×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
29. septembris, 2017
Drukāt

Māris Zanders: Tā runāja Vējonis (52)

Foto - Zane BitereFoto - Zane Bitere

Valsts prezidents Raimonds Vējonis

Šausmināšanās par mūsu amatpersonu angļu valodas izrunu, atklāti sakot, pārsteidz. Svarīgāks ir saturs, bet īpaši – kontakti ar citu valstu amatpersonām.

Latvijas publikas (vismaz tās daļas) iecienītajā izklaidē – pārspriest valsts amatpersonu svešvalodu zināšanas – jauna epizode, Raimonda Vējoņa uzstāšanās ANO. Man personīgi ir gana jautājumu par Vējoņa darbību, tomēr, ja esam korekti, epizode jāsadala vairākās tēmās.

Tradicionālā šausmināšanās par mūsu amatpersonu izrunu, atklāti sakot, pārsteidz. Ir neskaitāmi piemēri tam, ka arī amatpersonas, kuras angļu valodu, iespējams, lieto biežāk nekā Vējonis (politiķi Indijā, Dienvidāfrikā utt.), izrunas ziņā sevišķi sevi neapgrūtina. Ir nācies klausīties izcilu zinātnieku lekcijas, kurās angļu valoda viņu izpildījumā prasa pamatīgu kognitīvu piepūli. Nu, un? Manuprāt, svarīgs ir teiktā saturs. Ja Vējonis kā Latvijas valsts pārstāvis būtu asamblejā paudis ko būtisku, angļu valodas lietojuma labskanīgums būtu sekundārs. Tiesa, amatpersonām rūpīgāk jāskatās, vai neskaidra izruna nerada pārpratumus (Vējoņa gadījumā, runājot par Krievijas agresiju pret Ukrainu, darbības vārds “invade” izskanēja kā “invite” utt.).

Tātad ko Vējonis teica? Skaidrs, ka Latvija nav starp tām valstīm, kuru pārstāvju paustajam tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. Mēs nebūsim Irānas, Izraēlas, kur nu vēl ASV vai Krievijas publicitātes līgā (no šā viedokļa pat citam runātājam, Azerbaidžānas Alijevam, objektīvi bija lielākas iespējas pievērst sev uzmanību, apskatot Azerbaidžānas un Armēnijas konfliktu). Nav tā, ka mūsu mēroga valstu paustais a priori tiek laists gar ausīm. Mazas valstis var likties interesantas citām, ja tām ir savs, kā nu moderni teikt, stāsts. Piemēram, Kostarika izraisa patiesu interesi saistībā ar šīs relatīvi trūcīgās valsts panākumiem vides aizsardzībā. Tomēr nav mans uzdevums šajā ziņā kaut ko ieteikt Latvijas amatpersonām, lai pašas domā.

Vējonis izvēlējās runāt par vispārīgākām tēmām, un te lieki gaidīt kādu oriģinalitāti. Ja kāds noskatījās visu viņa uzstāšanos, tad par zināmu svaigumu var runāt, Vējonim atgādinot par ķīmisko ieroču lietošanas noziegumu Sīrijā – vairākums Rietumu valstu, saprotot, ka Asada režīmu gāzt neizdosies, pēdējā laikā labprātāk par šo tēmu paklusē. Vējonis arī veltīja pamatoti kritiskas piezīmes ANO Drošības padomei, tiesa, nav skaidrs, kādēļ viņš nesauca vārdā padomes pastāvīgās locekles (Krievija un Ķīna), kuras izmanto savas tiesības, lai padomes lēmumu pieņemšanas procesu svarīgos jautājumos (piemēram, Ziemeļkoreja) apgrūtinātu. Ņemot vērā, ka Latvija ir ES dalībvalsts, iespējams, būtu noderējušas kādas piezīmes par procesiem ES, par attiecībām starp jaunajām un vecajām dalībvalstīm, ES vietu globālajos procesos.

