Ekonomika
Bizness

“Swedbank”: Inflācijas temps pamazām mazināsies0

Foto: Artūrs Ķipsts/LETA

Linda Vildava, AS “Swedbank” ekonomiste

Jūnijā gada inflācijas temps turpina lēni atkāpties no aprīļa augstumiem, tomēr joprojām noturas ap 3% atzīmi. Gada inflācija šī gada jūnijā bijusi tieši 3%, preču cenām pieaugot par 3.1% gada laikā, bet pakalpojumu cenām par 2.9%.

Visticamāk, gada inflācijas temps gada otrās puses mēnešos pakāpeniski samazināsies.

Jūnijā gada laikā patēriņa cenu kāpuma galvenie noteicošie faktori bijuši pārtikas, mājokļa preču un pakalpojumu un alkohola un tabakas cenas. Pārtikas cenas šī gada jūnijā bijušas par 4.7% augstākas nekā pērn šajā mēnesī, kur lielāko lomu kāpumā spēlējušas dārzeņu, īpaši kartupeļu, maizes un graudaugu, kā arī gaļas un tās izstrādājumu cenas.

Dārzeņu cenas šogad līdz šim augušas gana strauji, tomēr jāņem vērā, ka daļēji kāpums atspoguļo bāzes efektu no pērnā gada PVN likmes samazinājuma. Līdz ar to cenas augušas lēnāk, ja, piemēram, salīdzinām ar 2017. gada pirmo pusgadu.

Mājokļa preču un pakalpojumu cenas jūnijā augušas par 4.3% gada laikā, galvenokārt augstāku elektrības un gāzes cenu rezultātā, kas tika paaugstinātas jau gada sākumā, bet inflācijā redzam to atspoguļojamies ilgāku laiku.

Tas pats sakāms par alkohola un tabakas cenām, kur joprojām atspoguļojas akcīzes likmju paaugstināšanas ietekme gada sākumā. Tās jūnijā bijušas par 4.8% augstākas.

Tomēr jāņem vērā, ka no jūlija samazināsies dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām. Tāpat, iespējams, no augusta samazināsies arī akcīzes nodoklis alkoholam. Līdz ar to gada cenu kāpuma temps šajās kategorijās, visticamāk, samazināsies.

Degvielas cenas savukārt jūnijā palikušas iepriekšējā gada līmenī, pretēji pēdējos mēnešos novērotajam kāpumam. To sekmējis naftas cenas samazinājums maija otrajā pusē un jūnijā, pieaugot bažām par pasaules ekonomikas izaugsmes perspektīvām un tādējādi pieprasījumam pēc naftas.

Šī gada pirmajā pusgadā vidējā gada inflācija bijusi nedaudz virs 3%. Ņemot vērā potenciālos gada inflāciju pazeminošos faktorus turpmākajos mēnešos, šogad vidējā gada inflācija varētu būt tuvu, bet nedaudz zem 3% atzīmes.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Apspriež pārrobežu sadarbību iepakojuma pārstrādē
2 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ekonomika
LA.LV testē motociklus: Ar “Royal Enfield Continental GT 650” aizbraukt uz Liepāju padzert kafiju
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Piecelties! Ekonomiskā tiesa nāk!”
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
7 stundas