×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
14. novembris, 2014
Drukāt

Sviedri un asinis vīnā. Latvietes pieredze vīnogu vākšanas darbā Francijā (21)

Foto - Adele Brīvība-PadalkaFoto - Adele Brīvība-Padalka

Kā skudras uz pūzni katru gadu augusta beigās vai septembrī no daudzām Eiropas valstīm uz dažādiem Francijas vīna reģioniem steidz viesstrādnieki. Viens no tiem ir Božolē (franciski – Beaujolais), kur vīnu iegūst no Gemī (fr. – Gamay) vīnogu šķirnes. Daļa vīnogu vācēju (tie, kuri jau iepriekšējā gadā nav pieteikušies darbā pie vīna lauku īpašniekiem) pulcējas pie Božolē reģiona pilsētiņas Belevilas dzelzceļa stacijas, lai sagaidītu savu rindu pie darba meklētāju kioska “Operation vendange” un kļūtu par vīnogu vācējiem – vondonžieriem. Salīdzinājumā ar citiem vīna reģioniem – Bordo, Šampaņu – darba apstākļi un darba devēju attieksme Božolē, pēc draugu, paziņu teiktā, esot vishumānākā. Arī es šogad jau otro reizi nolēmu pārbaudīt savu izturību vīnogu laukā, lai dalītos ar redzēto un piedzīvoto.

Tusiņš pie stacijas

Šai diezgan populārajai sezonas nodarbei ir vairākus gadu desmitus senas tradīcijas, jo iespēju labi nopelnīt, veicot nekvalificētu darbu, sāka izmantot ne tikai Francijas bezdarbnieki un avantūristi, bet arī Spānijas, Portugāles, Itālijas un citu valstu pilsoņi. Vērojot šo darbaspēka kustību, man radies iespaids, ka vondonžieri ir ne tikai trakulīgi franču studenti, latviešu bezdarbnieki vai pat darbaholiķi, bet arī ceļojuma, informācijas un ap­stākļu neprognozējamības baudītāji. Nereti zālītes smēķēšana pie dzelzceļa stacijas, kur vondonžieri gaida rindā, ir gandrīz tikpat ierasta parādība kā alus skārdenes iztukšošana. Turklāt radās iespaids, ka vietējā policija jeb žandarmērija tikai skata dēļ atbrauc ar suņiem, lai pastaigātos gar apreibināties gribētājiem, kuri savukārt likumsargiem nepievērš uzmanību.

Eiropas hipiju nometnes Rainbow (arī citu subkultūru) atvasara – tā varētu nosaukt lielo tusiņu Belevilas stacijas laukumā, kuras tuvumā pavadīju vairākas naktis. Lai nodrošinātu nepieciešamos priekšnosacījumus elementārās higiēnas un tīrības uzturēšanai, pilsētas mērija sezonas laikā blakus stacijai novieto konteinerus ar dušas un tualetes kabīnēm. Tas padara tusēšanu mazāk problemātisku un vairāk patīkamu.

Esot Belevilā jau otro sezonu, pamanīju daļu viesstrādnieku, kuri nealkst pēc darba, bet gan atbilstoši savai pašsajūtai un dzīves filosofijai vēlas pašpietiekami pavadīt laiku. Brauc ne tikai nopelnīt gribētāji, bet arī tie, kuru pamatmotivācija ir izrauties no dzīves rutīnas un justies neatkarīgiem, ignorējot dažādus sabiedrības uzstādījumus. Pašsaprotama šādas atpūtas sastāvdaļa ir ceļošana ar autostopiem, nakšņošana teltīs, kā arī apmešanās skvotos (pamestās mājās) vai kur pagadās.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Nav ko pārmest Francijai par viņu galda kultūru un to kā baro ! Viss ir atkarīgs no tā , kādā statusā jūs tur atrodaties , no tā izriet viss pārējais !