Atgriežoties pie pašmāju “šūmēšanās”. Mani tiešām neuztrauc uzstāšanās forma, savukārt nenoslēpjamās Vējoņa problēmas ar angļu valodu vairāk interesē kontekstā ar viņa kontaktiem ar citu valstu pārstāvjiem ārpus uzrunas formāta. Mazliet vienkāršojot, štrunts ar uzrunu, galvenais, lai divpusējās, trīspusējās utt. sarunās viņa komunikācijā nerodas kļūmes, jo tas, ko Vējonis neformāli pārspriež ar citu valstu delegāciju cilvēkiem, ir svarīgāk. Un tas, kā viņam veicas šajā ziņā, nav īsti zināms. Ja taisnība preses dienestam un Vējonis “pastāvīgi pilnveido” savas angļu valodas zināšanas, tad pašreizējais “pilnveidotais” līmenis rada neomulīgus minējumus par to, kā viņam veicās ar komunikāciju aizsardzības ministra postenī… Svarīgāka par izrunu ir amatpersonas spēja pilnvērtīgi pašam strādāt ar tekstiem svešvalodās – lasīt, papildināt savas zināšanas, nebūt atkarīgai no starpnieku “filtra”. Kādas te sekmes, atkal grūti spriest. Tas pats, starp citu, attiecas uz citām Latvijas amatpersonām. No šā viedokļa raugoties, mūsu amatpersonas zināmā mērā pašas rada sev problēmas. Proti, uz jautājumiem par svešvalodu prasmēm vairumā gadījumu atbild izvairīgi, tomēr liekot saprast, ka tās ir pietiekamas (vecā problēma – iedoma, ka “pozitīvs publiskais tēls” nozīmē nolakotu un nopulētu), un tad, kad praksē parādās kaut kas pretējs, protams, ir liela ūjināšana un matu plēšana.

Pievienot komentāru

Komentāri (52)

 1. Labāk paskaties – kādas skaidas ir tam lācītim vēderā ( ZZS aizdomas uz Saskaņas pusi) – tāpēc tā runa tukšā un tas kaut kā netiek saredzēts ( sadzirdēts). Bet vāramies par izrunu…

 2. Diezgan daudz braukāju pa pasauli un daudz vairāk par angļu valodu man noderējušas krievu un vācu valodas zināšanas. Brīžiem man tas ir bijis pārsteigums, tomēr fakts. Ja zinātu vēl spāņu, tad vispār varētu teikt, ka visas durvis vaļā. Starp citu Vējoņa tete-a-tet komunikācija angļu valodā ir normāla. Viņš kā jau vidējais latvietis neprot uzstāties.

 3. Vējoņa CV: “1994. gadā papildināja zināšanas Tamperes Tehniskās universitātes Vides un ūdens inženieru institūtā”. Diez vai ar komunicēšanu angļu valodā ir tik traģiski kā vietējie poligloti to “mālē”.

 4. Ko te cepās par angļu valodu!?Anglija(Apvienotā karaliste)drīz izstāsies no ES,kas jūs domājat,ka ES atstās to vadošās lomā?Sāciet apgūt vācu,franču vai itāļu valodas.

 5. Labāk slikta angļu valoda nekā priekšzīmīga okupantu (krievu) valoda.

 6. Kur, rējēji, bijāt, kad noēda Egila Levita kandidatūru?

 7. Latvijas prezidentam nezināt angļu valodu ir nožēlojami. Mēs esam ES galu galā. Kas vēl te par salīdzinājumiem ar kaut kādām Indijām un Dienvidāfrikām! Es nevaru atrast vidējā iztikas līmeņa darbu jau gadiem dēļ tā, ka man nav perfektas krievu un anglu val zinasanas, darba parrunas mani neviens neattaisno. Te viens pēc otra “inteliģences” metas aiztstāvēt mūsu nabaga neizglītoto prezidenteli. Pilnīgs idiotisms.

