×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
11. februāris, 2013
Drukāt

Tāfeles kā interjera elements

tafele3

Radošas darbības pasaulē kļūst arvien populārākas, un lietas, kas ļauj to brīvi darīt, pieprasītākas. Arī zīmēšanai ir pavisam cita garša, ja to dara uz lielas plaknes. Mājas tāfeles daudziem jau kalpo kā praktisks interjera elements.

 

Uz tāfeles var plānot darbus, izveidot kalendāru, atstāt ziņojumus ģimenes locekļiem, piemēram, es tevi mīlu vai vismaz nopērc pienu. Zīmēšana uz liela izmēra plaknes bērniem ir izdevība vingrināt roku monumentālajā mākslā. Ar baltu krītu strādājot uz melna fona, veidojas pavisam cita tipa zīmējums – kā fotonegatīvā, trenējot iztēli, turklāt nav jātērē liela izmēra papīra loksnes. Arī pieaugušajiem improvizācijas ar krītiņiem ir laba atpūta.

Dārgākais risinājums ir nopirkt gatavu tāfeli. Visātrākais variants – izmantot speciālo pašlīpošo plēvi Tafelfolie, ko fiksē pie sienas, uz durvīm, mēbelēm u.c. Lai arī materiāls ir padārgs, tā priekšrocība ir ātrā un vieglā uzstādīšana – nepieciešams tikai izlīdzināt virsmu un noņemt aizsargpapīru.

Tāfeles foliju ražo dažādās krāsās – melnu, zaļu, brūnu un sarkanu. Var iegādāties taisnstūra tāfeles un pat figurālās – mežacūkas, ķipara, taureņa, kalendāra vai basketbolista formā. Vislabāk uzreiz nopirkt arī speciālos krītiņus Kreidemarker. Tāfeli tīra ar mīkstu, mitru lupatu.

Ekonomiskākais mājas tāfeles izgatavošanas veids ir izmantot speciālo skolas tāfeļu krāsu, ar kuru par samērā nelielu summu var noklāt visai lielu laukumu. Par pamatni noder apmesta siena, mēbeles, durvis, koks, MDF plāksne, kartons, audekls, keramika un polistirols. Tāfeļu krāsa ir tumša – melna vai zaļa. Tā ir matēta, lai labi noturētu krīta daļiņas un veidotos sulīgs zīmējums. Krāsa ir berzes un mitruma izturīga, to var ilgstoši mazgāt ar mitru lupatu. Jo plaknes virsma gludāka, jo vieglāk to notīrīt. Agrāk krāsotu virsmu vispirms notīra ar mazgāšanas līdzekli un noskalo ar ūdeni. Nekrāsotu virsmu izlīdzina, noslīpē un nogruntē. Kad grunts nožuvusi, vēlreiz noslīpē un nogruntē. Tad seko tās pašas darbības, kā krāsojot sienu. Ar metramēra un līmeņrāža palīdzību atzīmē tāfeles laukumu un ierobežo to ar speciālo krāsotāju līmlenti. Darbam izmanto otu, rullīti vai smidzinātāju. Labāk krāsot divās kārtās un pirmajai ļaut nožūt vismaz diennakti.

Strādājot ar otu, otro kārtu klāj šķērsām, tomēr smidzinot iegūst visvienmērīgāko pārklājumu. Normālos apstākļos tāfeles krāsa savu īsto cietību un izturību iegūst divu nedēļu – mēneša laikā (jāskatās instrukcijā!), tādēļ sākumā tāfeli lieto saudzīgi. tafele1

Nokrāsotajam laukumam var apzīmēt apmali vai aplikt rāmīti. Šim nolūkam var izmantot profilētu koka vai dekoratīvu PVC līsti, kuru nokrāso, pieskaņojot sienas tonim. Uz tāfeles raksta un zīmē tikai ar speciālajiem krītiņiem, kas ir viegli notīrāmi ar mīkstu suku vai mitru lupatiņu. Krīta putekļi gan nosēžas uz zemākām virsmām, tāpēc jāpadomā par ērti kopjamu grīdas segumu. Zem tāfeles noder neliels plauktiņš ar āķīšiem, kur nolikt krītiņus, karināt lupatiņas un citas noderīgas lietas.

Melnu vai zaļu speciālo ūdens bāzes akrilāta skolas tāfeļu krāsu ražo “Tikkurila”. Ar vienu litru (ap Ls 10) var noklāt 7 – 12m2. Tā nopērkama būvniecības lielveikalos “Depo”, “Kurši”, “K-rauta”, arī “Krāsu namā”. Interneta veikalos piedāvā Marabu, Deco un Pittura Lavagna tāfeļu krāsas, kuras var klāt uz koka, kartona, audekla, pat stikla un keramikas virsmām. Viens 250 g iepakojums (Ls 4,50) domāts 1,8 – 3 m2, ar to mājas tāfelei pilnīgi pietiek.

– Ja vēlas pie tāfeles piestiprināt arī magnētus, kas notur papīra lapiņas, tad zem pamatkrāsas vairākās krāsās jāuzklāj Marabu vai Deco magnētiskā krāsa, kas satur dzelzs daļiņas. Tā piemērota betona, reģipša, ģipša un skaidu plātņu sienām. Ar vienu iepakojumu var nosegt 0,8m2. Magnētiskā pamatne paplašina tāfeles iespējas,– iesaka www.idejusoma īpašniece Ilva Sīpola.

 

 

UZZIŅA

Uz mājas tāfeles raksta tikai ar speciālo krītu, kas maksā, sākot no Ls 0,20. Piemēram, Staedtler 12 krāsainu krītu komplekts www.besttech.lv – Ls 2,10. Kvalitatīvie Beifa baltie krītiņi (12 gab.) www.xnet.lv – Ls 5.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+