 2. Izlasiet grāmatu-Ardievu,sniegs!Tur dzīvojošā latviete ļoti precīzi apraksta neiedomājamo bardaku francijā,tā ka te minētais tikai to vēlreiz apliecina.

 3. un lasu tekstu, un brīnos – kas tā par tādu kroplīgi sīciņi vīnoghulāju šķirni, kur vīnogas jālas tupus rāpus (tad jau labāk zemenes lasīt). Neredzētu foto, nemaz nenoticētu. (Pati nekad neesmu lasījusi vīnogas. Par laimi, ir darbs savā profesijā. Bet- nekad jau nevar zināt, kad savajadzēsies piepelnīties). Vīnogulājos normālos tak cilvēks tīri vai aomaldās, jo tas vīnogu kociņš/krūms ir cilvēka augumā , ja ne pāri galvai. Vismaz pie Mozeles krastiem, pastaigājoties (un vīnogu ķekarus plūcot – jā, ir tādi rajoni, arī “tur, pie senajiem kapitālistiem”, kur svešas vīnogas vienkārši nogaršošanai noplūkt nav liegts, tāda kā tradīcija pat). Tā vīnogu raža, kad gatava, atrodas augšā, nevis pie zemes, (te attēlos tādi vīnogu augi knapi no zemes atlupuši… Nu trakums. Kāpēc taisni tādu šķirni saglabāt un neizkopt ko racionālāku… )

 4. “Tā vien gribas jautāt – kur stingrāk ievēro darba drošību un tiesiskās attiecības ar darbiniekiem – ES vecajās valstīs vai jaunajās?” Mūsu latvijā cenšas nodoli iekasēt pat no vecenites, kas atnesusi uz tirgu pārdot četrus ābolus no sava dārza!

 5. Paldies raksta autoram par ļoti nepieciešamo informāciju!

 6. uz rokas ir ap 53 – 61 eiro dienā, atkarībā no saimniecības. ta nu tas nav, Francija ir viena no augtakajam minimalajam algam

 7. Pilnīgi pretēja pieredze.Nedomājot brauktu atkal.Bordo reģions.(Var dzīvot arī teltīs,īrēt kempingu vai māju)

 8. Vai tik šis raksts nav speciāli sataisīts, lai noniecinātu darbu ārzemēs. Varbūt arī autorei vienkārši nav paveicies.Esmu dzirdējusi no citiem pavisam ko citu.

 9. Paldies,..interesants raksts! Tikai nevajag izdarīt pārsteidzīgus secinājumus par darba ražīgumu tikai no pieredzes vīnogu laukā. Man ir pilnīgi pretēja pieredze, tiesa gan, rūpnīcā nevis uz lauka. Domāju, ka tie 40 % neatbilst īstenībai, bet, ja atbilst, tad tas varētu būt tāpēc, ka Rietumu strādniekiem ir vairāk visādu ierīču un mehānismu, tāpēc arī padara vairāk.

  • Rietumos stradajoss Atbildēt

   Nepiekritu, pats esmu agrak stradajis Latvija un tagad vairakus gadus Vacijaa.Latvijaa darbinieki atskiraas ar loti lielu darba disciplinas parkapumiem: ja darbs sakas 8.00 – tatad darbinieks tikai labaka gadijumaa 8.00 ierodas darba vietaa un darbu uzsak pec apstakliem: pargerbj darba apgerbu,dzer teju ,kafiju, smekjee un labi ja darbs tiek uzsakts 8.30 . Vacijaa darbs sakas 7.00 vai pat 6.00 un tas darbs attieciigi tad ari tiek uzsaakts. Visas “pargerbsanas”, kafejosanas”, smekjesanas” tiek veiktas pirms vai pec oficiala darba laika!

 10. Labs rakstinjsh . Izsmeljoshs un precízs. Patika tas ,ka ievéroji ,ka més Latvieshi neesam nemaz tik chakli ,ká domájam un ka visos LAUKOS Eiropá uz nodoklju nemaksáshanu skatás caur pirkstiem ,bet pie mums gan…..

