Mobilā versija
+4.4°C
Skaidrīte, Skaidra, Justs
Otrdiena, 28. februāris, 2017
10. augusts, 2016
Drukāt

Svētkos bode ciet – ko nu? Gan pēc cilvēku, gan Dieva likumiem svinamās dienās nav jāstrādā (10)

1. Vai mēs kādi nosodītie?

1no4
LTDA priekšsēdētāja Maira MucenieceLTDA priekšsēdētāja Maira Muceniece
Uzziņa

Valstis izvēlas dažādus brīvdienu darba laika regulējuma modeļus, piemēram, Beļģija ierobežo veikalus, kuros ir vairāk nekā 500 strādājošo, ierobežojumi neattiecas arī uz maiznīcām, puķu veikaliem, degvielas uzpildes stacijām, avīžu pārdotuvēm u.c. Dānijā darba laika ierobežojumi attiecas uz veikaliem ar vairāk nekā 4 miljoniem eiro gada apgrozījumu; Somijā un Norvēģijā – atkarībā no tirdzniecības platības; Grieķijā – no veikala tipa – piemājas bodītes strādā, kad tīk, pārējās – kā nosaka likums.

LTDA priekšsēdētāja Maira Muceniece

Pirms 10 gadiem Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrībai (LTDA) neizdevās pārliecināt Saeimu, ka veikalu darbinieki svētkos pelnījuši brīvdienu. Nupat šis priekšlikums atkal kļuvis aktuāls – LTDA priekšsēdētāja Maira Muceniece ir apņēmības pilna “nonākt pie kāda varianta“. Viņa atgādina, ka Latvijas Darba likumā nepārprotami uzrakstīts – darbinieki netiek nodarbināti likumā noteiktajās svētku dienās, ja vien nav nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu.

Tirdzniecības darbinieku Sociālā dialoga padomē arodbiedrības izteikto priekšlikumu nedaudz saduļķojusi Latvijas Tirgotāju asociācija, kā jau nozarē ierasts, piedāvājot divus vienā, proti, svētkos tirgotājiem nav jāstrādā, taču veikali jāslēdz tikai „Rimi“ un „Maxima“ tīklos, pārējiem – nav obligāti.

Priekšlikums skar apmēram 30 tūkstošus tirdzniecības darbinieku.

Biežāk ceļojot pa Eiropu, Latvijas iedzīvotāji ievērojuši, ka daudzās valstīs svētku dienās, arī svētdienās veikali ir slēgti. Kāpēc tad mēs esam tie nosodītie? – atgriežoties mājās, rodas jautājums ne vienam vien tirdzniecības darbiniekam.

Ap 2006. gadu, laiku, kuru saucam par treknajiem gadiem, tirgotāju arodbiedrība jau vērsās pie Latvijas likumdevēja ar priekšlikumu par veikalu slēgšanu svētkos. – Toreiz piedāvājām sākt kaut ar piecām no 16 svinamām dienām, taču tāpat saņēmām no Saeimas atbildi – nav lietderīgi, – neveiksmīgo mēģinājumu atceras Muceniece.

Arodbiedrības līdere uzsver, ka arī šoreiz viņu priekšlikums attiecas tikai uz svētku dienām. – Tā ir vēlme, lai veikala darbiniekiem svētkos ir iespēja būt kopā ar ģimeni, svinēt un atpūsties, – viņa piebilst.

Jautāta par citu valstu pieredzi, Muceniece norāda, ka Starptautiskajā arodbiedrību ūnijā jeb „Union Network International“, kuras sastāvā darbojas LTDA, šis jautājumus vispār netiekot cilāts kā pats par sevi saprotams, ka svētki ir brīvdiena. Diskusijas un paziņojumi skarot vien darbu svētdienās.

Kādā formulējumā iniciatīva nonāks līdz Saeimai, LTDA lems 13. septembra padomes sēdē. Vēl notiks darbinieku aptaujas, būs sarunas ar nozares speciālistiem. Muceniece uzsver, ka vēlas izvairīties no populistiskiem labdariem, kas grib noķert vēlētāju balsis: – Beidzot profesionāļiem jāapsēžas pie viena galda un diskusijās jānonāk pie kāda varianta.

Ko ar svētdienām?

– Ja liksim vienā katlā svētku dienas un svētdienas, varam arī nedabūt neko, tāpēc ejam soli pa solim, – reālpolitiski spriež tirgotāju arodbiedrības vadītāja. Ja izdosies ar svētku dienām, varēs runāt arī par svētdienām. Tāpat domā Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs – vispirms jātiek galā ar svētku dienām.

