×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2015
Drukāt

Svinēs ceturtdaļgadsimtu “Dauderiem” (1)

Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja fotoLatvijas Nacionālā Vēstures muzeja foto

Latvijas Kultūras muzeja "Dauderi" atklāšana 1990. gada 27. jūnijā. No kreisās: Dainis Īvāns, Gaidis Graudiņš, Raimonds Pauls un Ilze Konstante.

Šodien, 27. jūnijā, no plkst. 14 “Dauderos” tiks atzīmēta muzeja pastāvēšanas 25 gadu jubileja, kurā varēs noklausīties vēsturnieka Ērika Jēkabsona lekciju par Kārli Ulmani, kā arī gida pavadībā doties aplūkot muzeja ekspozīcijas, LA.lv uzzināna muzejā.

Svinību programmā svētku koncerts, kolēģu, draugu un sadarbības partneru priekšnesumi un svētku runas, noslēgumā – lielās svētku tortes baudīšana. Svinību norisēs piedalīsies arī muzeja izveidotājs Gaidis Graudiņš.

“Dauderi” vadītāja Olga Aļeksejeva stāsta, ka trimdā dzīvojošais latvietis Gaidis Graudiņš 80. gadu otrās puses Atmodas procesu ietekmēts Latvijas sabiedrībai nodeva savu kolekciju, kuru ap 1958. gadu bija sācis veidot Vācijā, vēloties, lai tautiešiem trimdā nezustu atmiņas par Latviju un varētu arī cittautiešiem parādīt latviešu kultūras liecības.

1988. gadā Rīgā apmeklējis izstādi “Latvija starp diviem pasaules kariem” toreizējā Latvijas Vēstures muzejā, Graudiņš uzsāka sarunas ar Kultūras ministriju par kolekcijas nodošanu Latvijai. Sarkandaugavā tika atrasta atbilstoša ēka – agrākā villa “Waldschlösschen”, kas 1937. – 1940. gadā bija Latvijas Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa vasaras rezidence “Dauderi”. Padomju laikā ēkai vairākkārt bija mainījušies īpašnieki, un tā bija ļoti nolaista.

1990. gada 1. martā spēkā stājās lēmums par Latvijas Kultūras muzeja “Dauderi” izveidošanu. Sākās ēkas restaurācija un nolaistās, degradētās vides sakopšana. Darbus veica LPSR Valsts Kultūras komitejas Zinātniskās restaurācijas pārvalde Sergeja Meierovica vadībā.

1990. gada 27. jūnijā XX Vispārējo latviešu dziesmu svētku laikā Latvijas Kultūras muzejs “Dauderi” tika atklāts – sākotnēji kā Mākslas muzeju apvienības sastāvdaļa, vēlākos gados tas darbojās kā patstāvīgs muzejs. Krājuma kodolu veido ap 7000 priekšmetu no G. Graudiņa kolekcijas, kas lielākoties ir 20. gadsimta 20. – 30. gadu Latvijas vēstures liecības.

Kopš 2010. gada 1. janvāra “Dauderi” ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļa.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Valdis Freimantāls Atbildēt

    Sveiciens un pateicība Gaidim Graudiņam no demogrāfiskās un kultūras programmas NAMEJS!

Draugiem Facebook Twitter Google+