×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. septembris, 2015
Drukāt

“Tā ir cūcība – likt gaidīt mēnešiem”. “LA” diskusija par medicīnas pakalpojumu pieejamību (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tie, kuriem sava veselība nav vienaldzīga, bija pulcējušies Lielvircavas muižā uz Jelgavas un Ozolnieku novadu 14. Grāmatu svētku publisko diskusiju “Kvotas medicīnā. Ko tas nozīmē?”. Pieejamība medicīnas pakalpojumiem ir milzīga problēma valstī, un to apliecināja arī pārpildītā muižas zāle.

Lielvircavā ieradās divi Saeimas deputāti – Romualds Ražuks (“Vienotība”) un Andris Buiķis (Nacionālā apvienība), kurš joprojām meklē atbildi uz jautājumu, kas mēs esam. Rīgas Stradiņa universitātes profesors, gastroenterologs Anatolijs Danilāns nolasīja lekciju par to, kas cilvēkam nepieciešams, lai viņš justos laimīgs. Daktera uzstāšanās daudziem sagrieza iesīkstējušos priekšstatus kājām gaisā. Pie Zemgales novadu ļaudīm bija atbraukusi arī viena no medicīnas budžeta apsaimniekotājām – Nacionālā veselības dienesta (NVD) Zemgales nodaļas vadītāja Daiga Vulfa.

D. Vulfa: – NVD līgumu summas ar Zemgales reģiona ārstniecības iestādēm ir palielinājušās. Katru mēnesi sekojam līdzi, kā līgumi tiek pildīti, cik lielas ir rindas, un šo informāciju publicējam NVD mājas lapā internetā. Rindu veidošana lielā mērā ir uz ārstniecības iestāžu sirdsapziņas. Skaidrs ir viens – tad, kad pacientam ir akūta saslimšana, medicīniskā palīdzība ir jāsaņem ātrāk par citiem. Diemžēl reģistratūrās ir problēmas noteikt, kuram tad būtu jāsaņem ātrāk par citiem. Ja cilvēks nevar gaidīt rindā, tad tam ārstam, kas viņu nosūta pie cita ār­sta, jāsazinās ar to ārstniecības iestādi, uz kuru pacientu sūta, lai informētu, ka ir steidzami nepieciešama izmeklēšana.

– Arvien vairāk un vairāk par visu ir jāmaksā. Vai tas nozīmē, ka valstī ir ieviesta maksas medicīna?

– Ja jums piedāvā gaidīt rindā trīs mēnešus pie kāda speciālista, bet, ja jūs spējat samaksāt, var tikt par maksu, tad tā ir problēma mūsu valsts veselības aprūpes budžetā. Tie cilvēki, kas man zvana, ar kuriem tiekos, stāsta, ka vizītē pie ārstiem vairs nevar nokļūt ātrāk arī par maksu.

Pirms jūs pierakstāties pie kāda ārsta, NVC mājas lapā internetā iepazīstieties ar rindu garumu, jo slimnīcās tie ir ļoti atšķirīgi. Šo informāciju var saņemt, arī zvanot pa tālruni 80001234. Piemēram, visdārgāko izmeklējumu – magnētisko rezonansi – Jelgavas slimnīcā var izdarīt apmēram pēc pusotra mēneša.

– Manai māsai ir lielas problēmas ar sirdsdarbību, un Jelgavas poliklīnikā viņa ir pierakstīta trīs mēnešu garā rindā. Bet, ja grib palikt dzīva un tikt pie ārsta vizītē nekavējoties, tad ārsts par samaksu tomēr pieņems. Kas to lietu nosaka?

– Tāda situācija izveidojusies ierobežotā budžeta dēļ.


Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ir traģiski, ja valsts prēmijās ierēdņiem par izpildīto darbu saskaņā ar pienākumu aprakstu un neko vairāk izmaksā prēmijas miljonos, taču veselības aprūpei naudas nav. Tas tikai vispārliecinošāk apstiprina, ka nodokļi jāmaksā pēc iespējas mazāk un katram jārūpējas tikai par sevi, tieši tāpat, kā valsts ierēdņi rūpējas tikai par sevi.

 2. Notiek vēl traģiskākas lietas. Pacientu jāārstē bez maksas, bet ārsta pasaka – par operāciju man tik un tik. Viņš saņem kvotas naudu un iebāž kabatā papildus lielu naudu. Kam ir lai maksā. bet ir samaksāta liela nauda un vienalga šie dakterīši neko nedara nopietni, lai turpinātu ārstēt cilvēku pēc operācijas, lai uzraudzītu vai neattīstās šie simptomi no jauna. Gadu, pusotra tikai pasaka – viss normāli, padzeriet zālītes un būs labi, neņem audu paraugus. Kad jau nāk klāt beigas, tad cits dakters saka – kur tu biji pirms gada, pusotra, mēs tevi būtu “saremontējuši” uz goda un nekādu problēmu nebūtu. Un konkrēts cilvēks nomira. Vajadzēja sniegt tiesā, bet nav kas to dara un negriba sanākt naidā – vēl varbūt citam būs vajadzība, ar tiesu ārstēt nepiespiedīsi, sevišķi pie mums, ja ārstam uzliek tikai kādu tūkstoti sodu. Ja tā būtu privātā klīnika, atņemtu licenci, ārsta diplomu. Visa medicīnas sistēma ir sapuvusi. Beļevičš grib ieviest kārtību – viņu par to, par taisnību padzīs no amata, tāpat kā ministru Kīli, k;a Jāni Bordānu …

 3. Kvotas – valsts politika tautas iznīcināšanai un dzīšanai nāvē. Aploksnes. Vai es vainīga, ja man maksā algu aploksnē. Kā lai no tās atsakos? Kur ir VIDs, kur ir policijas, kur ir Finansu ministrija, kam jānodrošina nodokļu iekasēšana. Kur ir progresīvais ienākumu nodoklis?

