Apmeklētāji aplūko infantas doņjas Urakas kausu Sanisidoro bazilikā Leonā.
Apmeklētāji aplūko infantas doņjas Urakas kausu Sanisidoro bazilikā Leonā.
Foto: AFP

Svētais grāls atrasts Spānijā 0

Svaigi publicētā grāmatā “Grāla karaļi” Spānijas viduslaiku vēstures speciāliste Margarita Toresa un mākslas vēsturnieks Hozē Migels Ortega de Rio apgalvo, ka Svētais grāls atrodams Sanisidoro bazilikā Leonas pilsētā Spānijas ziemeļos, raksta portāls history.com.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Kopš pagājušās nedēļas, kad grāmata nākusi klajā, bazilika piedzīvojusi tādu apmeklētāju pieplūdumu, ka tās pārziņi bijuši spiesti uz laiku kausu noslēpt patālāk, līdz izdosies atrast piemērota plašuma apskates telpu.

Svētā grāla meklējumi notiek kopš agrīniem viduslaikiem, kad Bībelē pieminētais Kauss, no kura Jēzus pasniedza vīnu apustuļiem svētā vakarēdiena laikā, saplūda ar ķeltu leģendām par tā brīnumdarītāja spēku. Jaunajā grāmatā pieminētais kauss – patiesībā veseli divi kopā sastiprināti kausi, viens ar atveri uz augšu, otrs uz leju – ir Leonas bazilikas īpašumā jau kopš 11. gadsimta un publiski apskatāms kopš 1950. gadiem. Tas darināts no zelta un oniksa un rotāts ar dārgakmeņiem. Kauss pazīstams kā infantas donjas Urakas kauss – nodēvēts tā par godu Ferdinada I, Leonas un Kastīlijas valdnieka (1037-1065) meitai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Abi pētnieki bija nodevušies pētījumiem par islama mākslas elementiem Sanisidoro bazilikā, kad uzdūrās viduslaikos tapušiem Ēģiptes pergamentiem, kuros pieminēts – svētais kauss ticis no Jeruzalemes aizvests uz Kairu un uzdāvinātsts emīram, kurš valdīja emirātā Spānijas Vidusjūras piekrastē pateicībā par to, ka viņš palīdzējis Ēģiptei, kurā tobrīd bija izcēlies bads. Savukārt emīrs kausu esot atdevis kritsīgajam karalim Ferdinandam kā miera ķīlu.

Pētījuma autori apgalvo, ka, ar zinātniskām metodēm nosakot kausa vecumu, tas izrādījies darināts laikā starp 200. gadu pirms mūsu ēras un 100. mūsu ēras gadu. Abi atzīst – nav iespējams pierādīt, ka kauss tiešām pieskāries Jēzus lūpām, tikai to, ka tieši šo trauku agrīnie kristieši godinājuši kā svētā vakarēdiena sastāvdaļu.

Protams, norāda portāls, šī nav pirmā reize, kad Svētais grāls ticis “atrasts”. Eiropā vien zināmi vismaz 200 kausi, kuri kādu brīdi tikuši uzskatīti par īsto Svēto grālu, bet citi tic, ka īstais kauss mētājas dziļi Jeruzālemes notekūdeņu kanālos vai pat ticis aizvests uz Jauno pasauli. 20. gadsimta pašā sākumā kāds smalki izstrādāts, taču iedauzīts sudraba kauss, kas ticis atrasts senajā Antiohijā, apceļoja muzejus un pabija Pasaules izstādes ekspozīcijā Čikāgā 1933.-34. gadā, pirms atklājās, ka tas izgatavots tikai 6. gadsimtā…

Tādēļ vēsturnieki ir dziļi skeptiski par iespēju, ka Svētā grāla meklējumi nu varētu beigties. Jo, lai cik maz būtu pierādījumu kausa eksistencei, tas ir viens no visu laiku iekārotākajiem sakrālajiem priekšmetiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.