Latvijā
Vēsture

Svinēs Krimuldas sanatorijas 95. jubileju 16

Cēsu TIC foto

Krimuldas muiža 26. augustā svinēs pastāvēšanas 95. jubileju, jo 1922. gada 26. augustā Latvijas Sarkanais Krusts Krimuldas pilī atvēra ārstniecības iestādi kaulu un locītavu tuberkulozes slimniekiem, pavēstīja rehabilitācijas centra vadītāja Dace Vanaga–Mikane.

Augusta pēdējā sestdienā Krimuldas sanatorijas jubileju iecerēts atzīmēt ar plašu svētku programmu. Apsveikumu runas mīsies ar Siguldas Absolventu orķestra muzicēšanu diriģenta Andra Muižnieka vadībā. Kopā ar vēsturnieku Mārtiņu Vesperi no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja būs iespēja iepazīt sanatorijas vēsturi izstādē “Krimuldas sanatorija laiku lokos”. Mazi un lieli pasākuma apmeklētāji varēs darboties radoši – gan kopā ar mākslinieku Jāni Anmani veidojot dzimšanas dienas sveicienu gleznā, gan izgatavojot dāvaniņas “Ādas arteļa” darbnīcā.

Svētku laikā dažādos veidos tiks atjaunotas un atgādinātas agrāk bijušas norises Krimuldas sanatorijā – gan klausoties mandolīnu skaņās, gan mielojoties ar svētku kliņģeri, gan gatavojot piemiņas lietas no ādas. Senāk sanatorijas pacienti atveseļošanās laiku izmantoja lietderīgi – Krimuldā šuva, auda, iesēja grāmatas, darbojas kurpnieka, kokamatnieka darbnīca. Piemēram, no ādas tapa dažādas jaukas un noderīgas lietas – zābaku spodrināmie, atslēgu maciņi, blociņi, grāmatas. Šie rokdarbi bija tik kvalitatīvi, ka nereti daiļamatniecības izstādēs izpelnījās pat zelta un sudraba medaļas!

Raksturīga tradīcija Krimuldas sanatorijā bija arī svētku kliņģeris mēneša jubilāriem. To ikreiz cepa sanatorijas saimnieces, lai iepriecinātu slimniekus, kam Krimuldas sanatorija bieži vien uz ilgāku laiku kļuva par mājām.

Pēc kara, kad Krimuldas sanatorijā darbojās arī pamatskola, skolotājs Veicāns bija izveidojis mandolīnu un bandžo orķestri, tālab svētku noslēgumā Krimuldas muižas vēsturisko centru pieskandinās mandolīnas Lenarda Gotluba vadībā.

Tā kā Krimuldas sanatorijas vēsture ir cieši saistīta ar Latvijas Sarkano Krustu, tad pasākuma laikā būs iespēja uzzināt par Siguldas pilsētas Sarkanā Krusta darbību un Latvijas Sarkanā Krusta dibinātāju Sprici Paegli, kura dzīves un darba gaitas ritējušas arī Krimuldā un Siguldā. Sagaidot Latvijas simtgadi, tapis videostāsts par Sprici Paegli, kurš bijis arī Latvijas valsts dibinātājs un pirmais tirdzniecības un rūpniecības ministrs. Iecerēts, ka uz Aigara Lielbārža veidotās filmas pirmizrādi ieradīsies Spriča Paegles pēcteči, kuri tika satikti un iesaistīti dokumentālā stāsta veidošanā. Rudenī, valsts svētku mēnesī īsfilmu par Sprici Paegli būs iespējams redzēt visās Siguldas novada skolās un bibliotēkā.

LA.lv