Praktiski
Rokdarbi

Svētku rota kā nevienam0

Vainaga autore Līga Kuplā. Foto – Uldis Muzikants

Ziema devusi atelpu, un ārā nekas neatgādina par to. Varbūt vērts pieskaņoties dabas ritmiem un viesus pārsteigt ar rotājumu, kam nav gadalaiku piederības? Turklāt tādu, no kura nebirs skujas.

Ogu kronis

Lielogu dzērvenes ir ne tikai gardas un veselīgas, bet arī skaistas. Vainagam izvēlas vistumšākās, stingrākās apmēram vienāda lieluma ogas. Šā dekora veidošana ir īpaši meditatīva.

• Pamatnei izmanto hobija preču veikalos nopērkamo putuplasta pamatni. Pēc floristikas mākslas likumiem citos gadījumos tā būtu jānomaskē, taču šajā variantā var iztikt tāpat. Turklāt baltais fons, kas mazliet spīdēs starp ogām, izcels to apetītlīgo sārtumu.

• Ogas pie pamatnes piestiprina ar adatām, kam galos pērlītes. Var izvēlēties tikai šādas adatas, bet var arī tās variēt ar adatiņām, kam dekoratīvu galu nav.

• Dzērvenes sprauž ar apaļīgo dupsīti uz augšu. Vispirms ieteicams ogas spraust vietās, kur vainags saskaras ar galdu, – gar iekšmalu un ārmalu. Tad, spraužot citu pie citas, pilda viduci. Nevajag likt pārāk cieši, jo tad odziņas cita citu izspiedīs no vainaga.

• Dzērveņu skaistumu izcels mākslīgās odziņas koši sarkanā krāsā, kas stiprinātas uz adatiņas, taču bez tām var arī iztikt.

• Šādu vainagu ieteicams gatavot dažas dienas pirms svētkiem, jo tas nebūs skaists ilgu laiku. Kad tas kļuvis neglīts, nedrīkst ļauties skopumam un ogas mēģināt atbrīvot no adatām, lai apēstu. Drošāk dekoru izmest. Ja vēlas, pamatni vai adatas gan var saglabāt un izmantot vēlreiz.

Zeme mostas

Saulgriežos iederēsies dekors, kurā izmantoti tradicionālā Adventa laika simboli un jaušamas mazliet pavasarīgas noskaņas. Šāds vainags būs pa prātam dārzniekam, jo atgādinās, ka jaunā darbu sezona tuvojas un sen nav būts sēklu veikalā. Dekors būs aktuāls līdz Lieldienām, un, ja vēlēsieties, varēsiet to saglabāt pat nākamajam gadam.

• Pamatni gatavo, salmus vai avīzes notinot ar diegu (var arī nopirkt gatavu pamatni). Šajā variantā pamatne ir nevis pilnīgi apaļa, bet viegli saplacināta.

• Pamatni notriepj ar māla maisījumu. Mālus, kas domāti mūrnieku vajadzībām, iegādājas būvniecības preču veikalos. Maisījumam mālus sajauc ar ūdeni un PVA līmi. Attiecībām nav lielas nozīmes, galvenais, lai veidojas pabieza putriņa.

• Ļauj, lai mitrā pamatne sažūst. Māls kal­stot veido zemes reljefam raksturīgas plaisas.

• Jauki izskatīsies zāle, kas spraucas ārā no plaisām. Asnu efektu var radīt gan ar sūnām, gan priežu skujām. Taču ar zāles daudzumu nevajag pārspīlēt, jo vainagam jāsaglabā sākotnējais saplaisājušas zemes efekts.

• Vainagā iederēsies sveces dabai raksturīgos toņos. Svečturus var izgatavot no stiep­lītēm. Šim dekoram stieplītes svečturīšos savītas tā, ka mazliet atgādina zirneklīti.

LA.lv