×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. februāris, 2015
Drukāt

Svētdien sākas gada ienākumu deklarāciju iesniegšana, atgādina VID

Foto-LETAFoto-LETA

Svētdien, 1.martā, sākas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana gan tiem nodokļu maksātājiem, kam tas jādara obligāti, gan tiem, kuri to vēlas darīt brīvprātīgi, lai saņemtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu par ārstniecības, izglītības un citiem attaisnotajiem izdevumiem, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Dienestā norāda, ka jau otro gadu fiziskajām personām – saimnieciskās darbības veicējiem, kā arī individuālo uzņēmumu, tostarp zemnieku un zvejnieku saimniecību īpašniekiem, kuri ir IIN maksātāji, gada ienākumu deklarācija ir obligāti jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).

VID atgādina, ka gada ienākumu deklarācija par 2014.gadā gūtajiem ienākumiem  obligāti laikā no šā gada 1.marta līdz 1.jūnijam jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:

  • veikuši saimniecisko darbību, piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības;
  • guvuši ienākumus ārvalstīs, tai skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa;
  • guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2014.gadā pārsniedza 4000 eiro, piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas;
  • guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi, piemēram, ienākumu no dividendēm, ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, ienākumi no īpašuma izīrēšanas vai iznomāšanas, un no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā;
  • guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, tai skaitā, no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Savukārt tās fiziskās personas, kuras neveic nekāda veida saimniecisko darbību un brīvprātīgi vēlas iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem (apmaksātajiem izglītības un ārstniecības pakalpojumiem, iemaksām pensiju fondos, veiktajiem apdrošināšanas prēmiju maksājumiem atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam u.c.), deklarāciju par 2014.gadu kopā ar attaisnojuma dokumentiem (čekiem un kvītīm) var iesniegt VID no 1.marta līdz 16.jūnijam. Tāpat 2015.gada laikā vēl var pieprasīt pārmaksāto IIN arī par 2012. un 2013.gadu.

VID aicina iedzīvotājus iesniegt deklarāciju, izmantojot VID EDS, jo tajā automātiski tiek atspoguļota VID rīcībā esošā informācija par nodokļu maksātāju, proti, nodokļu maksātāja gūtie ienākumi, neapliekamie ienākumi, informācija no kredītiestādēm par veiktajām iemaksām pensiju fondos un citu. Tādējādi personām, kuras vēlas atgūt pārmaksāto IIN , attiecīgajā deklarācijas pielikumā jānorāda tikai summa, kas iztērēta par attiecīgajiem pakalpojumiem, un jāpievieno attaisnojuma dokumenti (čeki vai stingrās uzskaites kvītis), tos iepriekš nofotografējot vai ieskenējot.

Lai kļūtu par EDS lietotāju, vairs nav jāslēdz arī līgums ar VID, bet ikviens var pieslēgties un lietot EDS, izmantojot savas internetbankas lietotājvārdu un paroli, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izsniegto eID viedkarti vai VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” izsniegto elektronisko paraksta viedkarti (e-parakstu).

Savukārt viedtālruņu un planšetdatoru lietotājus VID aicina izmantot EDS mobilo versiju (eds.vid.gov.lv), jo arī tajā iespējams iesniegt gada ienākumu deklarāciju, bet attaisnojuma dokumentus (čekus un kvītis) pievienot no attiecīgās ierīces galerijām.

VID vērš uzmanību, ka attaisnotos izdevumus nevar piemērot tie iedzīvotāji, kuri 2014.gada laikā nav maksājuši IIN, kā arī personas, kuras 2014.gadā bija tikai mikrouzņēmumu darbinieki, patentmaksas maksātāji, saimnieciskās darbības veicēji, kuri maksājuši fiksēto ienākuma nodokli un fiziskās personas, kuras maksājušas IIN tikai pēc samazinātās likmes.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+