Kultūra
Literatūra

Svinēs dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas jubileju 16


Dzejniece kopā ar komponisti Lilitu Kauliņu (no labās) un dziedātāju Mētru Kalniņu, ar kurām kopā koncertos apceļota Latvija.
Dzejniece kopā ar komponisti Lilitu Kauliņu (no labās) un dziedātāju Mētru Kalniņu, ar kurām kopā koncertos apceļota Latvija.
Foto: Alūksnes pilsētas bibliotēka

Ceturtdien, 6. aprīlī plkst. 18 Valkas bibliotēkā notiks “Kornēlijas dzejas diena”, LA.lv uzzināja bibliotēkā.

Pasākums ir veltījums dzejniecei Kornēlijai Apškrūmai (12.04.1937) 80 gadu jubilejā, tajā savus mīļākos autores dzejoļus lasīs dažādu paaudžu valcēnieši. Būs iespēja dalīties atmiņu stāstos un kopā ar folkloras kopu “Nāburgi” sūtīt dzejniecei muzikālu sveicienu.

Dzejoļus rakstījuši jau Apškrūmas vecāki. Māte Leonīda Krieviņa (1915 – 1996) Latvijas brīvvalsts laikā publicēja dzejoļus preses izdevumos, arī tēvs Valters Krieviņš dzejojis. Kornēlijas Apškrūmas bērnība bija laimīga līdz 1944. gadam, kad meitenes acu priekšā no insulta nomira tēvs. Tad nāca kara pieredze, kad ģimene tika izdzīta no ziedošajām dzimtas mājām, žņaudzošais padomju laiks…

Jau mācoties Smiltenes vidusskolā, Kornēlija rakstīja dzejoļus – tos publicēja skolas literārajā žurnālā un liktenīgā kārtā pamanīja Mirdza Ķempe. Lielā dzejniece un jauno dzejnieku audzinātāja centās piedabūt talantīgo jaunieti pie rakstīšanas, tomēr viņa bija nolēmusi, ka dzeja nav viņai, tādēļ pirmā īstā dzejas publikācijai tik ļoti iemīļotajai rakstniecei sanāca tikai 54 gadu vecumā, bet debijas dzejas krājums iznāca vēl pēc gada.

2007. gada 16. novembrī par nopelniem Latvijas labā Kornēlija Apškrūma saņēma valsts apbalvojumu Atzinības krusta Sudraba Goda zīmi. Par krājumu “Priekā un skumjās rakstīti panti” piešķirta Lielā lasītāju balvu 2007, bet nākamajā gadā šo pašu balvu izpelnījies krājuma “Atnāc mani vēl satikt”.

Kornēlijas Apškrūmas dzeja daudz komponēta, visbiežāk tiek izmantota apsveikumos un sēru brīžos.

Pasākumu organizē Valkas novada Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Valkas novada literātu apvienību.

LA.lv