×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. novembris, 2013
Drukāt

Vilnis Zariņš: Okupācijas paliekas perinās ne tikai akmens krāvumos (43)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēdējā laikā pastiprināta sabiedrības uzmanība Latvijā pievērsta Pārdaugavas veidojumam, kas okupācijas periodā celts par godu “Rīgas un Padomju Latvijas atbrīvošanai”. Tikko Maskavā par to esot skaidrojies arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš stāsta: “Krievijā medijiem tas ir jautājums numur viens. Man ir jāskaidro, ka, pirmkārt, pieminekli neviens negrasās nojaukt, jo tas ir pretrunā gan Krievijas–Latvijas attiecīgajam līgumam, gan arī patiešām radītu ļoti nežēlīgu spriedzi sabiedrībā, un tas vienkārši nav pareizi.”

Minētā “atbrīvošana” esot notikusi 1944. gada 13. oktobrī. Patiesībā minētais nosaukums aizsedz daudzus noziegumus, ko Otrā pasaules kara laikā un pēc tā Latvijā pastrādājušas totalitārās valstis. “Padomju Latviju” Molotova–Ribentropa pakta rezultātā radīja PSRS okupanti. Šā pakta dalībnieces iecietīgi raudzījās viena uz otras agresiju pret kaimiņzemēm. Draudzība, ko nostiprināja kopīgs karš pret Poliju, ilga nepilnus divus gadus. Tā beidzās ar savstarpēju karu. 1941. gada jūlijā Vācijas karaspēks “atbrīvoja” Rīgu no PSRS okupantiem, bet 1944. gada oktobrī PSRS karaspēks “atbrīvoja” Rīgu no vācu okupantiem.

Latvijas okupācija 1940. gada jūnijā un ikviena okupantu maiņa pēc tās nesa nāvi, deportāciju vai bēgļu gaitas daudziem Latvijas pilsoņiem. Visiem tās vēstīja nelaimi un bēdas. Okupācijas vai okupantu maiņas svinēšana ir apvainojums okupantu upuriem. Arī 1941. gada 1. jūlija svinēšana, ko ierosinājuši daži Latvijas pilsoņi, būtu dziļš netaktiskums. Atbrīvotāju godu pelna tie, kas atbrīvo paverdzinātu tautu un atgriežas savā zemē, nevis tie, kas vienus kaimiņu tautai naidīgus okupantus padzen, lai paši uzkundzētos tās zemē.

Dažreiz okupantu maiņas zīmi Pārdaugavā mēdz dēvēt par “uzvaras pieminekli”. Tādam nosaukumam nav jēgas. Kā okupēta teritorija Latvija nevarēja ne ciest sakāvi, ne arī uzvarēt.

Pirmajos pēckara gados Padomju Savienības oficiālā propaganda lielu uzmanību kara notikumiem neveltīja. Tie daudziem vēl bija svaigā atmiņā. Arī sāpes par zaudētajiem tuviniekiem. Kara dalībnieki bija pieredzējuši padomju virspavēlniecības nemākulību, ko kara sākumā vēl asāku darīja virsnieku trūkums trīsdesmito gadu beigās notikušo staļinisko “tīrīšanu” dēļ.

Brežņeva varas periodā PSRS propagandā par apbrīnas un jūsmošanas objektu tika padarīts karš pret neapšaubāmi ļaunu varu – hitlerisko Vāciju. Kara notikumu konkrētās detaļas vairākums PSRS iedzīvotāju tad jau bija daļēji piemirsuši, bet varoņu un uzvarētāju togās, ko PSRS propaganda savas zemes iedzīvotājiem dalīja devīgi, labprāt tinās gandrīz ikviens. Latvijā okupanti iepludināja daudzus simtus tūkstošus iebraucēju no PSRS. Viņu pašapziņas uzturēšanai uzcēla okupantu maiņas piemiņas zīmi. Latvijā tā ir svešķermenis, kas materializē okupantu ņirgāšanos par iekarotu tautu un par politikas pamatjēdzieniem.

