×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. maijs, 2012
Drukāt

Svinot kultūru Muzeju naktī

nakts02_ts_8

Muzeju nakts šogad Latvijā risinājās jau astoto reizi, turklāt šoreiz starptautiskais notikums aizritēja arī kā Latvijas muzeju gatavošanās Rīgas pārtapšanai par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014. gadā.

Kur dzīvo prezidents
Nesatricināmu līdera pozīciju interesentu ziņā visas nakts ilgumā noturēja Rīgas pils, sapulcinot milzīgu gaidītāju rindu. Bet vai tas kāds pārsteigums, ja pirmo un, iespējams, pēdējo reizi parastais iedzīvotājs varēja spert kāju ikdienā stingri apsargātajā Valsts prezidenta “mājā”! Ikviens drīkstēja mazliet pakavēties pie valsts augstākās amatpersonas darba telpām, ieelpot svinīgi saspringto atmosfēru Zelta zālē un noslēgumā piemiņai sevi iemūžināt uz grezno interjeru fona. “Lai iekļūtu prezidenta pilī, rindā nostāvējām tieši divas stundas un 35 minūtes. Bet tas, ko tur piedzīvojām, noteikti bija ilgās gaidīšanas vērts,” teica Muzeju nakts apmeklētāja Herta Ozoliņa, piebalsojot abiem mazbērniem Evelīnai Čeirānei un Kristianam Ozoliņam, kuriem vislabāk patikuši daudzie spoguļi un skaistās lustras. “Man sevišķi interesanti likās apskatīt, kā tad prezidents te īstenībā dzīvo,” teica Evelīna.

Sešas stundas ilgajā sestdienas Muzeju naktī ne vienam vien gan nācās piedzīvot rūgtu vilšanos, nepagūstot apmeklēt plānoto. Piemēram, Ministru kabinets, kas durvis publikai vēra pirmo reizi, bija ciet jau vienpadsmitos.

 

Toties Paula Stradiņa Medicīnas muzejā dzīvīga cilvēku plūsma saglabājās vēl īsi pirms vieniem. Muzeja apmeklētāji vēl ilgi drūzmējās tā pirmajā stāvā, aizrautīgi pētot viduslaiku ekspozīciju – moku kambarus, bet, nokļuvuši atkal pagalmā, ar ziņkāri, bet atturību klausījās par vienreizējo Muzeju nakts piedāvājumu – dūņu procedūru “roku skaistuma uzlabošanai”.

Pārsteidzoši liela interese
“Muzeju nakts 2012” līderu vidū noteikti ierindojama arī “Aldara” alus darītava Sarkandaugavā. Vismaz stundu ilgā nīkšana pie ieejas nobiedēja tikai dažus, kuri, ieraugot simtgalvaino cilvēku pūli, atmeta ar roku ne tikai ekskluzīvajai ekskursijai alus vārītavā un seno mucu, etiķešu un glāžu izstādē, bet arī bezmaksas alus un kvasa degustēšanai. A/s “Aldaris” komunikāciju direktore Laura Krastiņa “LA” pastāstīja, ka jau pirmajās divās stundās bijuši 3000 apmeklētāju. “Tas nozīmē, ka arī nākamgad atvērsim alus darītavas durvis plašākai auditorijai,” viņa solīja. Piedalīšanās Muzeju naktī “Aldarim” patiesībā esot neliels solis pretī izsapņotajam alus muzejam, kurā varēšot skatīt veco darītavu ar autentiskajiem 19. gadsimta vara katliem, koka mucām un citu tā laika alus iegūšanas atribūtiku. Atvēršanas laiku nosaukt pāragri – vispirms jārestaurē telpas un eksponāti.

Tiesa, bija arī kultūras svinētāji, kuri silto sestdienas nakti vēlējās aizvadīt svaigā gaisā, nevis ļaužu pārpildītās un brīžiem smacīgās telpās. Viņi bija sastopami Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

 

Senās lauku rotaļas un spēles, erudīcijas pārbaudes, folkloras kopu uzstāšanās un buršanās rituāli – muzejs arī šoreiz nelika vilties, iepazīstot senču dzīvesziņu, amatu prasmes un izbaudot senatnīgo brīvdabas atmosfēru Pierīgā. Senatni un vēsturi cilvēki lielā pulkā devās baudīt arī uz Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, kur jau ierasti Muzeju nakts ir unikāla iespēja reizi gadā “doties naksnīgā pastaigā pa 13. gadsimta Rīgas Doma krusteju”.

Brīnišķīga pilsēta
Par “Muzeju nakts 2012” karalieni galvaspilsētā gan titulējama Rīgas Birža – sevišķi raugoties no Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas perspektīvas. Muzeju naktij par godu Rīgas Birža bija saposta ar plašu un daudzveidīgu kultūras programmu, ieskaitot vēderdejotāju, iluzionista, akrobātikas un citus eksotiskus priekšnesumus. Nakts ieskaņā atklātā Austrumu zāle apbrīnu un pārsteigumu sagādāja ne vien pašmāju skatītājiem, bet arī ārzemju viesiem. “Neko tik brīnišķīgu un interesantu kā Austrumu galerija iepriekš neesmu redzējusi,” neslēpjot aizkustinājumu, teica Mario Jospa no Somijas, kura Rīgā bija ieradusies divu dienu atpūtā un jau kopš agra rīta devusies muzeju tūrē. “Šī ir bijusi lieliska diena. Rīga patiešām ir brīnišķīga pilsēta,” viņa teica.

 

Uzziņa
* Starptautiskajā akcijā “Muzeju nakts 2012” šogad piedalījās 133 muzeji visā Latvijā (Rīgā – 41, Rīgas reģionā – deviņi, Vidzemē – 37, Kurzemē – 23, Zemgalē – 11 un Latgalē – 12).
* Visvairāk apmeklēto muzeju vidū ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle “Arsenāls” (12 267 cilvēki), Rīgas Motormuzejs (ap 13 000), Okupācijas muzejs (10 080), Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs (ap 8579).
* Šā gada Muzeju nakts vienojošā tēma bija “Zilā krāsa – jūra”, aizsākot trīs gadu ciklu “Trejkrāsainā saule”, kas noslēgsies 2014. gadā, Rīgai kļūstot par Eiropas galvaspilsētu, kad tiks godināts Latvijas kultūras simbols – dzintars.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+