  • Kā kas notiek? Palasiet Rīdzenes sarunas. “Pie d…s angļu valodu. Dūklavs būtu –
   vo! – prezidents” (c) Lembergs

 8. Komentāri liecina, ka mūsu prezidents ir tāds pats kā lielākā lumpeņu daļa, kuri šo situāciju ar Vējoņa uzstāšanos vērtē kā normālu.
  Būtībā 27 gadus pēc neatkarības atjaunošanas ES dalībvalstij tas bija kauns.
  Lai nu Āzijas vai Klusā okeāna valstiņu prezidenti šādi māžojas, taču ne jau ES valsts prezidents.
  Kā Vējonis varēja pildīt aizsardzības ministra pienākumus, vai vi’ņš ir spējīgs kuluāros komunicēt ar citu valstu amatpersonām? Arī Kučinskis neprot angliski. Tas ir vairāk kā nožēlojami, ja jebkurā daudzmaz normālā darbā prasa obligātas svešvalodas zināšanas.

  • Nevajag būt tādam mazohistam un kosmopolītam.Mēs esam latvieši, mūsu dzimtā valoda ir latviešu!!! Milzīga priekšrocība tiem, kas prot vairākas svešvalodas, bet galīgi nav obligāti pārvaldīt tās labāk kā dzimto valodu – ne tagad, ne pēc 27 gadiem !!!!

 9. Anglijā nevienā iestādē neviens nepievērš uzmanību ārzemnieka angļu valodas izrunai. Tā ir tikai parasās tautas zemā pašapziņa un angļu valodas pratēju snobisms, kas liek satrakoties par tik nenozīmīgiem jautājumiem. Protams, arī tas, ka tauta redz, ka mūsu prezidents ir kārtējais neveiksmīgais ieliktenis.

 10. Kur gan skatās mūsu “Valodas inspekcija”? Kāpēc mums jārunā angļu valodā? Ko tie angļi mums tādu labu ir izdarījuši. Ja grib lai būtu vispasaules valodā, tad jārunā Esperanto !!!!

 11. Secinājums skaidrs: nākamais Prezidents jāmeklē starp asngļu valodas skolotājiem. Tā kā Prezidentam ir tikai reprezentatīvas funkcijas, tad jāsameklē smuks angliski runājošs skolotājs vaio skolotāja, kas prot atcerēties viņam sagatavotās runas. JĀBŪT AR AKTIERA DFOTĪBĀM – KĀ ARTUSAM KAIMIŅAM. Bet labāk tomēr izraudzīt sievieti, jo ar dāmām arī ārvalstu vadītāji koķetē, nevis runā par valsts lietām.

 12. Tautieši, aicinājums, vispirms apgūt mūsu pašu dzimto valodu, pirms rādām ar pirkstu uz kādu citu. Atradušies, prātvēderi!

 13. Kādi vēlētāji, tādi deputāti. Kādi deputāti, tāds prezidents.ne velti saka, ka saeima ir pilsoņu spogulis

 14. ļoti laba angļu valoda iznāk ,ja ņem karstu kartupeli mutē u runā vāciski.

 15. Ko jus visi Latvijas latviesi ta uztraucaties par izrunu. ANO visas uzstasanas tiek tulkotas katram
  vajadzigaja valoda. Nevasjag telot parak zinosos SNABUS . Paklasaties ASV televiziju un radio,tad
  sapratisiet cik tira anglu valoda ir ASV. Nemaz nerunajot jau par melno runas stilu un dialektu.

 16. … Te autors noliedz vienalga kadas Bezabrenes problemas esibu par ko varetu but interese ANO dalibvalstim …. ???

  … Tiesam … ARPRATS … cik talu mes esam jau novesti no pareiza nacionalas valsts attistibas cela, ja nevaram formulet sodienas Kremla iespaidu uz ekono-politisko situaciju un tas raditas konsekvence Bezabrene !!!

  … Un tas ir panakts pec ‘Ridzenes plana’, mulkotai taitai iesmeret vajakos iespejamos VP un parejo nomenaklaturas biedru personas augstakos valsts vadibas postenos … un turpinosi, lai turpinatu so sistemu … !

