×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. februāris, 2015
Drukāt

Svešos karos nav jāpiedalās (19)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas deputāts Andrejs Judins

Saeima pieņēmusi Krimināllikuma grozījumus, paredzot cietumsodu līdz pat desmit gadiem par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā. No Latvijas ārējās drošības viedokļa ir būtiski nepieļaut valstspiederīgo iesaisti bruņotos konfliktos, taču līdz šim tiesībsargājošajām iestādēm nebija tiesiska pamata ierobežot pārvietošanās brīvību un saukt šādas personas pie atbildības. Pat ja dienestiem bija zināms, ka persona plāno iesaistīties šādā konfliktā ārvalstīs, ar viņu varēja veikt vien preventīvas pārrunas, taču nebija efektīvu instrumentu, lai novērstu izceļošanu.

Vakar Saeimā galīgajā lasījumā atbalstītie Krimināllikuma grozījumi paredz ieviest kriminālatbildību par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā, par bruņota konflikta finansēšanu, kā arī cilvēku vervēšanu, apmācīšanu un nosūtīšanu dalībai bruņotā konfliktā.

Kā skaidroja viens no likumprojekta autoriem Andrejs Judins (“Vienotība”) – par piedalīšanos bruņotā konfliktā cilvēku varēs saukt pie kriminālās atbildības neatkarīgi no tā, kurā pusē viņš nolēmis karot. “Šeit mēs neizšķiram pareizo vai nepareizo pusi,” uzsvēra deputāts. Tas nozīmē, ka, piemēram, Ukrainas kontekstā pie atbildības varēs saukt ne vien prokremlisko separātistu rindās karojošos Latvijas valstspiederīgos, bet arī tos mūsējos, kuri Ukrainas brīvprātīgo bataljonos cīnās pret valsts sadalīšanu.

Savukārt par konflikta finansēšanu pie atbildības varēs saukt tikai tad, ja persona finansiāli atbalstījusi to karojošo pusi, kura darbojas nolūkā graut kādas valsts teritoriālo vienotību un politisko neatkarību.

“Saskaņas” frakcija atbalsta principu, ka Latvijas iedzīvotājiem svešos karos nav jāpiedalās, bet vienlaikus pauda bažas par to, ka nav skaidrs, kādos gadījumos varēs sodīt par bruņotajā konfliktā iesaistītas puses finansēšanu. “Par iesaistīto pusi var taču kļūt arī civiliedzīvotāji. Piemēram, ja kāda persona nosūta karstajā punktā dzīvojošam radiniekam naudu vai medikamentus vai kādā citā veidā sniedz humāno palīdzību, nezinot, vai viņš ir vai nav iesaistīts bruņotajā konfliktā, tad arī šajā gadījumā mūsu līdzpilsoni par šo netiešo nodošanu sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 10 gadiem?” jautāja Valērijs Agešins (“Saskaņa”). Judins gan viņu mierināja, ka šādā gadījumā naudas sūtītājam kriminālatbildība nedraudēs, tā paredzēta tikai par tīšām un ar nolūku veiktām darbībām. “Tāpēc jūs varat droši sūtīt savus sūtījumus uz Ukrainu un jums par to nebūs kriminālatbildības. Par humānām darbībām kriminālatbildības nav!” skaidroja Judins. Viņš arī minēja par piemēru Sarkanā Krusta darbību, kas nodrošina humāno palīdzību konflikta plosītajai Ukrainai.

Prettiesiska piedalīšanās bruņotā konfliktā šā likuma izpratnē ir aktīva piedalīšanās ārpus Latvijas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību, vai citādi ir pretrunā Latvijai saistošām starptautiskajām tiesībām. Par šādām darbībām paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz 10 gadiem ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem. Tāds pats sods paredzēts arī par bruņota konflikta finansēšanu. Balsojumā likumprojektu atbalstīja 66 deputāti, bet 18 saskaņieši atturējās.

Reaģējot uz Ukrainas notikumiem, šādi un līdzīgi likumprojekti top arī citās Eiropas Savienības valstīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. No tā likumprojekta teksta izriet,piemēram,ka Afgānistānā karojošos latviešu zēnus sauks pie atbildības ?

 2. SUNS JAU ZIN KO EDIS , TADEL ARI NEBALSO .

 3. Komunistu variants ar ūdeni bēwrnu laukā! Ukraina pašlaik cīnās ar fašistislu agresoru un piedalīšanos šādā karā pret terorismu pielīdzina terorismam? Nesaprotu vai tiešām komunistiem atkal izdosies gūt virsroku,vai tomēr vajadzētu referendumu par šādas “saeimas”atlaišanu. Var jau būt tāda nostaļģija pēc PSRS bet tik lielā mērā? Jo tikai Tvaika ielas iemītnieki nesaprot,ka krievi uzvarējuši Ukrainā neapstāsies pie tā.Tagad arī Latvijas liktenis izšķiras tur,jo ukraiņi vieni nevarēs sakaut rašistus,Krievija taču visu savu naudu iegrūž bruņojumos un armijā.

 4. Mēs arī tā domājam Atbildēt

  ??? 14. februāris, 2015 10:21 Atbildēt

  Idiotisms, Judina kungs. Ukrainas karā ar Krieviju Latvija ir Ukrainas sabiedrotā. Kāpēc jāsoda brīprātīgie, kas karo Ukrainas pusē?