Okupācijas palieku Latvijā vēl ir daudz. Tās perinās ne tikai akmens krāvumos, bet izglītībā un citās dzīves nozarēs. Spēcīgākais ierocis to pārvarēšanai būs patiesība. Un visu Latvijai lojālo pilsoņu vienotība un neatlaidība.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. rezeknee krievu skolas uz katra stura,vini var kajam izstaigaat,bet man ar berniem caur visu pilsetu javalkajas.marshruta autobusaa no visiem pleesh biletes par pilnu cenu.dzivoju it ka sava valstii,bet juutos kaa LPSR…

 2. nav ne ko pielikt ne atnemt,tikai kaa to visu mainiit???

 3. Mēs varam “izteikt pateicību” Ulmanim (Rumpītim) un Birkavam par tik nodevīga līguma noslēgšanu saska’ņā ar kuru mēs varbūt nekad netiksim vaļā no Pārdaugavas monstra. Salīdzinot ar igauņiem mums nav veicies ar tautas kalpiem. Par šitiem mūsu valdītājiem nevar saprast vai viņi ir debili vai arī nodevēji.Bet tā ir arī latviešu vaina, ka par tādiem balso.

 4. vienalga ka skatās Atbildēt

  Krievu skolu sistēma ir vislielākā okupācijas palieka. Tas ir klajs aparteīds.

 5. Agrāk, vai vēlāk kauna stabs tiks nojaukts. Tikai laika jautājums.

 6. Vai tagad Latvija ir brīva,neatkarīga,vai joprojām ir okupēta?Krievi Krievijā ir pati beztiesīgākā tautība-vai viņa ir okupēta ?Kas ir okupējis gandrīz visu pasauli?

 7. Punktiņa un Antons Atbildēt

  ja, cik tad vācu hitlerieši-zemcilveki Latvija civiliedzīvotajus noslepkavoja- 110 000 vai visus 120 000? Cūkas ģermanizetās…

  • Cūkas ir utainas urlas ieskaitot anton un punktin., kam caur aitas ādu ārā rēgojās pretīgais urļiku okupantu 5.kolonas purns , kas gaida X stundu

 8. kauns Stokholmas nosūcejiem gļevajiem... Atbildēt

  Zviedreļu augļotaji-gļēvās skandosmirdoņas turpina izzagt Latviju, nav brīnums, ka šie atkritumi drīz tiks bargi sodīti un viss sazagtais konfiscets.

  • Kas Tev liedz to neatbalstīt . Atbalsti savus žīdu auglotājus fiļ, krasovicki ,kargin , lavrent , žīdu vadoni , ja savējie augļotāji tev tik mīļi . Vīni tad būs ne tikai Latvijas miljonari , bet pasaules naudas maisi

 9. Vai tad Krievijas – Latvijas līgumā (kādā un kurā?) ir ierakstīts, ka pieminekli nedrīkst nojaukt? Un kas vēl tur ir ierakstīts? Neesmu tādu lasījusi, būtu lietderīgi iepazīties.

  • Ko vēl sagribējās – varbūt gaidīsi, kad varneši pajautās par eiro ieviešanu? Nekā nebij’ – tagad demokrātijā zariņi&Co. ,zinot visu patiesību, paši izlems – ko rādīt, ko ne rādīt!

 10. labs raksts, būtu vēlams , ka to izlasītu rinkevičs un pārējie viņam līdzīgie bezmugurkaulnieki

 11. Labāk un skaidrāk to nevar pateikt. Paldies!

 12. 1.JŪLIJU PATRIOTI SVINĒJA UN SVINĒS, LAI GĻĒVAIS MARASMĀTIĶIS ZARIŅŠ IET IESKRIENĀS !!!

  • Negods visiem okupantiem Atbildēt

   I. julijs nav kada atbrivosanas diena, nekas cits ka okupantu sardzes maina kur viena uniforma atvietota ar citu, Tie kuri daudzina so pirmo juliju ir izpelnijusi lidzigu likteni ka 1. julija slavinatajs un provakators Freimanis. Visi okupanti ir brivibas zagli, ne atbrivotaji.

  • Tu Svini vācu okupāciju, citi krievu ! LAtvijas patrioti okupāciju NESVIN !

