×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
16. maijs, 2012
Drukāt

SVF kritiski vērtē plānus ierobežot veselības aprūpi nodokļu nemaksātājiem

grifits

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) kritiski vērtē plānus ierobežot veselības aprūpi tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri nemaksā nodokļus. “Ir bijušas idejas par to, ka varētu ierobežot piekļuvi veselības aprūpei tiem cilvēkiem, kuri nemaksā nodokļus vai neveic sociālās iemaksas. Mēs uzskatām, ka tas ir riskanti,” trešdien žurnālistiem atzina SVF misijas Latvijā vadītājs Marks Grifitss.

Viņš norādīja, ka tas nekādi nepalīdzēs bērniem gadījumos, kad viņu vecāki nemaksā nodokļus. Turklāt, ja cilvēks nemaksā nodokļus un viņam ir ierobežota piekļuve ārstam, viņš neārstējas, un slimības izplatās tālāk. Vēlāk šis cilvēks jau dosies uz slimnīcu, kur viņam palīdzību atteikt nevarēs, taču tādējādi tiks iztērēts vairāk naudas.

Grifits arī sacīja, ka tad, ja tiek palielināti izdevumi veselības nozarei, tas galvenokārt darāms primārās veselības aprūpē, piešķirot naudu ārstiem un medmāsām, nevis slimnīcām.

Jau vēstīts, ka Veselības ministrija ir sagatavojusi koncepcijas projektu par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu uz esošo nodokļu bāzes un iesniegusi to Finanšu ministrijā. Ministre Ingrīda Circene iesaka sasaistīt veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu ar nomaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN). Respektīvi, tie, kuri maksā IIN, saņem valsts apmaksātu veselības aprūpi, bet pārējiem par šiem pakalpojumiem jāmaksā pilna cena. Minētie ierobežojumi neattiecas uz bērniem, invalīdiem, bezdarbniekiem, pensionāriem un citām sociāli aizsargātajām grupām.

Papildus valsts budžetā iezīmētajiem veselības aprūpes līdzekļiem veselības aprūpes sistēmai no IIN tiktu novirzīti daži procenti, kas papildinātu kopējo finansējumu.

Circene arī uzskata, ka iedzīvotājiem, kuri neattaisnoti nemaksā nodokļus, bet vēlas saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, nākotnē varētu dot iespēju apdrošināties pašiem, katru gadu iemaksājot konkrētu summu valsts budžetā.

Līdzīga sistēma pašlaik jau darbojas Lietuvā, ko Veselības ministrija izmanto kā paraugu nodokļu sasaistei ar valsts apmaksātu veselības aprūpi arī Latvijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+