  Godmann reiz teica, ka ar šo valsti Latviju eksperimentē, cik ilgi tauta var izturēt, tā apmēram. Kamēr valstī paliks tikai puse tautas – izmirs, aizbēgs trimdā, pakārsies, noindēsies utt.

  Kamēr valsts vara rīkosies, lai šādi Rīgas namu pārvaldnieki, kā to pierāda VK, ar ušakoviem priekšgalā grābs no tautas naudu, tikmēr valsts ies postā.

 4. Tāda tukša pačalošana tvaika nolaišanai, kas neko nemaina un nemainīs.
  “Ko Saeima un valdība gatavojamies darīt? Pēc ilgākas cīņas tomēr panākts, ka veselības aprūpe būs prioritāte….”
  Vai nav smieklīgi? “Pēc ilgākas cīņas” Ar ko tad tur Saeimā tie deputāti tā cīnās? Kas tad ir tie ļaunie, kuri medicīnai nedod naudu un ar kuriem ir jācīnās? Nosauciet kaut vienu uzvārdu! Kurš bija tāds deputāts vai partija, kurš pirmsvēlēšanu kampaņā paziņoja ka viņš ir pret veselības aprūpi kā prioritāti, bet vēlētāji viņu ievēlēja. Tādu nav! Visi viņi vienā balsī toreiz blēja par veselības aprūpes uzlabošanu un rūpēm par cilvēku.
  Gaidīt, ka šis pārkrāsotais padomju režīms pa īstam rūpēsies par medicīnas parūpi un citām iedzīvotāju vajadzībām ir tik pat muļķīgi, kā gaidīt, kad gailis izdēs olu. Kaut arī gailis prot kladzināt skaļāk par vistu, olas viņš nedēj!

 5. Medicīnas sakarībā gribu teikt, ka tā būvēta precilvēciski, es pat teiktu naidīgi pret cilvēku. Šodienas medicīna ir būvetā kā biznesa projekts ar visu tur ietilpstošo mežonību. No medicīnas mēs esam izslēguši tādus jēdzienus humānisms, lidzcietība, palidzība vārgajam un slimajam, kam vispār medicīna ir radīts, izveidota gadsimitiem. Šodienas medicīna un mediķi ir audzināti, ir nauda, būs palīdzība, nav naudas piedodiet.
  Šāda situācija ir izveidota arī veterinārijā. Tā uzbūvēta arī uz šiem biznesa pamatiem. Ar to es saskāros šinīs dienas problēmas ar savu mājas sargu suni – Reksi, kam ir barības vada dilatācija. Tāpēc nav jābrīnas ka ar katru gadu dzīvnieku patversmes pildās ar slimiem pamestiem dzīvniekiem, jo ārstešana praktiski ierindas cilvēkam nav iespējama, tā nesamērīgā dārguma dēļ. Arī manā gadījuma es būšu spiests savu sunīti atstāt pie patversmes vārtiem. Kaut kas līdzīgs veidojas arī cilveku medicīnu.

 6. žēl , ka nezinaju par saietu, butu aizgājis paskatīties uz tiemn bļauriem kuru vērtība merāma kapeikās, bet pieprasa apkopi par latu.

 7. Valstij ir citas prioritātes.Ko jūs nesaprotat?Cinisms pret medicīnu un izglītību.Skolotāju algas par likmi atšķiras no minimālās par 50 eiro.Normāli?

 8. Fiziķi šo procesu sauktu – jāizmaina rotācijas ass jeb jābeidz rotēt ap veselības aprūpes tagadējo paradigmu “slims cilvēks”, aizstājot ar “vesels cilvēks”! Sistēma iespējams ir noslogota ar kādiem 80% nelietderīgu, neefektīvu, dažkārt kaitīgu un ļaunprātīgu manipulāciju.

 9. Sekosim Grieķijas un Igaunijas piemēram Atbildēt

  Mūsu politiķi tik ļoti kritizē Grieķiju,kas laikam pašlaik skaitās labais tonis,bet Latvija daudzējādā ziņā atpaliek pat no šodienas Grieķijas,kurā joprojām saglabātas ir gan veselības obligātā apdrošināšana (lai arī ne pati labākā),gan bezmaksas augstākā izglītība valsts augstskolās visiem ES valstu pilsoņiem,kā arī ienākuma nodoklis pēc maksātspējas ar 12.000 eiro neapliekamo minimumu,684 eiro minimālā mēneša alga,6,8% PVN likme pārtikas pamatproduktiem un pat atraitņu pensijas.Pat privātie peldbseini Grieķijā,atkarībā no platības riek aplikti ar nodokli un apvienotas gan Finan;su un ekonomikas,gan Veselības un sociālo pakalpojumu ministrijas.

 10. Pats dīvainākais un nesaprotamākais ir tas,ka pat obligāto veselības apdrošināšanu,kuru gan Igaunija,gan Lietuva atjaunoja jau pirms gadiem trīspadsmit,Latvija nav spējīga ieviest vēl šodien!

Draugiem Facebook Twitter Google+