Apbrīno

“Svingeri” – komēdija ar labu humora devu. 10 pasaules kino erotiskās pērles 16

Publicitātes foto

No 9. decembra kinoteātros skatāma režisora Andreja Ēķa jaunā, pikantā latviešu komēdija par seksu un cilvēku attiecībām “Svingeri”. To ir vērts noskatīties kaut vai tāpēc, ka galvenajās lomās iejutušies talantīgie latviešu aktieri Intars Rešetins, Kristīne Nevarauska, Elīna Vāne un Ģirts Ķesteris, sevi pieteikuši arī divi jauni talanti – Kristīne Belicka un Jurijs Djakonovs. Aktiera ampluā debitē mūziķis Jānis Jubalts.

Filmas darbība noris vienā vakarā un stāsta par trim pāriem – diviem tradicionāli seksuāli orientētiem, trešo – homoseksuālu. Katram pārim ir savas problēmas. Komēdijas sižeta pamatā ir stāsts pat attiecību veidošanu, greizsirdību un kaisli. Kā jau komēdija, šis kino darbs nerisina smagas, eksistenciālas problēmas, ir viegli uztverams. Pateicoties tam, ka Andrejam Ēķim izdevies kopā sapulcināt latviešu aktieru ziedu, pie aktiermeistariskā izpildījuma patiešām nav kur piesieties – tas ir lielisks. Ar īpašu degsmi savu lomu spēlē Elīna Vāne, filmā uzburot ne vienu vien komisku situāciju, par kurām neviļus iesmejos pat skaļi, kas man nemaz nav raksturīgi. Savu lomu – no dzīves nogurušu četrdesmit gadus vecu vīrieti – lieliski notēlo arī Jānis Jubalts. Mierīgais, nosvērtais Jubalta atveidotais tēls un trakulīgā Vānes varone – jāatzīst, tieši šis pāris man sagādāja visvairāk jautru brīžu. Ja esat iedomājušies, ka filmā varēsiet tīksmināties par daudziem kailiem ķermeņiem, tad būsiet vīlušies, jo neko vairāk par Rešetina dibenu un dažām daļēji atkailinātām Belickas ķermeņa daļām neredzēsiet. Toties krievu lamu vārdi filmā dzirdami daudz. Manuprāt, to varēja būt krietni mazāk vai nebūt vispār. To klātbūtne filmu ne mazākajā mērā nepadara smieklīgāku.

Daļu finansējuma “Svingeriem” sarūpējis SIA “Forum Cinemas”.

Kā režisoram Andrejam Ēķim radās doma radīt šādu kino darbu?

Andrejs Ēķis, seksa komēdijas “Svingeri” režisors: – Lielu daļu sava mūža esmu nostrādājis televīzijā. Darbojoties šajā jomā, jāspēj prognozēt, ko cilvēki vēlas redzēt. Jāatzīst, Eiropā pēdējos gados arvien mazāk skatās amerikāņu kino. Ļaudis ir noguruši no tādām filmām kā “Zirnekļcilvēks” u. tml. Viņi grib skatīties pašmāju filmas, kurās sevi redz no malas. Un arvien biežāk cilvēki vēlas vērot komēdijas, kas ir visgrūtākais no kino žanriem. “Svingeros” rādām septiņus dažādus raksturus, kuri, protams, sastopami Latvijas sabiedrībā. “Svingeru” filmēšana ilga aptuveni nedēļu, bet pa astoņpadsmit stundām dienā, tātad varētu teikt, ka reāli divas nedēļas. Bet jau šobrīd man galvā rosās idejas par nākamo komēdiju, ko varētu uzņemt.

Kā tapa scenārijs?

Rasa Bugavičute-Pēce, Liepājas teātra dramaturģe, filmas “Svingeri” scenāriste: – Lai gan “Svingeri” ir pilnmetrāžas filma, scenāriju uzrakstījām diezgan straujā tempā – aptuveni pusgada laikā. Priecājos, ka mēs vispār uzdrošinājāmies kaut ko tādu darīt, jo latviešu kino šādas filmas nav ierastas. Es negatavojos apstāties. Gan jau kaut kad tiksim līdz izcilībai, lai gan arī par šo darbu man nav kauns. Kā mans pirmais mēģinājums kino, manuprāt, šis ir labs.

Kā filma patika skatītājiem? Pirmizrādē sastapām aktieri Imantu Stradu, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektori Guntu Līdaku un reperi Ozolu.