 17. Nevienāda attieksme ! Ko tad nebrēcam, kad runā Daugavpils Eigims savā latviešu valodā? Pat ļoti uzmanīgi klausoties ,reizēm jēgu nevar saprast. Un viņš jau nav vienīgais no valdīklām. Valodu labā līmenī var iemācīties ,tikai daudz lasot literatūru un intensīvi runājot tajā. Vai cilvēkam -tik sen aktīvi darbojoties politikā, iznāk laiks lasīt un iespēja daudz un bieži runāt angļu valodā? Bez tam, valodas apguve tomēr vislabāk un visātrāk notiek bērna vecumā.(sākot skolas gaitas,jau runāju trīs valodās,nevaru atcerēties, kad tās iemācījos,angļu valodu skolā un augstskolā mācījos 9-10 gadus,neiznāca lietot,arī lasāmās literatūras manā laikā praktiski nebija- rezultāts neiepriecinošs)

 18. Latvija ļoti bagāta valsts, ja var atļauties vienu ekskursantu un viņa varzu par pieciem miljoniem Eiriku gadā.

 19. Ko ilze vidm iesāka, to kazeka pabeidz

 20. atliek tikai pasmaidīt Atbildēt

  Lūk, kas notiek, kad amatā tiek “pareizais” cilvēks, bet nevis personība. …. Šis prezidenta izstrādājums ir nelaime un posts latviešu tautai. Ko tikai šis izstrādājums nav satrādājis, lai latviešu tautu postā dzītu! … Vai atceraties ši izstrādājuma izveidoto “Sabiedrības saliedētības politikas ekspertu grupu,” kura paziņoja par krievu valodas plašākas lietošanas vajadzību Latvijā (!!), par vajadzību piešķirt pilsonības visiem (!!) … tas ir ārprāts, ko šis “pareizais cilvēks”, piesedzoties ar Latvijas Prezidenta krēslu jau ir izdarījis un iespējams vēl darīs … Sis , ar “pareizo cilvēku” atbalstu, amatā iesēdinātais izstrādājums ir nelaime latviešu tautai.

 21. Nelaime nav vājas angļu valodas zināšanas. Nelaime ir tā, ka ļoti daudzi uzskata, ja zini angļu valodu, tad pārējo vari arī nezināt. Tieši tādēļ, stājoties Eiropas Savienībā, sarunu vedēji tika izvēlēti pēc kritērija – zini vai nezini angļu valodu. Un tieši tādēļ daudzās jomās Latvija nonāca ne tajā apskaužamākajā situācijā. Piemērs, platību maksājumi lauksaimniecībā. Un vēl daudz kas cits

 22. Viņam bija tādas iespējas iemācīties ne tikai angļu valodu pa velti… Kārtējais latviešu panākums… Nav jau brīnums, ka esam purvā.

 23. Garām, Zandera kungs, garām. Ir tā, ka varbūt nav jāskatās prezidenta angļu valodas izruna, bet izvēloties un balsojot par nākamā prezidenta kandidātu, bija jāizvēlās un jāpieprasa tāds cilvēks, kas būtu cienījams, izglītots un gudrs, lai varētu iedvest tautai patriotismu un lepnumu par valsti,veicinātu atbalstu un cieņu valdībai, gan savā gan citās zemēs. Bet, ja 20 gadu laikā pie iespējām un vajadzībām lietot angļu vaolodu, Vējonis, kā tāda krievu pensionāre, nav to iemācījies, tad pat par skolotāju nebūtu paturams. Un , ja viņam un viņa kancelejai būtu saprašana, tad Vējonim bija arī iespēja brīvi un sakarīgi runāt mātes, krievu, valodā,bet i to neizmantoja.

 24. Nu nav Lemberga partija anglu valodas prateju . Galvenais ir jolatitate barotajam. Vienotibai , vismaz, ar valodam nebija problemas . Autors nepiemin Lietuvas prezidentes runu . Lietas tika sauktas istajos vardos izcila anglu valoda.

 25. Nav neka divaina ka Pleskavas desantnieka delins sava “runa”nekritizeja Launuma Imperiju un Kinu.Vina uzdevums bija runat neko neizsakot.Nu bet fizionomija gan briesmiga,labi vel ka ietilpa fotoattela.

