×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
3. maijs, 2016
Drukāt

SVF šogad Latvijas ekonomikas izaugsmi lēš 2,5% apmērā (1)

Foto - AFPFoto - AFP

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) šogad Latvijas ekonomikas izaugsmi lēš 2,5% apmērā, šodien preses konferencē sacīja SVF misijas Latvijā vadītājs Bens Kelmansons.

Izaugsmes palēnināšanās gaidāma, jo kavējas Eiropas Savienības fondu finansējuma apguve, kā arī joprojām vērojama ģeopolitiska spriedze un ekonomiskās vides neskaidrība.

Tomēr, neskatoties uz patlaban vērojamo ekonomikas izaugsmes sabremzēšanos, šogad gada otrajā pusē un 2017.gadā ekonomikas izaugsme pieņemsies spēkā, lēš SVF. Vienlaikus SVF atzīst, ka nav precīzi pasakāms, kad tieši ekonomikas izaugsme pieņemsies spēkā un cik strauja tā būs. Ekonomikas paātrināšanās tiek gaidīta, jo to balstīs Eiropas Savienības fondu līdzekļu apguve, kā arī augs pasaules ekonomika.

SVF uzsver, ka nepieciešams īstenot strukturālās reformas, lai vidējā termiņā sekmētu un saglabātu ekonomikas izaugsmi. Reformas nepieciešamas, lai veicinātu investīcijas, produktivitātes kāpumu un palielinātu konkurētspēju.

SVF ziņojumā uzsvērts, ka Latvijā nepieciešams pievērsties ēnu ekonomikas mazināšanai. Pašlaik pelēkās ekonomikas īpatsvars Latvijā traucē valstij īstenot tās potenciālu. SVF eksperti pieļauj, ka pelēkās ekonomikas samazināšana sekmētos, jo būtu manāmi būtiski uzlabojumu sabiedriskajos pakalpojumos.

Starptautiskā organizācija vērš uzmanību uz nozīmīgiem ekonomikas attīstības riskiem: lēna ekonomikas attīstība Latvijas tirdzniecības partnervalstīs eirozonā un Krievijā, ģeopolitiskā spriedze, kreditēšanas stagnācija, strukturālo reformu atlikšana.

SVF secina, ka nākotnē Latvijas ekonomikā nebūs vienkārši nodrošināt produktivitātes kāpumu, kas iepriekšējā periodā bija būtisks faktors, kas sekmēja ienākumu izlīdzināšanos. Produktivitātei ir jāpievērš uzmanība, jo darbaspēka resurss Latvijā kļūst arvien ierobežotāks gan demogrāfijas, gan emigrācijas dēļ. Lai sekmētu produktivitāti, nepieciešamas strukturālās reformas.

Ziņojumā pievērsta uzmanība arī darbaspēkam Latvijā. SVF secina, ka darba tirgū veidojas arvien saspringtāka situācija, jo bezdarba līmenis mazinās, pieejamā darbaspēka prasmes neatbilst darba devēja pieprasījumam, vidējās algas aug. Līdz šim gan algu kāpums noticis vienlaikus ar produktivitātes pieaugumu, un arī turpmāk jācenšas saglabāt situācija, ka algu kāpums atbilst produktivitātes kāpumam. Šajos apstākļos SVF kā adekvātu vērtē lēmumu minimālo algu necelt strauji. Arī nākotnē minimālās algas pieaugumam būtu jāatbilst vidēja termiņa produktivitātes izaugsmei. Savukārt izglītības sistēma jāreformē, lai mazinātu neatbilstību starp strādājošo prasmēm un darba devējiem vajadzīgajām zināšanām un prasmēm.

SVF misija vērtēja arī Latvijas fiskālo politiku, secinot, ka nākotnē ir nepieciešama fiskālā telpa, lai stiprinātu sociālās drošības tīklu un sekmētu produktīvus publiskos izdevumus. SVF slavē valdības plānus audzēt nodokļu ieņēmumu īpatsvaru līdz vienai trešdaļai no iekšzemes kopprodukta, vienlaikus vēršot uzmanību, ka jāpilnveido nodokļu iekasējamība un arī publiskie pakalpojumi. SVF secina, ka nodokļu sistēma jāpadara efektīvāka un draudzīgāka ekonomikas izaugsmei, tostarp jāpievērš arī uzmanība īpašuma aplikšanai ar nodokli. Šajā kontekstā SVF misija atzinīgi novērtē nesenās kadastrālās vērtības reformas un sagaida to ieviešanu.

SVF misija Latvijā šopavasar uzturējās divas nedēļas.

Iepriekšējo reizi SVF misija viesojās Rīgā 2015.gada decembrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. procesilatvija.lv Atbildēt

    Šī gada februārī mūsu pašu Ekonomikas ministrija gan lepni prognozēja izaugsmi 3,2% apmērā…

Draugiem Facebook Twitter Google+