×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
8. jūlijs, 2015
Drukāt

Svētki uzdzirkstī dejā un Vērmanītī

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uz skatuves bija drošības sajūta un nebija nekādu "mudžekļu", priecājās lieluzveduma dalībnieki.

Autori: Katrīna Antonova, Raivis Šveicars

Smiekli un pacilāts noskaņojums “Burtiski burvīgā burziņā” Vērmanītī un divu tūkstošu jauniešu talants un aizrautība, emocijas izpaužot kustībā vērienīgajā mūsdienu deju lielkoncertā “Te mēs es@m” Starptautiskajā izstāžu zālē Ķīpsalā. Šie ir paši spilgtākie uzplaiksnījumi vakardienas XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisēs.

Vērmanes dārza gadatirgus piedāvājumā katrs apmeklētājs var atrast un iegādāties to, ko sirds vēlas. Daļa mākslinieku turpina turpat darināt savus produktus. Pie veikaliņiem sastapu arī rīdzinieci Eleonoru, kura pastaigājās ar trīsgadīgo, bet ļoti runīgo mazdēlu Bruno. “Meklēju kādu tautisku, latvisku dāvaniņu mazmeitai kristībās. Neviens mazbērns gan šogad Dziesmu un deju svētkos nepiedalās, viņi visi, izņemot mazo Bruno, dzīvo ar vecākiem ārzemēs. Gribam aiziet uz pūtēju orķestru koncertu, bet biļetes neesam iegādājušies. Varbūt tiksim tāpat,” teic Eleonora. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra lietišķās mākslas studijas “Kursa” vadītāja Ilma Rubene stāsta, ka katru gadu kļūst arvien interesantāk. Daudzi amatnieki ir sagatavojušies, lai būtu oriģināli tieši uz šiem Dziesmu un deju svētkiem. Rotaļu laukumā vairāki deju kolektīvu mazie rezgaļi atpūtās no nogurdinošajiem mēģinājumiem. “Mums neļauj ar svešiniekiem runāt. Mēs jau nezinām, vai jūs tiešām esat no avīzes. Varbūt melojat!” bargi aizrādīja kāda Jūrmalas Pumpuru vidusskolas tautas deju kolektīva meitene. Kad visi mazie ķipari saskrien apkārt smaidīgajai vadītājai, viņa paskaidro, ka bērniem piekodināts ar svešiem cilvēkiem sarunās neielaisties. Klausa!

Savukārt Ķīpsalas izstāžu halles gaitenis vakar pēcpusdienā atgādināja modernu bišu spietu. Melnbalti un krāsaini, rakstaini kostīmi, piemeklēti katrs savai dejai un stāstam, neparastas galvas rotas, basas kājas vai sporta apavi. Divi tūkstoši mūsdienu dejas pratēju vijoties un mainoties kāpa uz deju grīdas un izstāstīja stāstu. Lielkoncerts atšķiras no pārējām svētku norisēm ne vien ar ārējo formu, bet ar visu māksliniecisko uzstādījumu. Komanda radījusi neparasti mūsdienīgu priekšnesumu sakopojumu, izmantojot tradicionālajiem svētkiem neraksturīgu mūziku, gaismas un dejas paņēmienus. Dejotājas Marija Streņ­ģe un Krista Kristiāna Kozure no E. Ābeltiņas vadītajām “Burām” ir pārliecinātas, ka stāsts uzrunā kā jauniešus, tā vecākas paaudzes cilvēkus, ideja ir oriģināla un nebijusi. “Smagie mēģinājumi atmaksājās, uz skatuves bija drošības sajūta un nebija nekādu “mudžekļu”,” priecājās Kristaps Gailums un Andris Romanovs no Madonas mūsdienu deju kolektīva “Aliens”. Katra deja ir kā atsevišķa rindkopa kopējā autordarbā. Grupa “Instrumenti” ienesa deju laukumā otro elpu. “Deju laukumā atrados daudz, dejoju piecas dejas. Sajūtas neaprakstāmas, jutos ļoti lepna,” iespaidos dalījās Linda Zalāne no Valmieras kolektīva “Flash”.