 13. notikusi tragjeedija – jau 49 cilveeki mirushi…bet te, necilveeki, riebeklji, briesmonji un zombiji kaut ko raksta par to, kaa vinjus abizho piemineklis!!!! kaut juusu mutes izkaltu no juusu greekiem

  • …notikusi tragjeedija – jau 49 cilveeki mirushi…bet te, necilveeki, riebeklji, briesmonji un zombiji…
   – un kas bija okupanti, mūsu zemes iekarotāji!?
   “1941. gada 26. jūnijā LPSR Iekšlietu valsts komisariāta (NKVD) vadītājs Simons Šustins parakstīja pavēli iznīcināt 98 Latvijas pilsoņus, ar sarkano, ar asins krāsu pierakstot pamatojumu: “Sociālās bīstamības dēļ visus nošaut”. (Guntis Kalme grāmatā “Pēdas”)
   Un tā ir tikai maza kripatiņa no mūsu tautas sāpēm… Neviens man neliegs izteikt noliegumu okupācijas monstram!
   “Mēs būsim brīvi tik, cik paši to gribēsim.”( Juris Ziemelis)

 14. Tavā dzīvoklī bija ieperinājies nelūgts varmācīgs kretīns. Uzradās “atbrīvotājs”. Arī liels kretīns, tikai vēl varmācīgāks – un izmeta pirmo kretīnu ārā. Tu jau sacerējies, ka nu būs labi, bet nē – kretīns-atbrīvotājs pats ieperinājās tavā dzīvoklī. Lai būtu vairāk vietas – deportēja/nogalināja tavus vecvecākus, paņēma labāko istabu, izēda tavu ledusskapi, dzērumā sadauzīja mēbeles un pievēma viesistabu. Piekarināja pie sienām savas kretīna – atbrīvotāja bildes. Tagad šis kretīns ir aizvācies atpakaļ uz savu sādžu. Tomēr viņa bērni vēl dzīvo tavā dzīvoklī un turpina to demolēt, kad tu gribi aizvākt kretīna -atbrīvotāja bildes no sienām… Tā lūk…

 15. Kamēr nebūs iznīcināti pielūgsmes objekti – nebūs miera, vēsture to pierāda.KUR tad palika latviešu pagānu objekti? kur indiāņu totemi – izņemot veikalos plastmasas nopērkamos?NAV! Un miers!

 16. Kamēr nebūs nojaukts tas iekarotāju pielūgsmes monstsr – miera nebūs.MES nogulējām – kad nojauca ļeņīnekļus,pie reizes vajadzēja nojaukt arī šo monstru – un būtu MIERS.Tagad viss par vēlu – “”ušakovi””,””asipovi”” un citi kremļa pielūdzēji ir atjēgušies,nostiprionājušies – tagad pat Rinkēvičs kr4mlī taisnojas un lūdzas par tā monstra neaiztikšanu,

 17. Vai ari lojāls pilsonis skaitās okupantu Izglītības ministrs , ne jau no SC , kas pārkrievo pašu ministriju un skolēniem tiek iepotēts naids Krievijas nometnēs ? pielaiž okupantu pie varas un redzēsi vilku aitas ādā .

 18. Pareizi! Okupācija ir galvās, ne tikai akmeņos. Nekur Rietumeiropā nepielūdz okupācijas laiku pieminekļus.

 19. saskaņas centrs zin ,ka daļai latviešu ir vienalga ,kas te valda ,žīds vai čigāns -svarīgāk ir ,lai ar tramvaju var braukt par brīvu

 20. Vien okupāciju varas mainījās
  Un kārtība lēģeros cita.
  Vieni lika mirt gāzes kamerās,
  Otri – no bada un sala,
  Bet lodes izdzēsa sapņus pie abām varām.

  Vai kāds esiet dzirdējis ka Brigmanis, Bērziņš vai kāds cits latviešu spices komunists būtu savai taiutai atvainojušies par komunisma zvērībām un savu vainu atzinis? Rindiņā stāv pēc trīszvaigžņu ordeņiem.

