×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. decembris, 2013
Drukāt

Svētku laiks Rīgas Mākslas telpā

Dace_Lapina_7

Rīgas Mākslas telpa svētku laikā piedāvā skatītājiem divas izstādes – divus sajūtās un glezniecības manierē atšķirīgus mākslas piedzīvojumus. Abas izstādes Rīgas Mākslas telpā ir nozīmīgs gada noslēguma notikums māksliniekiem, kuru darbi skatāmi izstādēs.

Lielajā zālē skatāma plašākā Igaunijas laikmetīgās mākslas izstāde KURSI KOOLKOND – KURSI SKOLA. Izstādē skatāmi deviņu grupas “Kursi skola” mākslinieku darbi.

Intro zālē 13. decembrī tika atvērta Daces Lapiņas sešpadsmitā personālizstāde – BALTĀ, kurā skatāmas mākslinieces šogad gleznotās klusās dabas.

Klusā daba ir žanrs, kurā māksliniece konsekventi strādā jau vairākus gadu desmitus. Mierīgā dzīve, kā klusās dabas žanru nodēvēja 17. gadsimta Francijā, ir Daces Lapiņas darbus raksturojošs apzīmējums. Arī šajā izstādē skatāmo darbu galvenie varoņi ir mākslinieces iemīļotie trauki, sīpoli, ķiploks, ogas, olas, maizes klaips, sakaltētu ziedu pušķis, ķirbis, galdauts, piena krūze, vāze, bļoda. Priekšmeti kā dzīvas būtnes, kā filozofiska kategorija.

Gleznotājas darbi – saprotami, gaiši un priecīgi – atklāj vienkāršo lietu nozīmīgumu. Labi zināmais, katru dienu acu priekšā esošais, no cita redzes leņķa ieraudzītais, mākslinieka rokām apmīļotais, kļūst par simbolu pasaules kārtībai, dod pārliecību, ka nemitīgo, straujo pārmaiņu laikā ir arī stabilais, nepārejošais.

Līdz pilnībai izkopts rokraksts – stabila kompozīcija, rūpīgi nostrādāts ik milimetrs spēles laukumā, baltais uz baltā ar meistarīgi ieliktiem spilgtākiem akcentiem. “Klusās dabas ir klusas. Tikai pa retam kāds no varoņiem paaugstina balsi,” tā mākslinieces stilu raksturo izstādes kuratore Sarmīte Sīle.

Dace Lapiņa stāsta: “Esmu konsekventi pievērsusies klusās dabas žanram, kurā, manuprāt, varu vislabāk izteikties, liekot cilvēkam uzmanīgāk ieskatīties it kā apstādināta laika mirklī. Tādā, kurā vienotā harmonijā ir gaisma, telpa, priekšmets. Priekšmeti, kuriem bieži vien vairs nav konkrētas nozīmes. Tie simbolizē domu, kura rada manu gleznu noskaņu.

Gleznoju ar pārliecību, ka šodienas steidzīgajā un racionalizētajā pasaulē ir ļoti vajadzīga māksla, kura liek un māca cilvēkiem apstāties un iedziļināties. … Vizuālajai mākslai, manuprāt, jāpauž tas, ko nav iespējams izstāstīt vārdos.”

Izstādes “KURSI KOOLKOND – KURSI SKOLA” un “BALTĀ” Rīgas Mākslas telpā būs apskatāmas līdz 2014.gada 12. janvārim.

Varbūt noder!!


Viena no šī gada visaugstāk novērtētajām Eiropas filmām 
”Pārrautais aplis” / “The Broken Circle Breakdown”, 
romantiska drāma, Beļģija, 2012

Režisors: Fēliks van Groeningens

Lomās: Verle Batensa, Johans Heldenbergs, Nella Katruse, Gērts van Rampelbergs u.c.

No 20. decembra kino “Splendid Palace”

Publikācija tapusi sadarbībā ar “Rīgas Mākslas telpa”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+