Ekonomika
Bizness

Sākumā bija domāti tikai savam priekam: T krekli izglīto vēsturē 1


Ata un Zanes Jēkabsonu kreklu dizaini radušies, iedvesmojoties no seno rotu motīviem, vēstures liecībām vai dabas.
Ata un Zanes Jēkabsonu kreklu dizaini radušies, iedvesmojoties no seno rotu motīviem, vēstures liecībām vai dabas.
Foto – Andris Ozoliņš

Dizaineri Atis un Zane Jēkabsoni kā savu zīmolu izvēlējās cemmi, jo, pirmkārt, kopīgais darbs ģimeni satur kopā, otrkārt, viegls iekšējs cemmīgums viņiem raisa pārdomas par notiekošajiem procesiem dabā un apkārtējā vidē. Turklāt, ja esot nedaudz cemmes, rodas jauna iekšēja kustība un attīstības virzieni.

 

Kvalitatīva druka visa pamatā

Atim patika zīmēt, kā arī valkāt interesantus T kreklus. Reiz viņš izdomāja pamēģināt sev uztaisīt kādu T kreklu. Piemērotākais veids, kā savu zīmējumu pārnest uz krekla, šķita sietspiede. Pirmkārt, tas ir izdarāms mājas ap­stākļos bez dārgām mašīnām un iekārtām, kas ir īpaši ērti un svarīgi iesācējam. Otrkārt, sietspiede nodrošina kvalitatīvu druku, turklāt process ir manuāls un prasa individuālu pieeju katram izstrādātajam dizainam. Topošais dizains ir jāpielāgo sietspiedes iespējām.

Sākumā dizaineram nebija doma T kreklus realizēt citiem, tie bija domāti tikai savam priekam. Taču pamazām interese par mākslinieku darinājumiem bija arī no citiem, un pakāpeniski viņi no testa režīma pārgāja uz nelielu komercdarbību. Biznesa organizēšanā talkā nāca Ata dzīvesbiedre Zane, kas kārto tās nozīmīgās blakus lietas, bez kurām māksla netop – pasūtījumu pieņemšanu, izejmateriālu pasūtīšanu un citas.

“Intereses, pieredze, izglītība, arī ģimenes tradīcijas – viss minētais ir iemesls tam, ko tagad saucam par CEMMI. Saprotam to, ka mūsu darbošanās forma ir pilnīgi likumsakarīga. Mūsu tuvāko draugu un radu vidū vienmēr bijuši amatnieki un mākslinieki vai citi prasmīgi indivīdi. Arī Ata brālis ir amatnieks – rotkalis. Uz pirmo tirdziņu Atis aizbrauca ar vienu krekliem pilnu mugursomu, taču tagad mums vajadzīgs gandrīz vai furgons, lai visu preci aizvestu,” stāsta Zane.

 

Rāmji un rakeļi

Kad Jēkabsonu ģimene sāka nodarboties ar sietspiedi un drukāt kreklus, viņi ātri vien saprata, ka Latvijā nevar iegādāties tam visas nepieciešamās lietas. Bija vai nu mākslinieku veikali vai lielas kompānijas, kuru piedāvājums šķita sarežģīts, neinteresants un nepieejams. Vajadzēja šo situāciju mainīt. Tad nu paralēli krekliem Atis sāka gatavot sietspiedes rāmjus un rakeļus. Talkā nāca prasme apstrādāt koku un metālu. Sākumā viss tika darīts tikai savām vajadzībām, bet vēlāk tos pamazām sāka tirgot tādiem pašiem drukātgribētājiem kā viņi paši.

Ideja šobrīd pāraugusi kompānijā, kurā var iegādāties visu nepieciešamo sietspiedei, sākot ar rāmjiem un rakeļiem, beidzot ar krāsām, ķīmijām un iekārtām. Ar sietspiedes piederumu tirdzniecību “Cemme” darbojas tikai dažus gadus. Tā kā Jēkabsoni paši daudz eksperimentējuši un mācījušies no pašu kļūdām, viņiem ir ko pastāstīt arī citiem un palīdzēt ar padomu.

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Seno rotu motīvi un daba

Šobrīd “Cemme” ražo T kreklus – process sākas ar labāko audumu izvēli, krāsošanu pēc dizaineru izvēlēta toņa, kreklu šūšanu un apdruku. Ir svarīgi, lai audums būtu ļoti kvalitatīvs un dabīgs, tāpēc krekli šūti no atlasītas 100% kokvilnas.

Drukai tiek lietotas tikai ūdens bāzes krāsas, kas ir ne tikai dabai un cilvēkiem draudzīgākas, bet arī patīkamas valkāšanai. Tās nav tik daudz sajūtamas ar roku un vairāk iesūcas audumā. “Cemmes” kreklu dizaini radušies, iedvesmojoties no seno rotu motīviem, vēstures liecībām vai dabas.

“Mans šībrīža vismīļākais T krekls ir ar uzdrukātiem vēlā dzelzs laikmeta latviešu piederumiem un ieročiem. Domāju, tas ir interesants. Pats zīmējums ļoti labi izskatās, un to papildina informatīvs teksts. Tā kreklam ir sanākusi pievienotā vērtība – vēstures stunda. Nākotnes ideju ir daudz. Protams, zīmēsim jaunus kreklu dizainus, to mums patīk darīt, lai arī dažkārt tas prasa neadekvāti daudz laika. Vēlamies papildināt arī apģērbu klāstu. Ja atliek kāds brīvs brīdis, eksperimentējam un izstrādājam jaunas lietas, šis, iespējams, ir visjautrākais etaps,” stāsta Atis.

“Cemmes” kreklus var iegādāties vairāk nekā 10 Latvijas veikalos, kas specializējas latviska dizaina preču tirdzniecībā. Ģimenei patīk arī aizbraukt uz kādu tirdziņu, satikt pircējus klātienē un dzirdēt no viņiem atsauksmes un ieteikumus, kas ir ļoti liela motivācija radīt ko jaunu. Uzņēmums piedāvā arī koka izstrādājumus – dāvanu kastītes krekliem, ozolkoka bļodas un mazus, aizkustinošus magnētiņus putnu būrīša formā, par kuriem mēdz sajūsmināties ārzemju tūristi.

 

Vērtējums: kvalitāte un oriģinalitāte

Rozes bodes (Vecrīga) īpašniece Anita Roze-Traviņa: “Sadarbība ar “Cemmi” man ir jau vairākus gadus. Gribu atzīmēt T kreklu drukas un auduma kvalitāti un to, ka krekli izceļas ar savu knifu – īpašu izskatu un oriģinalitāti. Mākslinieki neguļ uz lauriem un ik pa brīdim piedāvā kādu jaunu modeli. Man iznāk strādāt ar apmēram 120 vietējiem meistariem, un katram no viņiem ir savi “niķi un stiķi”. Toties Atis un Zane ir ļoti precīzi, vienmēr tur doto vārdu, kas ir ļoti patīkami. Novēlu viņiem saglabāt šo punktualitāti, radošumu un virzīties uz vēl plašākiem tirgiem!”

LA.lv