  Stepans 13. februāris, 2015 12:06 Atbildēt

  Pēc šādas loģikas iznāk,ja Krievija iebrūk Latvijā,tad ukraiņi nedrīkstēs mums palīdzēt.

  Daumants 13. februāris, 2015 12:04 Atbildēt

  Diemžēl ,deputāti negrib saredzēt,ka tas IR mūsu karš,tikai notiek citas valsts teritorijā.

  BONDS 13. februāris, 2015 10:43 Atbildēt

  Bet es atkal,muļķis, biju gatavs iet palīgā Lietuvai un Igaunijai, jo tur man dzīvo radi, ja kāds tām uzbruktu.

 5. Absurds – šinī likumā bija jāparedz, ja ES un NATO politiski, ekonomiski atbalstītajās valstīs un reģionos dodas organizēti, reģistrēti brīvprātīgie (lai galā nepārietu pretējā pusē), tad uz tiem šis likums neattiecas! Citādi LV šis likums ir diskriminējošs taisnīgumam un cilvēciskumam!!!

  • To Krievijas atbalstītāji nevar pieņemt Erni. Viņiem ir savrīgi saglabāt bijušo “maizes “kartīšu devēju atbalstu, sak nekaitināsim Krieviju,bet tas jau nepalīdzēs.

 6. Patīkami redzēt Saeimā dzīvību un izprastu atbildi un notikumiem.

 7. Idiotisms, Judina kungs. Ukrainas karā ar Krieviju Latvija ir Ukrainas sabiedrotā. Kāpēc jāsoda brīprātīgie, kas karo Ukrainas pusē?

 8. pareizi un tas pats jaatiecina uz masu medijiem par naida un nepatieso zinu sniegsanu .

 9. Ta ka man nav kur dzivot dosos karot ,ieliks cietuma busu zem jumta un paedusi,jo luk tik talu aizedusi ir musu VALDIBA

 10. Pēc šādas loģikas iznāk,ja Krievija iebrūk Latvijā,tad ukraiņi nedrīkstēs mums palīdzēt.

  • Katrai valstij pašai jālemj savs liktenis. Par militāru palīdzību, gadījumā, kad jaaizstāvas pret vardarbību, jālemj valstiski un organizēti, izsverot juridiskos pamatojums un sekas. Ir nepieņemai, ka uz konflikta zonu ļaudis no citam zemēm patvaļigi ceļo izkaroties kurš nu kurā pusē uzskata par vajadzīgu. Pat cilvēciskākajā pusē karojot no tā rodas tikai juceklis un iegansti apvainojumam.

   • Slepkavas nogalināt nedrīkst, jo nāvessodi ir atcelti… he he!

   • Latvija ir zeme ,bet”valsts”vairāk par pusi sastāv no komunistiem ,kas ir Krievijas pakalpiņi un absolūti neuzticami cilvēki.Ukrainas karš ir Eiropas karš,jo Staļinam neizdevās iekarot to,kā bija plānots,bet rašisti to pamēģinās.Ir jānošķir vai karo teroristu pusē,vai pret teroristiem,to nevar vērtēt vienādi.
    Esmu bijis spiests karot krievu armijā,kā “zaļais”tālajos 60gados un tagad man pasaciņas par krievu armijas neesamību Ukrainā var nestāstīt ( mums nebija nekādu dokumentu).
    Svešos karos nav jāpiedalās,bet Tu nezini vai pēc kāda brīža IS arī “neklauvēs” pie Tavām durvīm,terorisms apdraud visu pasauli un NEVIENS nav no tā pasargāts.Pret viņu ir jācīnās un tas ir VISU brīvu cilvēku karš.

 11. Diemžēl ,deputāti negrib saredzēt,ka tas IR mūsu karš,tikai notiek citas valsts teritorijā.

  • Latvijas deputāti tiek ievēlēti no 1% iedzīvotājiem ar sponsoru palīdzību,kuri nosaka uz kuru pusi “skatās” pavēlošais īkšķis un deputāti skatās tikai un vienīgi uz to.Nelolo liekas cerības viņi neko neredz un nedomā ,izņemot īkšķi ,kas norāda kā jābalso.Savu domu nav un arī nevar būt.

 12. Bet es atkal,muļķis, biju gatavs iet palīgā Lietuvai un Igaunijai, jo tur man dzīvo radi, ja kāds tām uzbruktu.

  • Tu palīdzēsi neiejaucoties.

   • Juon ,kad Tevi uz ielas sitīs vairāki ( ceru ka tā nebūs ,kaut derētu gan) ,tad nebrīnies ,ja neviens nenāks palīgā ,jo tā taču var “palīdzēt” vienīgi ātri jāiet prom ,kad sados Tev var iedot pa muti lieciniekam. Tas jau ir rašistu mērķis,sadalīt un uzvarēt pa vienam,kaut jau sen vajadzēja Ukrainas “seperātistus” ,nosaukt kas viņi arī ir teroristi un ļaut brīvprātīgajiem palīdzēt cīnīties pret viņiem. Krievija nav neuzvarama ,jo specvienību ir pārāk maz ,bet pamatā karaspēks nav nemaz tik izcils.

Draugiem Facebook Twitter Google+