 1. Vai mēs kādi nosodītie?
 2. Lielie – ciet, mazie – strādā 
 3. Iepirkšanās nav svētku sastāvdaļa 
 4. Svētki – palīgs konkurencei 

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Par to lai svētdienās svētku dienās ir veikali slēgti,vismaz nepārtikas noteikti,jo atminos tos laikus,kad vēl strādāju tidzniecībā apģērbu veikalā,bija labi apstākļi,tas bija mazs trikotāžas veikals uz Vaļņu ielas.Darba laiks bija no 2-5 dienai no 10.00-19.00 6.diena līdz 18.00 7 diena 1 diena bija brīvdienas,ideāls darba grafiks un mums bija skatlogi un varēja redzēt dienas gaismu,nespēju sevi iedomāties iesprostotu lielveikala bezgaisa telpās bez logiem,bez dienas gaismas,bez brīvdienām,bez svētku dienām.nestrādātu lielveikalā lai man tur maksātu 2000eur

 2. Dievs noteikti atbalstīs jebkuru labu darbu, vai tas būs izdarīts darba dienā vai svētdienā! Ja svētdienās cilvēki nestrādā, bet tikai grēko, vai tas ir labāk? Tad jau labāk strādāt.

 3. Ko cepaties par ģimenēm? Ja jau kurš negribēs sēdēt pie ģimenes, tam var 7 dienas nedēļā brīvas dot. Kurš gribēs, kaut minūti atradīs. Tāpat kā par smēķēšanu, 10 m attālumā nedrīkst, 10,5 m attālumā jau drīkst. Stulbumam robežu nav! Nožēlojami, ka tas notiek likumdošanas līmenī… Nu, ko tad vairs? Laikam vairs nav sakarīgi domājošu cilvēku Latvijā, pat valdības līmenī.

 4. Sestdienās un svētdienās jāatpūšas ir gan pastniekiem,gan sētniekiem,gan ugunsdzēsējiem un aktieriem!

 5. tā runāja Jēzus Atbildēt

  Jūs, liekuļi farizeji, ja jūsu avs sabatā iekritīs bedrē, vai jūs to neglābsiet?

 6. Miervaldis Gotiņš Atbildēt

  Pirmkārt, mēs dzīvojam nevis islama kalifātā, bet laicīgā valstī, tāpēc katram ir tiesības saprast Dieva likumus tā, kā viņs pats vēlas, vai vispār nekā. Otrkārt, ir ne tikai pārdevēji, bet arī ārsti, policisti, ugunsdzēsēji, glābēji, tādu profesiju pārstāvji, kam jāierodas uz izsaukumu tad, kad šis izsaukums noticis, nevis tad, kad atļauj Mucenieces priekšstati par Dieva likumiem. Ja Muceniecei sestdienā iesāpēsies zobs, vai viņa būs gatava, divas naktis negulēdama un pa sienām staigādama, gaidīt pirmdienu? Tāpc ka arī dežūārsti ir cilvēki, kuriem pēc Dieva likumiem, saproties… Ja svētku dienas rītā aizdegsies māja – tā gadās – kā jutīsies cilvēks, saņemot ugunsdzēsēju atbildi ”Neko nezinām, mums divas brīīvdienas, dzēsiet ar spainīti vai stāviet u skatieties, kā nodeg pavisam!” Kā jutīsies svētku gājiena dalībnieki, kam uzbrūk provokatoru banda, bet nav neviena policista? Domāt vajag ar galvu!

 7. Svētdienās ir jāatpūšas visiem Atbildēt

  Aizbrauciet uz Lietuvu! Tur nepārtikas veikali svētdienās ciet !( novadu pilsētās jau sestdienās ap15-16 jau slēgti) Vai kāda traģēdija ? Darbojas laikam tikai ,,Maximas ,, .

 8. Atbalstu arodbiedrību! Veikaliem svētkos nav jāstrādā!

 9. Kam nepatīk, lai nestrādā ! Ar varu neliek strādāt veikalā !

 10. Nepūderē tautai smadzenes, bumbulīt! Šitam kājas aug nevis no rūpēm par darbiniekiem, bet gan no alkatības …

Māris Antonevičs: Kurš pirmais neizturēs "Saskaņas" testu? (9)Valdošās koalīcijas partiju trio – Zaļo zemnieku savienības, Nacionālā apvienības un "Vienotības" – piedāvājums Rīgas domes vēlēšanām pagaidām izskatās pabāls.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Oligarhu lietas kapusvētki

KNAB izbeidzis tā dēvēto oligarhu lietu, jo neesot konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs. Lieta tika ierosināta 2011. gada maijā saistībā ar Latvijas Satiksmes ministrijas, Rīgas brīvostas valdes amatpersonu un valsts amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem. Saskaņā ar izmeklētāja pieņēmumu Ainārs Šlesers 2010. gadā piedāvājis Ventspils mēram Aivaram Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA “Mediju nams”. Par to Šlesers lūdzis Lembergu, izmantojot savu sociālo stāvokli, noorganizēt Amerika iecelšanu brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā.

Kā jūs rīkotos, ja Latvija piedzīvotu militāru uzbrukumu?
Gunārs Nāgels: Matemātika vai Математика (9)Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā. To pārliecinoši apliecinājām ar referendumu 2012. gadā. Mūsu valodas “izredzēto vietu” apliecina šī gada sākuma ažiotāža
Draugiem Facebook Twitter Google+