 11. Par to latviešu noniecināšanu-fui! Mazāk vajag muldēt! Tad jau pati arī slikti strādāji Latvija , ka bij jaskrien uz Franciju, redz!
  Latvijā nevis maksā , bet NEMAKSĀ! Lai cik tu labi strādātu, ir 2 varianti: 1) maksā ļoti maz, jo uzņemejs vienkārši nevar vairāk samaksāt, 2) Var maksāt , bet n
  emaksā, jo skopums moka, un dažādas atrunas-,,aiz durvīm rinda stāv”, tas izdevīgi, kā teica viens uzņēmējs,, es strādniekus neatlaižu- paši aiziet”, jo nesamaksā visu nopelnīto algu, nekad!
  Pa kādam jau gadās kas maksā, bet tādus nezinu, jo visi maksā ļoti mazu aldziņu, ja vispār to var nosaukt par algu.
  Vairāk kā 20 gadus nav adekvātas algas. Nav.Pirms referenduma politiņi ņerksteja katra vārda galā :eiropa tas , eiropā šitas, eiropā tada pieredze utt. Jau tad balsoju PRET iestāšanos ES, jo ne ar mūsu politiķiem ir kaut kur kopīgi ejams….Kad iestājās ES vai algas ir 1000 eiro mēnesī? Es jau zināju ,ka nebūs.Algas politiķi sev sataisīja kā eiropā, pat labākas. Ja jau reiz esam ES, tad visiem minimālo algu tieši tadu pašu kā ES. Nav ko dirsties!

  • Nav ko gausties. Mācīties vajag. Un apgūt profesiju. Tagad to var izdarīt jebkurā vecumā.

   • Kāpēc mācīties vajag? Kas no tā, ka man 5 specialitātes jau ar augstāko? Neviens mani darbā neņem un vairāk arī neņems, jo esmu bez 5 gadiem pensionāre. Latvija ir viena liela bedre, kuru izrakuši pēdējo 20 gadu laikā valdībā sēdošie. Jā, sēdošie, nevis strādājošie.

 12. Varbūt tomēr vajadzēja mācīties?

 13. Kapec tad jastrada ,ja nepatik.Vajadzeja braukt uz citu valsti un stradat normalu darbu,labi atmaksatu.Pasi vainigi,ka palikat tur..es jautur nepaliktu gan.

 14. Es visu mūžu esmu strādājis būvniecībā un kokapstrādē, franči mani,jeb mūs varētu apskauzt par zemākajām algām, bez darba līgumiem. Darba laiks 10 st. un vienīgā brīvdienas svētdienas.

 15. Cik ,,viegli” ir strādāt ārpus LV,kur visu dienu jāstāv kājās,jāceļ smagas kastes ,jānes un ne minūti nedrīkst apsēsties,izņemot pusdienas 24 minūtes.gājiens uz tualeti,arī tika novērots,lai nebūtu par biežu,grūti,bet izturēju.Bija arī tie saucieni:ātrāk,ātrāk,jāpaspēj u.t.t. Tākā mūsu LATVIJĀ NAV NEMAZ TIK ŠAUSMĪGI,gribētos lielāku algu,bet ir kā ir.Visur ir labas iespējas ar labu izglītību,tā kā mīļie jaunieši-mācieties un Jums būs laba dzīve.

  • “Zināšanas – gaisma, slinkums mācīties- kā gaisma tā uz lauka!”

   • Lauksaimniecībā,mežistrādē, būvniecībā ir termiņi neatkarīgi vai tā ir Francija, vai tā ir Latvija. Ja visi būtu gudri
    ,tad sētnieku nebūtu un nebūtu kas lasa vīnogas,konveijeri apstātos.

Draugiem Facebook Twitter Google+