×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2014
Drukāt

Tā ģērbjas latvieši – ieskats septiņos gadsimtos

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Valkas novadpētniecības muzeja Izstāžu zālē 30. janvārī atklās ceļojošo izstādi “Tautas apģērbs un mode”, portālu LA.lv informēja Valkas novada domes Sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Brūvere.

Izstāde sniedz ieskatu nepārtrauktajā un mūžam mainīgajā mijiedarbībā starp tradicionālo un moderno latviešu tautas apģērbā – līdzās tautiskam apģērbam parādot arī attiecīgā laikmeta modes tērpus.

Projekta vadītāja ir Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja darbiniece, tekstilmāksliniece Inese Jakobi. Materiāla izpēti veikusi etnogrāfe Dr.hist. Latvijas Universitātes aģentūras “LU Latvijas vēstures institūts” Etnoloģijas nodaļas pētniece Anete Karlsone, bet ar atbilstošo Valkas novadpētniecības muzeja krājuma daļu to papildinājusi galvenā krājuma glabātāja Aija Priedīte.

Izstādes ceļojošajā daļā – planšetēs – saturiski izsekots tautas apģērba un modes tendencēm no 12. līdz 20. gadsimtam. Savukārt vitrīnās eksponētas Grundzāles pagasta “Jaunbemberu” kapulaukā atrastās 13.–14. gadsimta senlietas: rotas un iedzīves priekšmeti, tāpat arī vēlāka laika tautastērpi, sieviešu un vīriešu apģērbs – kleitas, blūzes, mēteļi, uzvalki, apavi un aksesuāri, kā arī citi Valkas novadpētniecības muzeja krājuma priekšmeti.

“Apģērba vēsture būtībā ir savdabīgs sabiedrības dzīves spogulis. Laika gaitā mainījās priekšstati par skaisto. Atkarībā no iespējām tos realizēt, cilvēki veidoja arī savu dzīves vidi un apģērbu. Jaunais veidojās tradicionālo un moderno uzskatu mijiedarbībā, ko varam redzēt arī šobrīd,” atzīst izstādes uzziņu materiālu un grāmatas “Dziesmu svētki un tautiskā tērpa attīstība Latvijā” autore, etnogrāfe Dr.hist. Anete Karlsone.

Izstāde Valkas muzejā būs atvērta līdz 29. martam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+