UZZIŅA

SVĒTKU KALENDĀRS TREŠDIEN, 8. JŪLIJĀ

 No plkst. 10 Koru fināla konkurss Rīgas Latviešu biedrības namā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

 Plkst. 11 Fokloras programma “Riti raiti” Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

 Plkst. 18 Tautas mūzikas koncerts “Lai balstiņas tālu skan!” koncertzālē “Rīga”.

 Plkst. 10 – 21 “Burtiski burvīgs burziņš” Vērmanes dārzā (plkst. 11 – 17 vides radošās darbnīcas; plkst. 10 – 17 Teātra sports; plkst. 13 – 14 Diasporas kolektīvu koncerts; plkst. 18 – 20 Popgrupu koncerts; plkst. 17 – 21 Folkloras kopu programmas, stāstnieki).

 Plkst. 11 – 16 Ielu koncerti Spīķeru kvartālā Maskavas ielā 6; plkst. 12 – 17 Ielu koncerti “Lido” atpūtas centrā Krasta ielā 76.

LTV: Plkst. 10 “ltv.lv” Koru fināla konkurss, plkst. 21.30 LTV1 atklāšanas pasākums “Svētku atvēršana”.

APTAUJA

Kas visvairāk 
patīk svētkos?Krista_TS_12

Krista, 13 gadi, palīdz vecmāmiņai Vērmanes dārza gadatirgū: “Šogad Dziesmu un deju svētkos nepiedalos, jo mūsu kolektīvs skatēs nekva­lificējās, taču noteikti gribētu kādu reizi tajos piedalīties. Vēl jau laiks ir, jo eju tikai astotajā klasē. Kopā ar vecmāmiņu piedalos gadatirgū Vērmanes dārzā. Pārdodam viņas austos latviskos audumus un tautastērpus. Esam no Ogres.”

 

 

 

Eduards_TS_12Eduards, Pumpuru vidusskolas 1. – 2. klases tautas deju kolektīvs: “Man patīk piedalīties svētkos, taču nav viegli. Ir ļoti karsts un grūti iemācīties visus deju soļus. Divas dienas mēģinājām skolā, un tagad te bijuši daži mēģinājumi. Gribēju, lai lielajā karstumā mūs apšļakstītu ugunsdzēsēji, bet mēs nebijām lielajā stadionā tajā laikā. Kad dejojam, tad ir satraukums, jo daudzi cilvēki skatās, bet es neko vēl neesmu sajaucis. Pagaidām vislabāk atmiņā palikusi un patikusi dejošana un arī dzīvošana ar draugiem kopā skolā.”

 

 

 

Agate_DB_12Agate, Ogres kultūras centra 1. klases tautas deju kolektīvs “Pīlādzītis”: “Esmu priecīga būt šeit, kaut arī Rīgā esam tikai pirmo dienu. Mēs savā grupā uzvarējām valstī, tāpēc mums daudz jā­trenējas un jādejo. Visgrūtākais ir dejošana, jo ir ļoti karsts, kā arī viss jānodejo bez kļūdām. Citādi visu laiku jāatkārto un jāatkārto… Deju soļos esam trenējušies jau ilgi, bet vienmēr var kaut ko sajaukt. Ceru, ka nākamos gadus arī spēsim kvalificēties Dziesmu un deju svētkiem, jo man ļoti patīk tajos piedalīties.”

 

 

 

Roberta_TS_12Roberta, Pumpuru vidusskolas 1. – 2. klases tautas deju kolektīvs: “Ir ļoti karsts, nepatīk, ka visu laiku svīstam, es arī dzirdēju, ka daudzus bērnus ugunsdzēsēji apšļakstīja ar ūdeni. Es arī tā gribētu! Šodien jau vēl labs laiks, nav nemaz tik karsts. Bet kopumā man pagaidām ļoti patīk. Vislabāk līdz šim paticis dejot. Spēlēties rotaļu laukumā tagad sanācis pirmo reizi. Visu laiku kaut kur jāskrien un kaut kas jādara. Pirmo reizi piedalos Dziesmu un deju svētkos, bet noteikti gribēšu piedalīties vēl.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+