×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
9. jūlijs, 2012
Drukāt

Tāda kārtība

11. jūnijā žurnālā bija raksts “Invalīdiem no bērnības” par invalīdu pensijām. Mans dēls, 3. grupas invalīds, Bauskas VSAA nodaļā gribēja veikt pensijas pārrēķinu, bet viņam atbildēja, ka tas nav iespējams. Dēlam invaliditāte piešķirta apmēram pirms 20 gadiem, kad viņš nopietni traumēja labo roku.

Invaliditātes pensija ir 106 lati, viņš daudzus gadus ir strādājis, arī labi atalgotā darbā. Žurnālā bija rakstīts, ka invaliditātes pensiju var pārrēķināt. Kā tad īsti ir?
 Zinaīda Bauskas novadā

 

Nekādas kļūdas te nav. Minētajā rakstā bija teikts, ka pārrēķina tikai 1. un 2. grupas invaliditātes pensijas, bet 3. grupas – diemžēl ne.

Pensijas indeksācija un pārrēķināšana ir dažādas lietas. Pensiju pārrēķina katram individuāli pēc viņa iesnieguma, ņemot vērā veiktos obligātos sociālos maksājumus. Visas pensijas, arī 3. grupas invalīdu, vēl pirms dažiem gadiem indeksēja, reizinot ar noteiktu koeficientu, ņemot vērā cenu pieaugumu valstī. Pašlaik pensijas diemžēl neindeksē.

Labklājības ministrijā paskaidroja, ka līdz 1996. gada 31. decembrim 3. grupas invalīdiem pensijas aprēķināja atbilstoši likuma “Par valsts pensijām” Pārejas noteikumu 16. punktam, un tad ņēma vērā cilvēka darba (apdrošināšanas) stāžu, tādēļ pensijas iznāca lielākas. Mūsu lasītājas dēla invaliditātes pensija daudzus gadus tika indeksēta, tāpat kā visas pensijas valstī, tādēļ tā ir krietni lielāka, nekā šogad piešķirtās. Šogad 3. grupas invalīdiem (ja viņiem ir 3 gadus darba stāžs) piešķirtās pensijas summa ir tikai 45 lati (valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā) neatkarīgi no darba stāža un veiktajām obligātajām sociālajām iemaksām.

Vēl 2011. gadā, piešķirot invaliditātes pensijas, arī trešās grupas invalīdiem rēķināja piemaksu par darba (apdrošināšanas) stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim – 70 santīmus par pilnu darba gadu. Piemēram, kādai sievietei, kura pērn autoavārijā guva redzes bojājumus, piešķīra 3. grupas invaliditātes grupu uz mūžu un aprēķināja pensiju ap 60 latiem (kopā ar piemaksu). Šogad rēķinot, pensija būtu tikai 45 lati.

Taču lasītājas dēla uzkrātās apdrošināšanas iemaksas ņems vērā, aprēķinot viņa vecuma pensiju. Iespējams, ka tā iznāks lielāka par pašreizējo invaliditātes pensiju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+