×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2013
Drukāt

SVF atzīst kļūdas taupības politikā


Starptautiskā valūtas fonda galvenie ekonomisti Olivjē Blanšārs un Deniels Leiss izstrādājuši īpašu ziņojumu par viņu pašu iepriekš pieļautajām kļūdām, prognozējot taupības ietekmi uz Eiropas ekonomikām.

 

“Prognozētāji nepietiekami novērtējuši bezdarba pieaugumu un iekšzemes pieprasījuma kritumu saistībā ar taupības pasākumiem,” teikts ziņojumā. Šī problēma īsumā tika pieminēta jau oktobrī publiskotajās SVF pasaules ekonomikas prognozēs, taču tagad Blanšārs un Leiss to paskaidro krietni izvērstāk, iekļaujot matemātiskas formulas, kā prognozētāji kļūdījušies, novērtējot strauju izdevumu samazinājumu ietekmi tādās valstīs kā Grieķija, Portugāle un Spānija.

Lai arī šajā ziņojumā iekļauta atruna, ka to nevajadzētu uztvert kā SVF uzskatu atspoguļojumu, tas liecina par attieksmes maiņu iestādē saistībā ar bargajiem taupības pasākumiem Eiropā. Tā kā budžeta samazinājumu temps 2010. gadā bijis krietni straujāks un izaugsme vājāka par prognozēto, tad tā dēvētie finanšu reizinātāji – matemātisks koeficients, kas atspoguļo reformu ietekmi uz izaugsmi, – bija krietni lielāki par SVF ekonomistu sākotnēji prognozēto.

SVF šobrīd atbalsta mazākus budžeta samazinājumus Grieķijā un citās recesijas skartajās valstīs. SVF pārstāvis Grieķijā Pols Tomsens jau pērn februārī brīdināja par pārmērīgiem taupības pasākumiem un aicināja palēnināt budžeta samazinājumus. Tikmēr pati fonda izpilddirektore Kristīne Lagarda 2012. gada nogalē sāka paust aicinājumus piešķirt vairāk laika Grieķijai un īstenot otru parādsaistību restrukturizāciju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+