Imants Strads, Valmieras drāmas teātra aktieris: – Filmu “Svingeri” vērtēju ļoti pozitīvi. Domāju, ka ļaudis nāks un to skatīsies. Cilvēkiem ir vajadzīgi tādi kvalitatīvi izklaides gabali, kurus skatoties, nekas daudz nav jādomā un var pasmieties. Pozitīvs stāsts, laba mūzika. Ja man kādreiz piedāvātu filmēties līdzīgā darbā, es būtu ar mieru. Kāpēc gan nepiedalīties kvalitatīvi veidotā produktā?!

Saistītie raksti

Ģirts Rozentāls jeb reperis Ozols: – Piekrītu tiem, kuri apgalvo, ka latviešiem ir pārāk daudz nopietnu filmu, forši, ka beidzot kāds ir uztaisījis komēdiju, kurā var pasmieties. Tas patiešām ir apsveicami. Filmā lietotie lamuvārdi mani netraucē, cilvēki taču tā runā, un filmā ir jāatspoguļo reālā dzīve. No aktieriem man vislabāk patika Rešetina tēlojums, bet patiesībā savās lomās labi iejutās visi aktieri. Negatīvi, ka mūzikas aranžējums bija ļoti līdzīgs Tarantīno filmu mūzikai. Nesaprotu, kāpēc latviešu filmai vajadzīgs tāds meksikānisks Tarantīno stila mūzikas aranžējums. Tas ir mans vienīgais iebildums.

Gunta Līdaka, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore: – “Svingeri” ir radoši interesanta filma, un pozitīvi, ka tai piemīt noteikta humora deva. Manuprāt, šis kino darbs ir diezgan atšķirīgs no citiem, jo latviešiem ir diezgan daudz vēsturisku un cita veida filmu, bet šādu viegli uztveramu nav. Protams, filma nepretendē uz dziļa gara darba statusu, bet kā izklaides industrijas produkts ir gana laba, galvenais – ar pietiekami labu apliecinājumu, ka spējam jokot – to šī filma patiešām lieliski pierāda. Šajā ziņā ekselenta ir Elīna Vāne. Aktierspēle filmā vispār ir ļoti laba. Aktieri ar cieņu iztur šo provokāciju. Arī Jubalts savā lomā labi iejuties. Taču iespējams, ka daļai Latvijas sabiedrības šī filma varētu šķist neērta, nepatikt provokativitātes un lamuvārdu dēļ. Tomēr arī šie ļaudis to gribēs noskatīties, kaut vai tāpēc, lai būtu redzējuši. Arī šādam darbam ir tiesības pastāvēt, jo pasaule mainās, kļūstot arvien brīvāka, ar vieglāku uztveri.

10 pasaules kino erotiskās pērles: 

Lolita (pēc Vladimira Nabokova romāna) 1962

Režisors: Stenlijs Kubriks

Lomās: Sjū Laionsa un Džeimss Meisons

 

Dienas skaistule (Belle de jour) 1967

Režisors: Luijs Bunjuels

Lomās: Katrīna Denēva, Žans Sorels un Mišels Pikolī

 

Pēdējais tango Parīzē (Last tango in Paris) 1972

Režisors: Bernardo Bertoluči

Lomās: Marija Šneidere un Marlons Brando

 

Emanuēla (Emmanuelle) 1974

Režisors: Džasts Džekinss

Galvenajā lomā: Silvija Kristela

 

9 ½ nedēļas (9 ½ weeks) 1986

Režisors: Adrians Lains

Lomās: Kima Besingere un Mikijs Rūrks

 

Savvaļas orhideja (Wild Orchid) 1989

Režisors: Zālmans Kings

Lomās: Žaklīna Bisē un Mikijs Rūrks

 

Kalpones stāsts (The Handmaid’s Tale) (pēc Mārgaretas Atvudas romāna) 1990

Režisors: Folkers Šlēndorfs

Lomās: Nataša Ričardsone, Roberts Divāls, Eidens Kvinns

 

Mīlnieks (L’Amant) 1992

Režisors: Klods Berijs

Lomās: Džeina Mārča un Tonijs Luns

 

Pamatinstinkts (Basic instinct) 1992

Režisors: Pols Verhouens

Lomās: Šārona Stouna un Maikls Duglass

 

Nepiedienīgs piedāvājums (Indecent proposal) 1993

Režisors: Adrians Lains

Lomās: Demija Mūra un Roberts Redfords

 

LA.lv