 21. Ja Vilnis Zariņš jau savu patiesību atradis, tad daudzi dzīvie rakstnieki vēl meklē? Kad beidzot sāksies “okupācijas palieku” izskaušana no populāru rakstnieku, populārajiem romāniem? Laiks rīkoties, jo 4.maija režīms jau bezgalīgi prēmijas avansā nepasniegs:”“Jā, bija jau arī par ko priecāties [tā “baigi ellīgais” par pēckara laiku – Edge]. Lielie teica, ka ikviens latvietis jūtas kā nāvei no rīkles izkļuvis. Tiesas prāvās atklājās nacistu drausmu pilnie plāni, maniakālās ieceres, iznīcīgais liktenis, kādu fašisti bija gatavojuši arī latviešu tautai. Kaškrustainie žokļi nepaguva aizcirsties. Tagad nu visi patiešām priecājās, kad vien bija iespējams. Rīkoja plašas dzimšanas un vārda dienu svinības.(..) Tad bandīti aizveda un nošāva Mirdzas otro vīru. Godības pieklusa un līksmība pierima.” (Bels A. Saknes, Rīga “Liesma”, 1982 – 166.- 167.lpp.)
  – Bela kungs savus romānus pārrakstīt atbilstoši brīvās un neatkarīgās garam netaisās? Vajadzētu, citādi, kas zin’, vēl tai iecerētajā “Dzīvās atmiņas” muzejā ņems un Bela romānus kopā ar V.Lāča “Vētra” un “Uz jauno krastu” izstādīs…..

 22. Un ka ar tam krievu skolam???

 23. Ja nebútu tik dárgi, pargriest to pieminékli divos gabalos un pársútít katrai atbrivotáju zemei atpakal.

 24. Tik ilgi kamēr Saskaņas centrs pats nekļūs lojāls latvijas valstī un tie latvieši, kuri tam pieslējušie nesapratīs, kad viņi atbalsta Krievijas intereses nekas nemainīsies.Saskaņas centrs publiski nav aicinājis savus tautiešu apgūt valsts valodu un kļūt lojāliem Latvijas valstī.Arī latviešie vienreiz jāmācās no pagātnes kļūdām.Jābeidz šķelties daudzās partijā, jāatmet savas ambīcijas unjāveido spēcīgs bloks.Patreizējā situācijā saskaņas centru nevar laist pie varas tā būtu Latvijas nāves spriedums.

 25. Ja jau reiz tā ir vēsture un tas ir sava laikmeta atspulgs,tad tur ir tikai kādi 20% no tā laika notikumiem.
  Ja jāstāsta patiesība, tad arī tur vajadzētu to vietu papildināt ar pārējo 80% patiesības un izveidu beigās vēsturisku kompleksu,neko nenojaucot.Visu iznīcināt jau nav nekāda māksla.Māksla ir esošo gudri un pareizi papildināt un pasniegt.Bet – tas jau ir tautas intelekta jautājums.Vai tas vēl pēc šiem okupācijas gadiem ir saglabājies??????????

 26. GALVENĀ OKUPĀCIJAS PALIEKA Atbildēt

  Aparteīds izglītības sistēmā.

 27. Labi uzrakstīts1

 28. No kura pirksta izzīdi virsnieku trūkumu? Vēl vari pielikt klāt vienu šauteni uz trijiem kareivjiem, “novecojušos” tankus un lidmašīnas, kā ari Vermahta skaitlisko “pārsvaru”. Tādus murgus jau padvēsturnieki labprāt izplata.

 29. Tu gribi teikt,ka tā saucamais Uzvaras piemineklis simbolizē krievfašistu brīvību Latvijā?Vai tomēr ik diena s atgādina viņiem ,ka pateicoties šai “uzvarai”viņi te Latvijā vispār ir nonākuši un tagad var spļaut latviešiem acīs?Vēsturnieki jau stāsta,ka nekādu Rīgu viņi atbrīvojuši neesot,jo vācieši jau esot no Rīgas aizgājuši ,tad,kad varonīgā Sarkanā armija esot “sturmējusi” Ķīšezeru.Vienīgais viņu varonīgais pasākums bija tas,ka pēc tam viņi visi tai Rīgā palika uz dzīvi-tam par godu tad arī tas piemineklis.

 30. Tā ir vēsture kura ir tāda kāda tā ir. Ja PSRS rīkotos pēc šodienas nacionālistu principiem, tad būtu Mildu izjaukuši pa ķieģelīšiem… Cilvēki ir jokaini, šodienas nacionalisti sevi pozicionē tā it kā paši savā vairākumā savā laikā nebija ne komjaunieši, ne komunisti. Hameleoni. Zaglis, parasti, viskaļāk arī kliedz “ķeriet zagli”!

 31. Tomēr der atcerēties, ka šī pieminekļa autori ir latviešu arhitekti un tēlnieki.

 32. Cienu Jūs par atklātību.Paldies!

 33. Paldies Zariņa kungs!

Draugiem Facebook Twitter Google+