Latvijā
Izglītība

Svētki kustību priekam! Projektā “Sporto visa klasa” iesaistīsies 371 klase0


Tīnūžu sākumskolas un Ikšķiles vidusskolas skolēni, vaicāti, ko dara sporta nodarbībās, atzīst, ka spēlē gan futbolu, gan florbolu, gan skrien un lec.
Tīnūžu sākumskolas un Ikšķiles vidusskolas skolēni, vaicāti, ko dara sporta nodarbībās, atzīst, ka spēlē gan futbolu, gan florbolu, gan skrien un lec.
Foto: Valdis Semjonovs

Projektā “Sporto visa klase” piedalīsies un piecas reizes nedēļā sportos 371 klase.

“Mēs sportojam!”, “Spēlējam futbolu!”, “Dažreiz arī florbolu!”, “Ārā skrienam apļus!” – tā viens pēc otra teic Tīnūžu sākumskolas 2. klases skolēni, vaicāti, ko dara sporta nodarbībās. Viņi tāpat kā vēl 370 dažādu Latvijas skolu klases piedalās Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) iniciētajā programmā “Sporto visa klase”, kuras svinīgā atklāšana notika piektdien “Arēnā Rīga”. Tur bija sapulcējuši teju astoņi tūkstoši skolēnu, lai aizraujošā un plašā atklāšanas ceremonijā dotu svinīgu startu programmas sestajai sezonai.

“Šodien ir svētki. Sports būs mazliet vēlāk,” teic Jānis Ondzuls, Preiļu 1. pamatskolas sporta skolotājs, kurš atzīst, ka viņa skolēni ceļu uz atklāšanas pasākumu Rīgā sāka mērot jau sešos no rīta. “Katrā skolā jau ir kāds, kurš cenšas izvairīties no sporta nodarbībām, taču laukos bērni tomēr nav tik dziļi iekšā modernajās tehnoloģijās. Lai gan tāpat starpbrīžos sēž telefonos, nerunā viens ar otru. Taču, ja katru dienu ir sports, viņi tomēr vairāk savstarpēji kontaktējas. Šis projekts ir ne tik daudz sasniegumiem, bet lai bērni vairāk izkustētos. Meistarībai ir sporta skolas, kas ar to nodarbojas,” skaidro skolotājs.

 

Jānis Ondzuls, Preiļu pamatskolas sporta skolotājs.
Foto: Valdis Semjonovs

Programma “Sporto visa klase” paredz iesaistīto skolu 2., 3., 4., 5. un 6. klašu skolēniem katru nedēļu nodrošināt papildus trīs fakultatīvās sporta nodarbības, kas notiek saskaņā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas izstrādātu metodisko materiālu, kas paredz vecuma grupai atbilstošas fiziskās aktivitātes. Tā, piemēram, Preiļos skolēni āra sporta nodarbībā nodarbojas ar orientēšanās sportu. “Uztaisām mazas kartītes un orientējamies,” teic J. Ondzuls. “Mums Preiļos ir arī pludmale, kur ir āra trenažieri. Diemžēl baseins ir tikai Līvānos un darba dienās nevaram izbraukāt.” No Preiļu 1. pamatskolas projektā piedalās četras klases.

Arī no Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas piecas reizes nedēļā sportos četras klases. “Domāju, ka mūsu izvēle piedalīties projektā bija pavisam vienkārša. Pēc mācību programmas skolā ir divas sporta nodarbības, projekts paredz piecas stundas sportam. Ja vecāki tam piekrīt, tad tas ir iespējams,” atzīst 3. klases audzinātāja Ligita Zāģere.

“Bērniem dienā ir nepieciešams 60 minūtes aktīvi kustēties, tagad piecas dienas 40 minūtes mēs esam nodrošinājuši. Pārējais tad paliek uz vecāku pleciem,” kolēģei pievienojas Kandavas K. Mīlenbaha vidusskolas sporta skolotāja Aiva Ķēniņa. Viņa arī piebilst, ka programmas viens no lielākajiem plusiem ir tas, ka vienai sporta stundai jānotiek ārā, svaigā gaisā vienalga kādos laika apstākļos. Kandavnieki āra sporta nodarbībās lielākoties spēlē sporta spēles un lepojas, ka tad, ja ir sniegs, var visus bērnus nodrošināt ar slēpēm un slēpju zābakiem.

Dace Pauriņa, Tīnūžu sākumskolas sporta skolotāja.
Foto: Valdis Semjonovs

No Tīnūžu sākumskolas projektā var piedalīties tikai viena klase, šogad šo iespēju izcīnīja 2. klase.