 26. Nez kā tas sivēns ielīdis un vēl bez ziepēm 4. maija režīmam ānusā? Totālākais tautas smadzeņu pūderēšanas gabals. Var jau piesegties ar it kā saturu, bet Sīrijas prezidents nav nekāds režīms un ir valsts pārvaldes galva, kurš neielaižas ar ASV asins suņpurniem darīšanās, kas tādējādi taisa provokācijas Sīrijā un cenšas Asadu gāzt organizējot radikālo islāmistu organizācijas un paralēlās opozicionārās valdības, kas nākot pie varas kalpotu Pasaules lielākajai slepkavnieku armijai – cionistiem. Piemērs ir Latvija kur pie varas ir eksčekistu un ekskomunistu, jeb pareizāk sakot to pašu kompartijas līderu darboņi komunisti un čekisti, kas iztapīgi kalpo cionistiskajiem slepkavām. Un kaut vai viens piemērs, ka Viņķele ir dabūjusi kāroto kauliņu par uzticīgu kalpošanu un pederastijas propagandēšanu , “Kārlītis un Karlīna”domāju, ka nevienam vēl nav aizmirsusies. Lūk agresīvajien ASV imperiālistiem viss pie vienas vietas ja kalpo tikai viņu interesēm , kaut vai čekisti un komunisti vienalga sadarbosies. Lūk ASV cionistu teiktie vārdi neatbilst viņu darbiem.

 27. Izcilais un iedomīgais žurnālists acīmredot pats neprot angļu valodau.
  Valsts prezidentam ir jāprot angļu valoda pietiekami labā līmenī, lai var ne tikai nolasīt runu no ANO tribīnes. Angļu valoda jāprot, lai par būtiskām (!) problēmām varētu sarunāties ar citu valstu vadītājiem.
  Levitam, ja viņš būtu kļuvis par Prezidentu, nebūtu problēmas parunāta ar Merkeli, Makronu u.c., tāpat kā to izcili darīja VVF.
  Kā Vējonis varēja sarunāties ar kolēģiem kā aizsardzības ministrs, kur patiešām nepieciešama valodas prasme?

  • …to izcili darīja VVF : Abrene kā ar roku atņemta… :)))

   • Par Abrenes atdošanu mums vairāk jāpateicas cūkmenam Kalvītim. Ne velti viņš dabūja no Putlera pateicību par to – palika par lielu priekšnieku Krievijas uzņēmumā. VVF bija tikai prezidente ar tām niecīgajām pilnvarām, kas arī Vājonim ir. Tā, kā neesi pārmijnieks.
    Lūk, Cūkmenu Kalvīti gan varētu iesēdināt par Latvijas iztirgošanu. Bet KBABim, tak knābis ir aplauzts.

 28. Manuprāt,izcilais valodnieks un politologs M.Zanders jauc jēdzienus-brīvi runāt svešvalodā ar jūtamu akcentu vai lasīt nemākulīgi tekstu ar lielu akcentu.Vējonis parādīja ,ka angļu valodā nav spējīgs sarunāties.Tas ir pats galvenais.

 29. Nost dvojačnikus!

 30. ASV.JAU IR TAS AGRESIRS

 31. Kād Krievijsas agresijā? – tā ir Ukrainas agresija un eiropas greizā politika!

 32. Nepatīk zandera muldēsana, bet šoreiz pateica taisnību. Žēl ka tādas reizes ir ļoti retas.

  • Tik pat ļoti agresīvi vajadzētu izturēties pret tām amatpersonām ,kuras dzimušas un augušas Latvijā,bet latviski teikto grūti saprast.Pret visiem jābūt vienādai attieksmei.Vējoņa runu nekritizēju,jo nedzirdēju un neesmu tik perfekta angļu valodas specialiste.

 33. Malacis Māri. Skaidri un gaišiPrezidenta sekmes bijušas viduvājas…..pat vājas.

 34. no hūtes kabatas izkritis kolhoznieks ANO!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kurš viņu vilks?

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagaidām nav komentējis, vai gatavojas atkārtoti kandidēt uz amatu, tomēr šobrīd politiskais noskaņojums viņam nav labvēlīgs. Neviena no partijām nav paudusi pārliecinošu atbalstu Vējoņa kandidatūrai, un teju vienīgā prezidenta cerība ir Zaļo un zemnieku savienība, taču ar šīm balsīm var izrādīties par maz.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+