×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
30. septembris, 2014
Drukāt

Guna Roze: Svētki ir aizvadīti, lai dzīvo svētki! (8)

Foto - Ojārs JansonsFoto - Ojārs Jansons

Pirms gadiem pieciem sešiem, kad strādāju štatā vispopulārākajā Latvijas nedēļas žurnālā, bija pienākusi mana kārta gatavot kultūras apskata lapu.

Un man – tobrīd vēl rīdziniecei – ienāca prātā doma uzrakstīt par to, kas konkrētajā nedēļā notiks Latvijas lauku kultūras namos, bibliotēkās, izstāžu zālēs u. c. Tātad par iespējām baudīt kultūru tālu prom no Rīgas. Jo arī ārpus galvaspilsētas dzīvo cilvēki, kas veido kultūrvidi, un tādi, kam šī vide ir nepieciešama kā gaiss. Redaktore ideju akceptēja. Viņas sašutums pār mani nāca tad, kad apskatu biju nodevusi, jo ko tik visu tajā nebiju sabāzusi! Ārprāts – arī vietējo pašdarbības kolektīvu skati! Šausmas – kaut kādas pagasta dzejnieces autorvakaru! Pasarg’ die’s – 
sazin kādu radošo pensionāru uzdrošināšanos kāpt uz skatuves! Kā gan es varējusi iedomāties, ka tas viss interesē vēl kādu. Ja uz laukiem būtu aizbraukuši mākslinieki, tā teikt, no Rīgas, tad tas būtu tā vērts, lai pavēstītu reitingotajā žurnālā. Bet ne jau visu to “lažu”, ko man pametuši kultūras namu vadītāji! Mans kaunpilnais apskats, protams, palika nepublicēts, lai gan vismaz 70% žurnāla lasītāju ir visa šī lauku “laža”. Un nevienam no mums nav tiesību iedomāties, ka provinces kultūra priori ir mazvērtīgāka par to, ko piedāvā Rīga.

Es necenšos pierādīt, ka viss, kas notiek laukos, ir līmenī. Nenoliedzu, ka provincē ir dažādas kvalitātes kultūras pasākumi – jā, arī tādi, kur nav vērts iet pat ar piemaksu. Un, ja tomēr aiziets, žēl iztērētā laika. Bet tikām pie mums Tukumā viesizrādēs bijuši ļoti – nu, patiešām cienījami skatuves mākslinieki no Rīgas – kas nebūt ne lētā koncertā piedāvā tik zemas kvalitātes programmu, ka kauns viņu vietā. Un skatītājs mulst, jo nesaprot, vai būs pieklājīgi tomēr nezviegt līdzi tiem, kas estrādes pēdējās rindās sūc alu no plastmasas divlitrenēm. Epizodi ar izsvilpto kultūras notikumu apskatu vēlreiz atcerējos pirms pāris nedēļām, kad strauji tuvojās vērienīgs notikums – Kurzemes mākslas un dzejas dienas “Vārti uz Kurzemi”, kas šogad notika Tukumā. Biju šī notikuma dzejas sadaļas kuratore un svētku režisore. Zināju, kādu darbu pusotra gada laikā ir paveikusi visa darba grupa, zināju, kādas ir mūsu kvalitātes ambīcijas un cik pārdomāta ir katra “trīsdiennieka” epizode. Kopā ar mākslas sadaļas kuratori Ingemāru Treiju publiski bijām solījušas rudens ražas laikā nebarot apmeklētājus ar zaļiem āboliem. Katra glezna, kas tika eksponēta kādā no septiņām izstādēm, tika rūpīgi izraudzīta, katra dzejas rinda, kas autora vai aktieru lasījumā izskanēja kādos Dzejas vārtos, bija pelnījusi ieslēgtu mikrofonu. Nav ko slēpt – viens no iemesliem, kāpēc tā “plosījāmies”, bija ambicioza vēlme pierādīt, ka Tukums var! Pierādīt sev, pierādīt tukumniekiem un pierādīt Rīgai. Tas bija dažu cilvēku drosmīgs sapnis savu pilsētu nākotnē veidot kā Latvijas kultūras galvaspilsētu; tā, lai, pateicoties galvaspilsētas tuvumam, mākslu brauktu baudīt pie mums, nevis otrādi. Lai visiem zināmais sauklis “Uz Tukumu pēc smukuma” nozīmētu ko vairāk par skaistām puķu dobēm un meitenēm. Un mēs to pierādījām – Tukumā īstenojām vairākas unikālas, nekad agrāk nenotikušas norises, saplūdinot tēlotāju mākslu ar vārda mākslu. Tikai… neviens to nav pamanījis, jo neviens valsts mēroga medijs Tukumā neieradās. Daži vienkārši ignorēja uzaicinājumus, citi atteicās pat informēt par gaidāmo notikumu, jo tas esot vien lokāls pasākums. Hallo! Visa dižā, kultūrvēsturiski bagātā Kurzeme, kur dzīvo un apbrīnojamus darbus rada desmitiem, simtiem profesionālu mākslinieku un literāru, ir lokāla??? Vai Rīga uz Kurzemes fona tādā gadījumā nav lokāla? Vai daudzi galvaspilsētas dzejas vai mākslas dienu pasākumi var lepoties ar vienlaikus vismaz simt cilvēku apmeklējumu? Ebreju tautai ir lielisks teiciens – kaut tu lepns paliktu! Tāpēc paldies “Latvijas Avīzei” par promo publikāciju. Paldies Kurzemes dzejdariem un māksliniekiem par neskaitāmajiem labajiem vārdiem; paldies liepājniekiem par novērtējumu, ka ikvienai nākamajai Kurzemes dzejas vai mākslas dienu rīkotājpilsētai būs grūti pārspēt Tukumu. Mēs novēlam, lai tomēr izdodas! Jo ne tikai Rīga var!

