×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
20. jūnijs, 2014
Drukāt

Svinēs 130 gadus kopš Kolkas bākas iedegšanas (4)

Foto no "Seakayak" arhīvaFoto no "Seakayak" arhīva

Šogad 1. jūlijā Kolkā, atzīmējot Kolkas bākas 130. jubileju un valsts aizsargājama kultūras pieminekļa statusa piešķiršanu Kolkas bākas kompleksam, biedrība “Domesnes” aicina uz Kolkas bākas dzimšanas dienas svinībām, pauž biedrības pārstāve Dženeta Marinska.

Uguns Kolkas jūras bākā iedegta pirms 130 gadiem – 1884. gada 1. jūlijā, tāpēc pasākuma norisei izvēlēta tieši šī diena. Svinības tiks atklātas plkst. 16 Kolkasraga liedagā pie vecās bākas drupām, klātesot Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas pārstāvjiem un Latvijas Jūras administrācijas valdes priekšsēdētājam Jānim Krastiņam.

Turpinājumā, plkst. 17 seminārs “Kolkasraga mantojums un tā attīstības iespējas” Kolkas Tautas namā. Uz ideju apmaiņu par kultūrvēsturisko mantojumu Kolkasragā un tā apkārtnē, kā arī nākotnes vīzijām biedrība “Domesnes” aicinājusi cilvēkus, kas savas profesionālās darbības vai aizraušanās vadīti ir saistīti ar Kolkasragu.

Seminārā ar ziņojumiem uzstāsies Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne, Latvijas Industriālā mantojuma fonda vadītājs Andris Biedriņš, RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes docētājs Egons Bērziņš, Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācijas pārstāvji. Pasākumu kuplinās biedrības rīcībā esošo no jūras izskaloto atradumu un Kolkas pamatskolas bērnu zīmējumu izstāde.

Krievijas impērijas jūras lietu ministrs, ģenerāladmirālis Konstantīns Nikolajevičs uzsākot darbus pie Kolkas bākas salas veidošanas un jaunās bākas celtniecības, bija pārliecināts, ka šī būve būs uzskatāma par vienu no izcilākajām hidrotehniskajām būvēm ne tikai Krievijā, bet arī aiz tās robežām.

Tam piekrīt arī pasākuma rīkotāji, norādot, ka Kolkas bāka, tagad jau Latvijas valsts īpašums, ir viena no īpašākajām Baltijas jūras bākām. Papildus tās tehniskajai funkcijai, bākas komplekss kopā ar jūras krasta līniju veido izteiksmīgu Baltijas jūras piekrastes ainavu – Kolkasraga ainavu. Šī ainava ir Kolkas iedzīvotāju ikdienas dzīves sastāvdaļa un vienlaikus visas Latvijas bagātība. Neskatoties uz bākas un tās salas kultūrvēsturisko nozīmību, tikai pērn pieņemts lēmums par tās iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes industriālo pieminekli.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Lai runā, kam jārunā, bet aizmirst lībiešu kapteini Visvaldi Feldmani ir gauži nesmuki !!! Viņš to bāku stutēja ka spēdams – pat vairākas filmas ir gan latviešiem, gan vāciešiem. Godīgi saku: aizmirst Visvaldi Kolkas bākas sakarā nav smuki.

  2. Piekrītu iepriekšējiem komentētājiem par to, ka pēdējais bākas uyzrags bija un ir Visvaldis Feldmanis. Tekstā figurē kaut kāda ar bāku nesaistīta persona-Marinska Dženeta,kā arī pieaicināti zinoši ļaudis,bet kāpēc nav pieminēts minētais sirmais kungs?Visu cieņu viņam…

  3. Vai tad nebija kapteinis Feldmanis. nevis Freimanis?

  4. Kapteinis un baka salā Atbildēt

    Bet kur tad ilggadīgais uzraugs, kopējas un kapteinis Freimanis?

Draugiem Facebook Twitter Google+