“Jo viņi ir sportiski, viņiem tas patīk,” savus audzēkņus slavē sporta skolotāja Dace Pauriņa. “Mūsu skolā katru gadu iespēja piedalīties tiek dota citai klasei, jo tas atkarīgs no pašvaldības finansējuma.” Skolotāja norāda, ka klases ir dažādas. Vienā bērni no sporta izvairās, daudziem traucē liekais svars, no kā kompleksi, arī vecāku nostāja – atbrīvojiet, lūdzu, manu bērnu no sporta, jo ir iesnas.

“Dažreiz par daudz saudzējam savus bērnus, nodarot ar to viņiem pāri. Ir vajadzīgas kustības katru dienu, viņi taču katru dienu stundām sēž skolas solos. Šie bērni izkustas piecas reizes nedēļā. Nav vajadzīgs, lai viņi būtu profesionāli sportisti, vajag, lai būtu aktīvi, priecīgi, veseli, spēj koncentrēties un līdz ar to mācīties stundās. Tas ir galvenais,” uzskata D. Pauriņa.

Regulāri sportojot, ir novērota skolēnu disciplinētības un koncentrēšanās palielināšanās ikdienas mācību procesā. Ļoti svarīgs ieguvums ir arī klases lielāka saliedētība un komandas gars, ko iemāca sports. Piemēram, viņas audzināmā 5. klase “varētu iet un kalnus gāzt” – “viņi katru garo starpbrīdi spēlē tautas bumbu, bērni zina, ka tas ir atļauts. Tātad viņi kustas piecas reizes nedēļā pa pusstundai, viņiem vēl divas reizes nedēļā ir sporta nodarbība un viņi visi vēl kaut kur trenējas”.

Atklāšanas pasākumā tika pasniegtas LOK speciālbalvas vairākās nominācijās. Par aktīvāko pašvaldību tika nosaukta Gulbenes novada pašvaldība, par aktīvāko izglītības iestādi – Olaines 1. vidusskola, savukārt atsaucīgākās klases audzinātājas gods tika Rīgas Lietuviešu vidusskolas 4.b klases skolotājai Ingrīdai Rimšānei, bet par atsaucīgāko sporta skolotāju tika nosaukta Ķekavas vidusskolas sporta skolotāja Aiga Liepkalne.

“Arēnā Rīga” uz programmas “Sporto visa klase” svinīgo atklāšanu bija sapulcējušies teju 8000 bērnu no daudzām Latvijas skolām. Ar īpašu sajūsmu un ovācijām viņi sagaidīja grupu “Bermudu divstūris”.
Publicitātes (LOK arhīva) foto

“Arēnā Rīga” atklāšanas pasākumā dalībniekus priecēja “Sporto visa klase” talismani Klasīte un Klasēns, gaismu izrāde, priekšnesumi no “Green trial” un “Moto trial” dalībniekiem, kurus paspilgtināja mūziķi no grupas “Sub Scriptum”, bet izklaides programmas noslēgumā ar lielām ovācijām “Arēnā Rīga” tika sagaidīta grupa “Bermudu divstūris”.

Saistītie raksti

Tāpat pirms un pēc atklāšanas pasākuma bērniem bija iespēja piedalīties dažādās sportiskās un interaktīvās aktivitātēs turpat “Arēnā Rīga”, ko piedāvāja programmas atbalstītāji un sporta federācijas. Bērni piedalījās kendama un galda hokeja turnīros, aizvadīja sportiskas un interaktīvas sacensības “Rimi bērniem” stafešu trasēs, “Spor­t­-land” un “Latvijas Mobilā telefona” stendos, kā arī veica vieglatlētikas un futbola uzdevumus.

“Sporto visa klase” pirmajā gadā piedalījās sešas klases, tagad, pēc pieciem gadiem, tajā piedalās jau 371 klase un vairāk nekā 8300 dalībnieku no 73 pašvaldībām. “Programma ir augusi, un par to paldies ir jāsaka bērniem, bērnu vecākiem, pedagogiem, skolu un pašvaldību vadītājiem, bez kuru palīdzības to nebūtu iespējams realizēt,” uzsvēra LOK prezidents Aldons Vrubļevskis.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Katra vēlētāja balss Saeimas vēlēšanās valstij turpmāk izmaksās sešas reizes dārgāk
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Pašvaldībām būs jāpiedalās skolēnu brīvpusdienu finansēšanā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Opozīcija pamet sēžu zāli
2 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņem 2020.gada budžetu, tērēs 10 miljardus eiro
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Strēlnieks un Dikaioulaku atzīti par Latvijas gada basketbolistiem
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
ASV apšaude vidusskolā Losandželosas apkaimē
18 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Emīls no “Rimi” izglābj kolēģei dzīvību
12 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Gaidāms silts un lielākoties sauss laiks: sinoptiķi prognozē laiku 7 dienām
5 stundas