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Turies, krustmeit, lai tev sokas!!!

 2. Švako, šī brīža pasākumi Rīgā ,ir padaudz un gandrīz visās kultūras iestadēs ir izrādes un operas ,kas nevelk !Tikai vārnas acī neknānbj!Rīga mazgā naudu pirmkārt un pēc tam veļu !

 3. Tas tomēr nav tik viennozīmīgi. Pirmkārt, piesauktie valsts mēroga mediji ļoti reti apmeklē arī Rīgā un tās tuvumā notiekošos dzejas pasākumus. Otrkārt, gribētos tomēr zināt šo ievērojamo dzejnieku vārdus, kuru izmeklētās dzejas rindas izskanēja priekšnesumos. Jo, piedodiet, nav dzirdēts par valsts mēroga (t.i., līmeņa) dzejniekiem no Tukuma… Treškārt, tēlotāja māksla un dzeja jau ir saplūdināta citos pasākumos, tā kā gluži unikāli tas vairs nav. Savukārt, jāpiekrīt, ka atteikums publicēt informāciju, aizbildinoties ar notikuma “lokālo” raksturu ir smieklīgs, nožēlojams un neadekvāts.

  • uzziņai no tukumnieces Atbildēt

   Nav dzirdēts par valsts mēroga dzejniekiem no Tukuma? Un ko Jūs teiksiet par Imantu Ziedoni un Māru Zālīti? Nav dzirdēti vārdi? Viscaur tukumnieki!!! 🙂 Un arī viņu dzeja skanēja svētkos – aktieru lasījumā. Bet Kurzeme nav tikai Tukums. Skanēja arī J.Peters, O.Gūtmanis, M.Čaklais, M.Ķempe, M.Laukmane – arī pašas lasījumos, A.Pelēcis, A.Auziņš un ļoti ļoti daudzu citu dižu Kurzemes dzejnieku darbi. Bet pietiktu nosaukt 2 tukumniekus – Ziedoni un Zālīti, vai ne? 😉

   • Nu, Ziedonis, kā zināms, jau citā saulē. J.Peters un M.Zālīte, cik noprotu, paši arī nepiedalījās. M.Laukmanes pieminēšana gluži nevietā, manuprāt… 😉 Es ar jautājumu biju domājis šobrīd aktīvos Latvijas labākos dzejniekus. Protams, Liepājā un citviet Kurzemē ir vairāki spēcīgi dzejnieki. Bet diezin vai Kurzemes dzejas dienas nozīmē, ka tajās nevarētu iesaistīties arī citu novadu dzejnieki, kas līmeni un kvalitāti noteikti tikai celtu. Turklāt tas sekmētu palšāku redzesloku un plašākas uzmanības pievēršanu.

    • uzziņai no tukumnieces Atbildēt

     Piedalījās Eipurs – gan ar meistarklasi, gan dzejas lasījumiem

     • Tas labi, ka vismaz Eipurs. Bet kultūras medijiem vajag uzstājīgi un publiski palūgt komentēt gan atteikumu informēt par šiem pasākumiem, gan to norises neatspoguļošanu.

     • Roze, Tu esi malacis, tomēr Tukumā ir smuki, pats redzēju. Un darbu ieguldīji noteikti daudz vairāk, kā nereti darbu iegulda pulciņš centra profesionāļu. Par citiem novadiem var piekrist, jo Kurzemes svētkiem der arī latgaļi, zemgaļi, arī pārnovadu balsis no leišmales, igauņiem un slāviem.
      Un Rīga tūdaļ pošas nepamest novārtā labo tradīciju – dzejas lasījumus muzejos turpina – vismaz afišas vēsta – par tautā populāra dzejnieka uztāšanos galvaspilsētā – 9. oktobrī Čaka muzejā, 11. oktobrī Kr. Barona muzejā. Jā, kāpēc neturpināt šo viesmīlības izrādīšanu, kas tālu pārsniedz kurzemnieku spītību un neatlaidīgu vēlmi radīt krietnus un saturā bagātus svētkus.

Draugiem Facebook Twitter Google+