniecību, piecu dienu laikā dzemdē var ievadīt spirāli, lai apaugļotajai olšūnai nebūtu, kur apmesties.

Gan drošības līdzeklis, gan risks

Pirms spirāles ievadīšanas noteikti jāveic onkocitoloģiskās un mikrobioloģiskās analīzes, lai pārliecinātos, vai dzemdes kaklā nav vēža šūnu vai seksuāli transmisīvas slimības izraisītāju. Spirāli drīkst likt tikai veselā makstī, jo pretējā gadījumā var uzliesmot neizārstēta infekcija, kas caur pavērto dzemdes kakliņu viegli iekļūs dzemdē. Ja pēc spirāles ievietošanas gadās attiecības ar nepazīstamu vai neuzticamu partneri, drošības labad jālieto prezervatīvs.

Daudzi ārsti neiesaka spirāli nedzemdējušām sievietēm, jo, ja radīsies kāds iekaisuma ierosinātājs, ugunsgrēks, kas bojā olvadus un līdz ar to kaitē auglībai, uzliesmos daudz ātrāk. Tomēr, kā uzsver Ieva Daize, infekciju izraisa mikrobi, nevis spirāle, tāpēc atteikties no tās nebūtu iemesla.

Pirms pāris gadu desmitiem, kad bija sliktākas diagnostikas iespējas, sievietēm mēdza rasties strutaini veidojumi olvados un olnīcās, taču tos izraisīja nevis kontracepcijas līdzeklis, kam centās uzvelt vainu, bet gan infekcija.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.